22.11.13, 20:21Fot. TomasSilva, Wikipedia

To mogły nie być słowa Papieża. Scalfari o wywiadzie

Scalfari podczas spotkania z dziennikarzami zapewnił, że w czasie przeprowadzania wywiadów nie używa sprzętu do nagrywania, ale stara się zrozumieć rozmówcę, z którym rozmawia. - A potem zapisuje jego odpowiedzi własnymi słowami – podkreślił Scalfari i dodał, że jest możliwe, że niektóre ze słów, które padły w wywiadzie z Franciszkiem, nie były jego własnymi słowami.

Dziennikarz zapewnił także, że po rozmowie zapytał się, czy może ją opublikować, a papież się zgodził. Gdy Scalfari zaproponował, że może przesłać go do autoryzacji, papież miał powiedzieć, by tego nie robił. - Ufam Ci – miał powiedzieć papież Scalfariemu. Ale ten, jak sam zapewnia, miał jednak wysłać tekst, i otrzymać go z powrotem po dwóch dniach z akceptacją papieża i zgodą na jego opublikowanie.

Jednak Stolica Apostolska zdjęła ów wywiad ze swoich stron, bowiem nie odzwierciedla on poglądów papieża. A anonimowe źródło Catholic News Agency, które miało rozmawiać z Watykanem, prosi o to, by podkreślić szczególnie mocno, że „Franciszek nigdy nie określił Kurii jako trądu, a jedynie szeroko ocenił średniowieczne dwory”. - Papieżowi Franciszkowi było bardzo przykro, że ludzie kurii poczuli się nieswojo z powodu jego słów – podkreśla źródło CNA.

TPT/CNA

Komentarze

anonim2013.11.22 20:31
Ciekawe123 ile jeszcze innych słów Papieża nie jest słowami Papieża. W tym wywiadzie i w innych.
anonim2013.11.22 20:33
Teraz to nawet wrogowie Kościoła będą wyjaśniać, co papież powiedział i co miał na myśli.
anonim2013.11.22 20:35
Kto nareszcie położy kres temu szaleństwu? Widać jak autorytet papiestwa niknie w oczach, to też "efekt Franciszka" niestety...
anonim2013.11.22 20:50
Interpretacja słów papieża to sposób walki z kościołem. Żaden lewacki autorytet ani powagą ani umysłem ani sercem nie może równać się z papieżem więc przekręca się jego słowa. Nie powielajmy tego. Cytujmy słowa Franciszka. Nic więcej nie trzeba.
anonim2013.11.22 21:03
Gdyby Franciszek nie chlastał jęzorem na prawo i lewo, co mu ślina przyniesie w sposób niejednoznaczny, to nie trzeba byłoby dawać żadnej wykładni tego, co powiedział. Wszak napisane jest w Piśmie: „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od złego pochodzi”.
anonim2013.11.22 23:38
Ktoś tu rżnie głupa.....jeżeli papież to autoryzował, to znaczy że podpisuje się pod tym co było wydrukowane. Cała sprawa wygląda tak jakby Fran. posunął się jednak za daleko w kierunku jawnej herezji i ludzie z jego otoczenia powiedzieli mu: a) to, co wasza eminencja napisał nie zgadza się z doktryną Kościoła, musimy to zmienić. b) wasza eminencjo, jeszcze za wcześnie na tak śmiałe deklaracje, musimy poczekać aż ludziom sumienia i mózgi zmiękną, wtedy dopiero będziesz sobie, czcigodny ojcze, mógł poszaleć
anonim2013.11.22 23:42
@Apso44 Ty i podobnie wierzący i myślący jesteście w trudnej sytuacji....tzn. Bergoglio stawia was w trudnej sytuacji....z artykułu jasno wynika że biskup Rzymu po przeczytaniu wywiadu zgodził sie z jego treścią. Chyba że czeka nas teraz kolejne dementi do poprzedniego dementi.
anonim2013.11.22 23:46
I jeszcze jedno pytanie do obecnych na tym forum....czy Bergoglio nie przypomina wam pewnej postaci z "Władcy pierścieni"....? Mam na myśli Sarumana....
anonim2013.11.23 9:50
Kupa śmiechu, pewnie dostał akceptację papieża, ale ten tego i tak nie czytał, skoro już wcześniej mówił dziennikarzowi, żeby nie przysyłał wywiadu do akceptacji. Poza tym dziwne, że dopiero po tak długim czasie szumu okazuje się, że niektóre słowa nie są papieża.
anonim2013.11.23 13:00
@Manseb45 Na jakiej podstawie twierdzisz, że niektóre słowa nie są papieża ? Skoro dziennikarz wysłał cały tekst wywiadu papieżowi do autoryzacji, ten nie naniósł tam żadnych poprawek, a Stolica Apostolska zamieściła go na swoich stronach, to nie sposób twierdzić, że papież jakichś słów nie wypowiedział. Wręcz przeciwnie - dopiero po dłuższym czasie, gdy zaczął robić się na świecie zamęt, gdy katolicy poczuli się zgorszeni, a ateiści zaczęli wymachiwać słowami papieża z triumfem, to zdecydowano się zdjąć kontrowersyjny, a zarazem szkodliwy dla chrześcijaństwa wywiad ze stron Stolicy apostolskiej i "wybielać" papieża.
anonim2013.11.23 21:15
Coś mi tu śmierdzi... A ten cały pontyfikat jak narazie mi się nie podoba.Lewacy chwalą papieża, on sam ciągle jakieś dwuznaczne wypowiedzi nadaje - o co biega?... A może grom z nieba uderzający wprost w Bazylikę Św. Piotra w dniu abdykacji poprzedniego papieża to jednak jakiś znak? To wszystko jest dziwne jak dla mnie... xd