24.10.19, 11:15(fot. screen)

Tomasz Terlikowski: Zmiany Synodu Amazońskiego dotrą także do Polski. Szybciej, niż myślimy...

W Watykanie trwa Synod Amazoński, który może całkowicie odmienić Kościół katolicki. Nie milkną niepokojące komentarze na jego temat. Według publicysty Tomasza Terlikowskiego widać wyraźnie, że zgromadzenie może przynieść bardzo poważne zmiany.

Publicysta zwraca uwage między innymi na fakt powierzenia misji utworzenia dokumentu finalnego Synodu kardynałowi Claudio Hummesowi. 

- Kard. Hummes ma być głównym odpowiedzialnym za ostateczny kształt dokumentu podsumowającego obrady #AmazonSynod. Jeden ze zwolenników głębokiej reformy w Kościele, viri probati, diakonatu, a może nawet kapłaństwa kobiet, nowego rytu dostał ogromną władzę do rąk. A potem będzie niewielki przypis w adhortacji papieskiej i zmieni się wiele. Nie tylko w Amazonii. I do Polski te zmiany też dotrą. W związku z tym, że udajemy, że ich nie ma, to szybciej niż się spodziewamy - stwierdza dziennikarz.

 W jego ocenie jest ponadto całkowicie niewłaściwe skupiać się w przypadku Amazonii wyłącznie na kryzysie powołań. Problemy Kościoła w tym regionie są często zupełnie inne.

- To nie brak księży jest problemem w Amazonii, a pogłębiający się odpływ wiernych. W ciągu kilkunastu lat ich liczba spadła o połowę. 46 procent Brazylijczyków to już wierni innych niż katolickie wyznań. Powód? Kościół zamiast ewangelizować dostarcza usługi charytatywne i w związku z tym przegrywa z chrześcijanami pentekostalnymi. A głównym lekarstwem jakie się proponuje na tą chorobę jest... pentekostalizacja katolicyzmu, budowanie Kościoła na wzorcach Marcina Lutra i jeszcze więcej postępu społecznego. Tyle, że jak się chce pentekostalizmu to się zostaje zielonoświątkowcem (mam dla wielu wiele szacunku, ale jestem katolikiem, bo katolicyzm od pentekostalizmu się różni), jak się chce Reformacji to się zostaje luteraninem (wielu jest wspaniałymi chrześcijanami, ale luteranizm jest tak samo w kryzysie jak katolicyzm, a może nawet głębiej), a jak się chce postępu społecznego to się angażuje politycznie, a nie upartyjnia Kościół - pisze Terlikowski.

Jak dodaje, kolejną wysoce problematyczną kwestią jest podejście do ekologii. To, w jaki sposób robią to biskupi na Synodzie Amazońskim, pozostawia w ocenie Terlikowskiego wiele do życzenia.

- Problem z ekologią na #AmazonSynod wcale nie polega na tym, że Kościół się nim zajmuje, bo to ważna kwestia. Problemem jest to, że zajmuje się nim zamiast głoszenia Ewangelii. To jak z teologią wyzwolenia, która w miejsce ewangelizacji postawiła walkę klas. Teraz robi się podobnie. Rolą Kościoła nie jest zaś przejmowanie ideologii świeckich i czynienie z nich swojego nauczanie, a spojrzenie na problemy świata z perspektywy Ewangelii i zbawienia wiecznego - podkreśla. 

