- Na onkologię wydajemy ponad 3 mld więcej niż w roku 2015

Po skandalicznych wypowiedziach opozycji w sprawi wydatków na TVP oraz leczenie osób chorych na nowotwory, głos w sprawie zabrał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Powiedział on:

- Na onkologię wydajemy ponad 3 mld więcej niż w roku 2015

Skutkiem działań poprzednich rządów były spore zaniedbania w leczeniu chorób nowotworowych, co wykazała kontrola NIK, co zostało zawarte w ocenie NIK na temat Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Minister Szumowski skomentował to następująco:

- W związku z tym musieliśmy zaprosić ekspertów, pacjentów, stowarzyszenia pacjenckie do tego, żeby opracować nową strategię, dokument, wytyczne. Ale oczywiście wszystkie dokumenty, piękne plany nie są możliwe bez pieniędzy

Minister podkreślił, że wydatki na onkologie wzrosną do 11 mld w 2020 roku i jest to kwota większa o 3 mld niż w roku 2015.

Szumowski dodał też:

- Oczywiście do tego jeszcze dochodzą wszystkie działania, które nie są stricte »otagowane« jako onkologiczne, choćby lekarzy pierwszego kontaktu czy innych specjalizacji, które mają do czynienia z pacjentami onkologicznymi. Ale mając te dane z Narodowego Funduszu Zdrowia, widzimy, że tak naprawdę wydajemy ponad 3 mld więcej niż w roku 2015.

mp/pap