02.10.21, 16:30Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Tomasz Sakiewicz: Cel jest jeden. Zmusić Polskę do przyjęcia dyktatu gazowego ze strony Rosji i Niemiec

Na tle wojny, którą nam i Węgrom wytoczyły elity brukselskie, trudno nie zauważyć, że odbywa się tu również druga, równie niebezpieczna – o panowanie nad źródłami energii, a szczególnie gazem ziemnym. Jedną i drugą awanturę łączy dominujący udział Berlina i ciche wsparcie Rosji.

O hegemonii Berlina w UE chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Od dłuższego czasu widoczny jest także udział Niemiec w kreowaniu polityki energetycznej w naszym regionie. Stało się to przede wszystkim za sprawą obydwu gazociągów Nord Stream, które są próbą ominięcia Europy Środkowej w dostawach rosyjskiego gazu i uczynienia z Berlina głównego pośrednika w jego handlu. Polska mogłaby nie podlegać szantażowi rosyjskiemu (zakręcenia kurka – jak to miało już parokrotnie miejsce w przeszłości), jeżeli uzależni się od zachodniego pośrednika, który pobierałby haracz za nasze bezpieczeństwo. Oczywiście taki gaz nigdy nie byłby tani, a już na pewno musiałby być droższy niż w Niemczech. Z tego powodu nasza gospodarka, a przynajmniej jej gałęzie – byłyby mocno uzależnione od tego paliwa, niekonkurencyjne.

Jedyną radą na ten geopolityczny plan jest budowanie niezależnych dostaw gazu. Sami możemy zaspokoić 20–30 proc. naszych potrzeb – potrzeb szybko rosnących. W ostatnich piętnastu latach zaczęliśmy realizować plany dostawy gazu skroplonego poprzez gazoport i konwencjonalnie gazociągiem Baltic Pipe ze złóż norweskich.

Obydwie idee powstały jeszcze w latach 90. Umowę na dostawy gazociągiem przez Bałtyk podpisał nawet rząd Jerzego Buzka, ale została ona zerwana w czasach rządów SLD-PSL. Dojście PiS-u do władzy w 2005 roku przywróciło te projekty. Rozpoczęto rozmowy o dostawach gazu przez Bałtyk i wzięto się wreszcie za gazoport. W 2007 roku PiS stracił władzę, a rządy PO-PSL znowu przerwały pracę nad Baltic Pipe. Gazoport budowano, ale tak ślamazarnie, że nie zdążono go ukończyć. Zresztą opłacalność tej inwestycji stanęła pod znakiem zapytania zaraz po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdy rząd Donalda Tuska zakontraktował na ponad dekadę ogromne ilości gazu z Rosji.

W 2015 roku PiS przejęło władzę i sytuację zaczęto odwracać na korzyść Polski. Dokończono wreszcie budowę gazoportu i rozpoczęto przygotowania do budowy Baltic Pipe. Gazoport bardzo szybko okazał się za mały, więc podjęto prace nad jego rozbudową. W ciągu kilkunastu miesięcy jest szansa na ich ukończenie. Trudniej było sięgnąć po gaz norweski. Norwegowie po dwóch nieudanych próbach byli nieufni. Jednak fakt długotrwałego utrzymywania się PiS-u przy władzy, który wspierał ten projekt, był dla nich mocnym argumentem. W miarę postępu prac zarówno przy projekcie rosyjsko-niemieckim, jak i polskich źródłach dywersyfikacji dostaw gazu rośnie na nas presja polityczna. Jej celem jest doprowadzenie do obalenia tego rządu, spowolnienie realizacji projektów (ekolodzy w Danii) albo uderzenie w nadzorujących polskie inwestycje – ataki na Piotra Naimskiego lub podwykonawców. Używane do tego są różne środki, w tym niestety środowiska podające się za prawicowe. Cel jest tylko jeden: spowolnić polską gospodarkę i zmusić do przyjęcia dyktatu gazowego ze strony Rosji i Niemiec.

Miejmy oczy szeroko otwarte.

 

Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika " Gazeta Polska" nr. 39; data: 29.09.2021.

