19.10.21, 09:42fot. yt/phoenix

Szef MSZ Niemiec ws. migrantów: Będzie wywierana presja na linie lotnicze

Będziemy nadal wywierać nacisk na linie lotnicze, za których pośrednictwem ludzie są transportowani do Mińska, by następnie przy pomocy władz trafiać na granicę. Będziemy się tym zajmować w najbliższych dniach i tygodniach – powiedział w poniedziałek po zakończeniu spotkania szefów dyplomacji UE w Luksemburgu szef niemieckiej dyplomacji Heiko Mass.

Sprawa dotyczy naruszania granic przez reżim Łukaszenki w ramach prowadzonej przez niego na zlecenie Kremla wojny Hybrydowej. Chodzi o zmuszanie migrantów przez stronę białoruską do przekraczania granic Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą.

Mass potwierdził także, że przewidziane są działania, które będą dotyczyły bezpośrednio władz w Mińsku.

Są propozycje kolejnych sankcji. Dotkliwych. To co tam się dzieje – używanie ludzi, uchodźców do generowania politycznej presji – pozostaje dla nas nie do zaakceptowania – dodał Maas.

Jak informował taż wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, który reprezentował Polskę na spotkaniu w Luksemburgu, unijni szefowie dyplomacji uzgodnili nałożenie sankcji bezpośrednio na przedstawicieli władz i administracji Białorusi, którzy dopuszczają się łamania praw człowieka oraz są odpowiedzialni za te działania.


mp/pap

Komentarze

Anonim2021.10.19 10:12
Niemcy nie spieszą się w rozwiązaniu problemu? Widać, że w destabilizowaniu UE mają swój egoistyczny interes? Klucz to sprawy jest w działaniach Putina?