04.04.20, 09:25św. Izydor; przewody, fot. Tmthetom, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikipedia, zdj. edyt.

Św. Izydor - patron internetu i internautów

Izydor urodził się około 560 r. w Nowej Kartaginie, w prowincji Murcji. Pochodził z rodziny, która dała Kościołowi dzieci wyniesione do chwały ołtarzy - św. Leonarda i św. Fulgencjusza, braci św. Izydora, oraz św. Florentynę - ich siostrę. Legenda głosi, że przy jego narodzinach rój pszczół osiadł mu na ustach i zostawił na nich słodki miód. Miała to być zapowiedź daru niezwykłej wymowy, jaką szczycił się Izydor.

Po rychłej śmierci rodziców wychowaniem młodszego rodzeństwa zajął się najstarszy brat, św. Leonard, który był wówczas arcybiskupem w Sewilli. Przy boku brata Izydor miał okazję przypatrzeć się z bliska burzliwym wydarzeniom, jakie przeżywała wtedy Hiszpania. Po jego śmierci Izydor objął biskupstwo i podjął wysiłek odnowy Kościoła.

Zwołał i kierował synodami w Sewilli (619) i w Toledo (633), które m.in. ułożyły symbol wiary odmawiany w Hiszpanii, oraz ujednolicił liturgię. Fundator kościołów, klasztorów, szkół i bibliotek. Zabiegał o podniesienie poziomu intelektualnego i duchowego kleru. Zapamiętano go jako człowieka wyjątkowego miłosierdzia. Był znakomitym pisarzem. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką. Św. Braulion, jego uczeń i sekretarz, wymienia ponad 20 zostawionych przez Izydora dzieł. Zwalczał w nich arianizm, zostawił wykład prawd wiary i moralności, pisał o dziejach Gotów i Wandali, którzy opanowali jego kraj. Święty zadziwia rozległością tematyki i podejmowanych problemów. Jego największym dziełem jest dwudziestotomowy Codex etimologiarum - pierwsza próba naukowej encyklopedii, syntezy wiedzy, jaką posiadano za jego czasów.

Wyjątkowa była jego śmierć. Kazał zanieść się do katedry i w obecności biskupów pomocniczych, kapłanów i ludu zdjął swoje szaty biskupie, a wdział pokutny wór, głowę posypał popiołem i zalany łzami odbył spowiedź publiczną. Błagał, by mu odpuszczono jego przewiny i zaniedbania, i by się za niego modlono. Potem przyjął Komunię świętą pod dwoma postaciami i pożegnał się ze wszystkimi pocałunkiem pokoju. Zaniesiony do swojej ubogiej izby po 4 dniach oddał Bogu ducha 4 kwietnia 636 roku, gdy miał 82 lata. Pochowano go obok św. Leonarda i św. Florentyny. W roku 1063 jego śmiertelne szczątki przeniesiono do Lyonu, gdzie spoczywają dotąd. Formalna kanonizacja Izydora odbyła się dopiero w 1598 roku. Papież Innocenty XIII ogłosił św. Izydora doktorem Kościoła (1722). Jest patronem Hiszpanii i Sewilli. 

W ikonografii św. Izydor przedstawiany jest w stroju biskupim. Ma paliusz. Czasami ukazywany jako jeździec na koniu. Jego atrybutem jest miecz.