Komentarze

Anonim2021.10.3 16:05
Głupi ten Sakiewicz jak każdy pisowiec. Kto zmusi Polskę do kupna gazu w Rosji????? Polska może kupić gaz gdzie chce !!!!!!!!
POlityk EUropejskiego formatu2021.10.3 14:06
PO co Polsce gazoport i gaz z Norwegii skoro rosyjski gaz jest w Niemczech ?
gorka2021.10.3 13:04
Trzeba sobie zdać sprawę, że jesteśmy z Niemcami w stanie wojny. Żeby uzyskać przewagę, Berlin wciągnął nas i inne państwa Europy Środkowej w obszar swojego oddziaływania. Stało się to w 2004 roku. Jesteśmy potężnie ostrzeliwani przez Berlin działami klasy "Gruba Berta" rozlokowanymi w Brukseli, Luksemburgu i Strasburgu. Problem taki, że na skutek złego rozpoznania przeciwnika COFAMY SIĘ NA CAŁY FRONCIE nie wykorzystując możliwości jakie daje chociażby Traktat Lizboński. Nasza suwerenność jest stopniowo wymywana, z tym że ostatnio proces ten gwałtownie przyśpieszył. Przypomina to słowa Fryderyka II Wielkiego, inicjatora rozbiorów który określił obrazowo jak należy wymazać I Rzeczpospolitą z mapy Europy. Jak mówił, będziemy ją obierać niczym karczoch, listek po listku aż nie zostanie nic. Niemcy są państwem poważnym co znaczy, że niezależnie od zmieniających się okoliczności ich cele strategiczne pozostają niezmienne. A celem jest zhołdowanie Europy Środkowej i zaprzęgnięcie tych społeczeństw do własnych narodowych celów / plan Mitteleuropa z 1915 roku/ Aby to osiągnąć wywołali dwie wojny światowe, które przegrali tylko dlatego, że wtrąciła się do nich Ameryka. Teraz mają nową koncepcję, ale zostały stare cele. Armaty zostały zastąpione bankami, czołgi- dyrektywami, lotnictwo- ideologią, piechota – komisarzami, a dywersja – 5 kolumną. No, ale sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało. Już w 2003 roku, roku referendum, pisałem o tych zagrożeniach, ale ciemne i puste polskie społeczeństwo do tej pory ma jedno do powiedzenia w kwestii Eurokołchozu - ŁAŁ. Komunizm nas zeszmacił, a unia pozbawiła instynktu samozachowawczego. Nie muszę chyba przekonywać, że ja, wraz ze swoją rodziną głosowaliśmy w referendum przeciw anszlusowi. Uważamy, że Unia Europejska jest Europie i zamieszkujący w niej narodom niezbędnie potrzebna. Ale nie Eurokołchoz będący w istocie szwindlem niemiecko-francuskim mającym na celu odwrócenie skutków Jałty. I żeby było jasne – wszyscy posiadamy wyższe wykształcenie - prawnicze, ekonomiczne, techniczne zdobyte w najlepszych polskich uczelniach w trybie dziennym.
fdf2021.10.3 10:16
Dla reźimowych cel to dojić ile się da a Boga przejąć na własność.
Samo gęste2021.10.3 10:10
Cel jest jeden: Zgarnąć jak najwięcej reklam Spółek Skarbu Państwa, zanim kum Antoni przerżnie wybory.
NEOS com pl2021.10.3 10:08
Panie redaktorze nich pan nie bluzni !!!! Jestesmy przeciw szabrownictwu 2.0 knesetu pejsatego polin !!!! https://www.youtube.com/watch?v=1BgOfo57Avo&t=80s
Filip2021.10.3 10:01
Politycy z PiS-u przed 2015 rokiem obwiniali Donalda Tuska za zbudowanie rurociągu Nord-Stream. Według tej logiki teraz za zbudowanie rurociągu Nord-Stream II odpowiedzialny jest Jarosław Kaczyński, Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Beata Szydło.
Anonim2021.10.3 8:15
STOP SEGREGACJI SANITARNEJ! Tłumy na marszu Wolności i Suwerenności w Warszawie [FOTO/VIDEO] ................................................................................................................................. https://nczas.com/2021/10/02/stop-segregacji-snaitarnej-tlumy-na-marszu-wolnosci-i-suwerennosci-w-warszawie-foto-video/
JonB2021.10.3 6:52