bz/Facebook

Komentarze

igor2019.10.24 20:02
to franek jest Bestią ??? bo już nie wiem
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.24 16:36
Tymek Szydło by się ucieszył ze zniesienia celibatu.
Wies2019.10.24 13:43
To że dotrą nie oznacza że wejdą.
Michał Pasierb 2019.10.24 12:44
Pytanie: kto, (jakie siły czy gremia) podsunął Kościołowi te tematy zastępcze, bo cel jest ewidentny. Z sakramentu zbawienia , na naszych oczach, KK zmienia się w jakąś czysto ludzką organizację charytatywną ,skrzyżowanie ONZ organizacjami eko etc...
Michał Pasierb 2019.10.24 13:13
https://www.youtube.com/watch?v=fU86bnFI_Wc
Jana2019.10.24 19:15
Prawda,bo ONZ twż nic nie robi,ale gadają i gadają...
Wowa2019.10.24 11:57
Zmiany we Mszy św w 1969 w Polsce też były ogromną rewolucją. A protestów chyba nie było. Jestem przeciw, ale może być podobnie. Poważne zmiany dopiero sie zaczną za kolejnego papieża. To jest przygrywka.
Reytan2019.10.24 11:49
Ten Terlikowski to Zydokomuna,ktora jednak funkcjonuje jako zawodowy katolik,i zyje spjijajac nasza krew.
anonim2019.10.24 11:48
Przypomnijmy, w 2005 roku ksiądz Paweł został zatrzymany przez policję we Wrocławiu. Proponował młodym chłopcom „po stówie za numerek”. Policjanci przeszukali mieszkanie księdza, a w jego komputerze znaleźli treści pedofilskie. Ksiądz został przez swoich wrocławskich przełożonych zawieszony w wykonywaniu czynności duszpasterskich. Niespełna rok później ks. Paweł K. pojawił się w diecezji bydgoskiej. Od lipca 2006 r. do czerwca 2009 r. pracował w parafii Opatrzności Bożej w Bydgoszczy. Powierzono mu opiekę nad ministrantami, otrzymał również od biskupa Jana Tyrawy imienną misję kanoniczną kierującą go do pracy w nieistniejącym już dziś Gimnazjum nr 13 jako nauczyciel religii! W tym czasie rozpoczął „urabianie” rodzin chłopców ze służby liturgicznej oraz najprawdopodobniej zaczął molestować co najmniej kilku z nich. Prokurator porównał zachowanie byłego już księdza do pająka, który oplatał swoją siecią najpierw rodziców, a kiedy zdobywał ich zaufanie - zaczynał krzywdzić dzieci. Przypomnijmy, tylko jeden z nich - Arek (imię zmienione) zdecydował się wystąpić w sądzie przeciwko księdzu pedofilowi. M.in. dzięki jego zeznaniom były ks. Paweł K. został skazany na siedem lat więzienia. Nigdy nie przyznał się do winy. Jak podała wrocławska „Gazeta Wyborcza”, po odbyciu kary więzienia Paweł K. może trafić do „ośrodka dla bestii”, czyli Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. By nigdy więcej nie gwałcił dzieci. I taka osoba, jeszcze jako ksiądz, została przeniesiona z archidiecezji wrocławskiej do diecezji bydgoskiej, gdzie powierzono mu opiekę nad ministrantami i naukę religii w gimnazjum! Dziś ks. bp Jan Tyrawa, ordynariusz bydgoski, ma składać wyjaśnienia przed sądem w sprawie, którą ofiara ks. pedofila wytoczyła dwóm diecezjom. https://gs24.pl/pedofilia-w-kosciele-ksiadz-pawel-proponowal-po-stowie-za-numerek-co-wyjasni-biskup-bydgoski-jan-tyrawa/ar/c1-14526859
Reytan2019.10.24 11:51
Komunisci ZAWSZE klamia.
anonim2019.10.24 11:59
I lajkują swoje własne posty?
Emma2019.10.24 14:40
Ja wierzę w Boga- nie w księdza, do Kościoła chodzę spotkać Boga- nie księdza, nie rozliczam księży za ich grzechy bo to nie moja działka. Chociaż uważam, że powinni ponosić sprawiedliwą karę za przestępstwa zgodnie z kodeksem karnym. Po śmierci jednak każdy będzie sam za siebie odpowiadał i będzie indywidualnie rozliczony ze wszystkiego. A ty co powiesz: "nie chodziłem do kościoła, nie przyjmowałem Cię Jezu, ani sakramentów, bo... ks. Paweł w 2005 robił straszne rzeczy a ksiądz biskup Jan też ma swoje za uszami". Nie rezygnujmy z Jezusa i kościoła z powodu niektórych księży! Nie warto!
anonim2019.10.24 11:47
- Uszanujcie zasadę domniemania niewinności - apelował do dziennikarzy bydgoski biskup Jan Tyrawa w drodze na salę sądową. Oprócz prośby o uszanowanie zasady domniemania niewinności biskup Tyrawa nie odpowiadał na pytania dziennikarzy. Od początku procesu Edmund Dobecki, mecenas reprezentujący diecezję bydgoską zapewnia, że nie miała ona nic wspólnego z księdzem pedofilem Pawłem K. Proces jest niejawny. Przed bydgoskim Sądem Okręgowym toczy się proces o 300 tys. złotych odszkodowania od archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej. Obie instytucje pozwał młody mężczyzna, który jako nastolatek był molestowany przez byłego już księdza pedofila Pawła K. Paweł K. obecnie odsiaduje wyrok siedmiu lat więzienia.
Reytan2019.10.24 11:52
WSZYSCY komunisci sa mordercami i pedofilami.
Gnostyk2019.10.24 11:46
Kosciol traci wiernych w Brazylii zwyczajnie dlatego, ze jego doktryna jest gorsza niz doktryny protestanckie! Rzeczywistosci nie zakrzyczycie.
Reytan2019.10.24 11:53
Jestes starym sklerotykiem i zwyklym idiota. Rzeczywistosci nie zakrzyczesz.
Gnostyk2019.10.24 11:59
Masz prymitywny prowokatorze jakies argumenty? Ja mam twarde dane liczbowe oraz opinie ludzi, ktorzy wola zbory protestanckie, bo sa lepsze. A ty co masz na poparcie swoich tez? Inwektywy?
ZERR02019.10.24 14:46
Brednie. Traci wiernych, ponieważ z USA płyną wartkim strumieniem pieniążki na działalność i Reklamę dla protestantów.
Jana2019.10.24 19:13
U nas w Stanach wcale nie potrzebują protestantów i to z Brazylii,a pieniążki możemy przyjąć.
Monuś2019.10.24 11:36
Super, może Tymuś przestanie się ukrywać?
obserwator katolik2019.10.24 11:34
Wczoraj red.Terlikowski chwalil zielonoswiatkowcow, dzisiaj, żeby nam się przypodobać, ich krytykuje. Wczoraj krytykowal celibat, dzisiaj nie. Dlaczego zresztą nie mowi o najważniejszej kwestii - promowania LGBT w Kosciele? Dlaczego on i Makowski nie popierają abp. Jedraszewskiego - tylko caly czas go pietnuja? ... Odpowiedz jest prosta. To obłudnicy. To Terlikowski UDAJE katolika - miedzy innymi dlatego wcześniej lansowal tez Holownie i O.SZUSTA-ka.
JONASIK2019.10.24 12:35
Jakie to słodkie. Terlikowski (sic!) udaje katolika :) Franciszek udaje papieża. Polak udaje prymasa. Drodzy katolicy jesteście żałośni.