Komentarze

NIELEGALNE!!!!2020.04.4 14:43
NIE BĄDŹ FRAJEREM!!! Legalne, normalne obojętnie jakie firmy jak chcą zareklamować swój produkt wykupują czas w mediach. Tak robią ludzie uczciwi prezentujący swój produkt LEGALNIE mający LEGALNY PRODUKT. A kim jest ten pajac proponujący filmy "dożywotnio"? Ruscy, Ukraińcy gdzieś na Ukrainie, w Rosji jakieś mendy polsko-języczne mają NIELEGALNE kopie z Chin - ALE IM CHODZI O WASZE KARTY KREDYTOWE! O DOSTĘP DO WASZYCH KONT!
Ogladaj Dom z papieru s4! ( Lacasa de papel )2020.04.4 12:15
SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel 4 Zapraszam Nowy sezon długo oczekiwanego serialu! https://filmvod.pl/movies/ spacer.png Tagi: SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel player, Dom z papieru vod, SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel premiera, Gdzie obejrzeć "SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel " online? SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel 2020 Cały film Filmy online 2020 Całe filmy online
a trolle na tym forum jak koronawirusy....2020.04.4 11:42
Dyżurny troll nam się rozmnaża niczym koronawirus. Dumny Cwel występuje jako Po Jedenastej Jestem Nawalony, a po dwunastej jako Stachu. W soboty ma nick Defender.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.4 16:31
To proste. Ludzie tracą pracę, a my zatrudniamy. Nieźle płacimy (Soros) i super się bawimy. Mamy open space i co chwilę ktoś kula się ze śmiechu. Są też minusy, chińczyk splajtował i zamawiamy ciągle pizzę :(
Saki Faki2020.04.4 17:36
A praca łatwa, bo przychlasty pisowskie robią z siebie durniów gratis 😎
Saki Faki2020.04.4 11:13
Patron pisowskich przychlastów to Lenin, czy Trocki, bo zawsze zapominam?
SproszkowaneTruchłoIzydoraInfekujeSieć2020.04.4 11:10
Watykańska mafia od dawna dyszała z żądzy, żeby zacząć wyciskać miliardy z działania szatańskiego internetu. Ogłosili więc jakiegoś dawno strawionego prze robaki truchlaka jako "patrona". Z tego jeszcze forsa nie płynie, ale następny krok to będzie ustanowienie kapelanów internetu w każdym kraju. A kapelaństwo to już jest robota wykonywana przez klerucha, więc Watykan zażąda opłat od dostawców internetu. Pazerność kleru katolickiego jest bardziej nieskończona, niż Wszechświat.
Styki2020.04.4 11:14
Jako czlowiek Chrystus ucieka przed kamieniami, lecz biada tym od ktorych kamiennych serc ucieka Bog.
M.a2020.04.4 11:00
Święty Izydorze proszę Cię pozostań na stałe na stronach Frondy. Jesteś tu bardzo potrzebny.
Anonim2020.04.4 10:15
Czy KK ma już świętego odtelewizorow odb.radiowych,rakiet kosmicznycch,rożnych rodzajów broni itp? Jestem ciekaw?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.4 10:22
No pewnie. Świętych nam nie zabraknie: Taki duży, taki mały, może świętym być... Taki gruby, taki chudy, może świętym być... Taki ja i taki ty może świętym być... Taki ja i taki ty może świętym być... Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć? Są między nami w szkole i w pracy! Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć? Są między nami w szkole i w pracy!
jozef2020.04.4 10:11
Fronda przechodzi samą siebie, czekam na świętego od rakiety tenisowej.
Tomek2020.04.4 10:10
A dlaczego nie Rajmund Lullus? Jako logik i wynalazca czegoś co możnaby nazwać pierwotnym komputerem byłby odpowiedniejszy.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.4 10:31
No nie wiem... Może lepiej św. Andrzej Bobola. Strasznie się męczył, a potem powieszono go głową w dół i po dwóch godzinach uderzono szablą w szyję, co zakończyło nieludzkie cierpienie. To wieszanie się i cierpienia, bardzo mi przypominają początki Internetu.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.4 9:34
Czy święty może objąć patronat nad czymś czego nigdy nie widział? Czy np. JP2 może być patronem np. iPhone'a Apple 11 Pro Max?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.4 10:00
Właśnie zdałem sobie sprawę z tego, że mogłem urazić uczucia wielu wartościowych ludzi. Głupio mi i bardzo przepraszam. A więc, dodaję, tak dla równowagi: Czy np. JP2 może być patronem np. Samsunga Galaxy S20 Ultra?