08.07.21, 10:43Fot. via: Wikipedia CC 4.0/screenshot - YouTube (Polskie Radio)

Spór KE-Niemcy. Prof. Krasnodębski: Niemieccy konstytucjonaliści używają polskich argumentów

Odnosząc się do sporu pomiędzy TSUE a niemieckim Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym czterech niemieckich profesorów prawa i ekonomii opublikowało artykuł na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, w którym przekonują, że Komisja Europejska próbuje zniszczyć suwerenność państw członkowskich, wykorzystując TSUE do forsowania unijnego centralizmu. Prof. Zdzisław Krasnodębski zauważa w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że prawnicy z Niemiec używają argumentu, który wcześniej podnieśli Polacy.

„Atak na suwerenność państw i narodów Unii Europejskiej. Nieprzemyślane postępowanie Komisji Europejskiej grozi kryzysem konstytucyjnym na szczeblu narodowym i europejskim” – to tytuł artykułu opublikowanego na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” przez czterech niemieckich profesorów prawa i ekonomii. Odnoszą się oni do relacji między trybunałami konstytucyjnymi państw członkowskich a Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Artykuł w rozmowie z Polską Agencją Prasową skomentował europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski. Zwraca on uwagę, że niemieccy konstytucjonaliści posługują się argumentem od lat podnoszonym przez stronę polską. Chodzi o nierespektowanie przez unijne instytucje granic unijnego prawa.

- „Komisja Europejska, jak i Parlament Europejski, łamały traktaty wykraczając poza swoje kompetencje określone w tych traktatach, przykładowo podejmując niektóre rezolucje dot. Polski. Trybunał Konstytucyjny Niemiec, na gruncie niemieckiego prawa zasadniczego, uznał w ubiegłym roku, że prawo unijne nie stoi z zasady nad prawem krajowym, lecz jedynie w pewnych ściśle wyznaczonych granicach. KE, chcąc pokazać, że traktuje wszystkich równo, wszczęła postępowanie wobec Niemiec. I nagle okazuje się, że czołowi niemieccy konstytucjonaliści, którzy nie widzieli nic nagannego w naruszaniu traktatów przez unijne instytucje względem Polski i Węgier, zaczęli protestować, gdy chodzi o Niemcy”

- mówi prof. Krasnodębski.

Podkreśla, że niemieccy konstytucjonaliści przestrzegają przed budowaniem państwa federalnego na gruncie Unii Europejskiej. Polska mówi o tym procesie od wielu lat.

- „Konstytucjonaliści wskazują, że twierdzenie, jakoby państwa członkowskie, ich trybunały konstytucyjne, nie mogły sprawdzać granic stosowania prawa europejskiego, oznaczałoby, że wszyscy byliby poddani dyktatowi instytucji unijnych”

- dodaje.

kak/PAP

Komentarze

Anonim2021.07.8 17:30
Nie bądźcie tacy skromni, nie polskich argumentów, ale PIS-owskich argumentów powinno się pisać. Zresztą to na jedno wychodzi.
Skrzypek na dachu2021.07.8 11:40
Brawo Pan Hubert Hurczak .
katolicka deratyzacja Polski2021.07.8 11:20
Tusk to wybitny polityk niemiecki.
bogdanus2021.07.8 11:05
Wydawałoby się że Niemcy są przeciwko Niemcom. Projekt w obecnym wydaniu jest projektem masońskim na poziomie światowym. Dlatego widzimy jak się nawzajem wspierają. Nie wszyscy z polityków, sędziów itd; są masonami. Podobnie jak w Polsce są ludzie o zbliżonych poglądach a jednak mają inną wizję państwa.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.8 11:15
Wszyscy jednak Niemcy zgadzaja sie ,jesli chodzi o Polske !
PILNE!!!2021.07.8 10:57
Wykopac polskie koltunstwo z EU, pozbawic wszelkich dotacji, funduszy - niech se jeden z drugim przypomni jak ta przyklasztorna wioska nad rzeka wygladala przed wejsciem do EU - byla szara, brudna, odrapana i dziurawa. Wszystkie te dworce, mosty urzedy, szpitale, szkoly i drogi - z pieniedzy EU powstaja. Gonic troglodytow, niech sie kisza za ta swoja brudna rzeka i kloca miedzy soba
POdPIS2021.07.8 11:07
Tobie też zapewne ZUS DAWAĆ emeryturę będzie .
katolicka deratyzacja Polski2021.07.8 11:17
Lepsze na wolnosci kaski lada jakie,nizli w niewoli przysmaki ! Polska dla Polakow,komunisci won za Don !
POdPIS2021.07.8 10:56
Co do zasady. Skoro Niemcy zastrzegają sobie nadrzędność swojej Konstytucji na jurysdykcją unijną to korzystać z tego powinny wszystkie państwa unii. Tylko tyle i aż tyle.
Chyba j.e.b.n.e. ze smiechu🤣2021.07.8 10:50
Donald Tusk ostatnio jak widac dobrze sie bawi odpowiadajac na pytania „dziennikarzy intelektualistow“TVP pochadzacych z Koziejdupkiszlacheckiej albo Sosnowkiprzylesnej , wyksztalconych w wyzszej szkole rolniczej w toruniu⚡️
katolicka deratyzacja Polski2021.07.8 11:19
Tusk i Korwin to bliscy osobisci przyjaciele Putina.
Chyba j.e.b.n.e. ze smiechu🤣2021.07.8 11:42
No i Napoleon Bonaparte prosze nie zapominac😎
Histeryczka2021.07.8 13:59
Przyjacielem Napoleona Bonaparte był Car Aleksander I zanim się pokłócili