29.12.14, 08:48

Św. Tomasz Becket - męczennik za wolność!

Tomasz urodził się w 1118 r. w Londynie. Studiował w Paryżu. Po przyjęciu święceń kapłańskich kontynuował studia na prawie w Bolonii. Kiedy wrócił do kraju, został archidiakonem. W 1155 r. mianowany lordem kanclerzem, stał się najbliższym współpracownikiem Henryka II. Kiedy siedem lat później został arcybiskupem Canterbury, zrezygnował z kanclerstwa. Zmienił radykalnie styl życia, podejmując ascezę. Dawniejsze oddanie królowi zamienił na głęboką troskę o Kościół, o zachowanie jego praw i przywilejów. Próby poszerzenia zakresu i kompetencji sądów królewskich kosztem kościelnych oraz ograniczenia władzy Kościoła spowodowały konflikt Tomasza z królem. Musiał chronić się ucieczką.

W 1170 r. doszło do pojednawczego spotkania króla z arcybiskupem. Tomasz powrócił do Anglii. Jednak spokój trwał niezbyt długo. Kiedy Tomasz odmówił zdjęcia kar z biskupów, został zamordowany podczas nieszporów w katedrze, 29 grudnia 1170 r. Aleksander IIIkanonizował arcybiskupa Tomasza w trzy lata później. Henryk II u jego grobu odbył publiczną pokutę.

Grobowiec Świętego i jego relikwie zniszczył Henryk VIII (1538). Tomasz jest patronem Anglii i duchownych.

Modlitwa:

Boże, dzięki Twojej łasce święty Tomasz, biskup, wielkodusznie oddał życie w obronie sprawiedliwości, † spraw przez jego wstawiennictwo, abyśmy byli gotowi z miłości do Chrystusa stracić swoje życie na tym świecie * i mogli je odzyskać w niebie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

mod/za: www.kerygma.pl/

Komentarze

anonim2014.12.29 9:16
Święci Tomasz Becket,Stanisław,Tomasz Moore są obrońcami cywilizacji łacińskiej,w której etyka dzierży prymat nad samowolą władzy.Niszczenie tej zasady prowadzi do tyranii i totalitaryzmu.
anonim2014.12.29 11:31
@arbiter Ja widzę, że Ty się naprawdę nie liczysz z Powtórnym Przyjściem Chrystusa... A szkoda.
anonim2014.12.29 11:33
@arbiter Żeś arbiter i nie wiesz? Jak można "zerżnąć" modlitwę do Boga za pośrednictwem świętych? Każda modlitwa katolicka jest własnością KK i można się nią modlić każdemu, kto tego zapragnie! Można modlitwy propagować i rozpowszechniać na chwałę Boga i ku zbawieniu ludzi – jak najbardziej!
anonim2014.12.29 11:44
@arbiter Widzisz, uznali za wyjątkowo głupi Twój wpis i Cię zbanowali... I jak ja mam Ciebie teraz upominać?