PiS jak zwykle przesra temat. Nasze kobiety beda zbieraly chrust w lesie, w domach bedziemy siedzieli przy swieczkach.
alusia2021.10.3 9:25
A to co narzekasz-ekologia ponad wszystko-więc będziesz ją miał.
ceramik2021.10.2 23:21
Sakiewicz tak się opasł na pieniądzach PiS-u, że musiał wymienić koszule na rozmiar 48. Ale stać go. Nawet na koszule po 300 zł.
lon2021.10.2 22:18
Węgrzy już wiece uchachani podpisali kontrakt na dostawe gazu z Rosji i nawet zdążyli go opić , a Sakiewicz bzdury wypisuje. Rosja i Gazprom nigdy nie zamykali nam gazu. Owszem raz zamknęli na Europe jak Ukraina kradła im gaz i nie placiła.
Grizzly2021.10.2 21:54
A co twój tatuś komunista na to?
Alex2021.10.2 21:41
Panie Sakiewicz, tych celow Moskwy i Berlina jest co najmniej kilka,a nie jeden(gdziez ta "solidarnosc panstw UE",obiecywana i stale podkreslana przez kanclerke Niemiec?)
ceramik2021.10.2 20:13
I to jest błąd Rządu Polski. Dlaczego nic nie ujawniają? Dlaczego nie jesteśmy informowani na bieżąco o rosnących żądaniach wrednych pepiczków?
lcf2021.10.2 19:31
Sakiewicz mam nadziej ze już wielkiego wyjazdu na Węgry do tego zdrajcy Orbana, pachołka Putina nie będziesz organizował.
https://imgur.com/teQ5LSQ2021.10.2 18:37
Tylko popatrz na to zdjęcie !!!! Jak biedni i "zubożali" są ci "uchodźcy". Dziecko jest LEPIEJ i CZYŚCIEJ ubrane niż cała Białoruś. Buciki niezabłocone, wszystko dość DROGIE i dalej popatrz na dorosłych ich czyściutkie i drogie ubranka i buciki. TAK CHCĄ W CH UJA ROBIĆ wszystkich dookoła.
lon2021.10.2 22:19
Według ciebie powinni być ubrani w łachmany i boso zasuwać przez Puszcze i bagna . Dureń.
Nie ty chuju!2021.10.3 2:32
Powinni wyglądać tak JAK ICH GW i opozycja opisuje!
Portofino2021.10.2 17:59
Niemcy obawiają się, że tak dalej prowadzona polityka energetyczna przez Polskę może doprowadzić w przyszłości do nieopłacalności NS 2.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.10.2 17:38
spasiona świnia sakiewicz znowu wierzga i kwiczy
ceramik2021.10.2 20:15
Kiedy kretynizacjo stanąłeś ostatnio na wadze? Nie ma takiej wagi? Srebrniki tuczą?
Anonim2021.10.2 17:24
trzeba robic to co Orban i negocjowac z Ruskimi a nie tylko uzalac sie ze zostalismy wyruchani, USA ruchaja nas od dekad, wyruchali nas Niemcy, wyruchali nas Ruscy, wyruchali nas Czesi
JanP2021.10.2 17:19
Sakiewicz, co ty bierzesz, że tak ci na dekiel bije. Kto ci broni zakontraktować gaz u innego producenta niż Gazprom. Problemem nie jest dostawa gazu ale jego cena a tutaj nikt nie przebije ruskich.
JANOSIK2021.10.2 16:54
BARAN,wczesniej zablokowal wywiad E.Stankiewicz z ministrem jak sprzedaja Polske a teraz moraly prawi no baran.Milego dnia
bogdanus2021.10.2 16:49
Gryzipiórki z gadzinówek to najgorszy rodzaj ludzi. Wydaje im się, że zjedli wszystkie rozumy, a gówno wiedzą.
OKOPZN2021.10.2 16:47
Kto zabrania nam wydobywac nasz gaz i zgazowac wegiel na gaz i wodur ...panie redaktorze Sakiewicz ????? Czy to nie ta sama masoneria , ktora pan nazywa : Rosja i Niemcy , czyli city london co dyktuje zycie w Polsce z knesetu na gnojnej z polin ??? https://www.youtube.com/watch?v=cRWMZLN0LMQ&list=TLPQMDIxMDIwMjHaHb_xuzgtYA&index=1
Eyes wide shut2021.10.2 16:43
Gaz drożeje na rynkach światowych i to mocno. Rosja ograniczyła wydobycie, ale w końcu im zabraknie rubelków w budżecie.
Panie Grzesik2021.10.2 16:41
Po co cytujecie idiotów na tym — i tak upadłym — portalu?
zdziwiony2021.10.2 18:46
ktoś cię cytował ?!
bękart wojny2021.10.2 16:35
podwyżka gazu z USA o 12% i towarzysz Sakiewicz nawet się nie zająknął bo podwyżki gazu z USA są słuszne i się im należą a podwyżki gazu z Rosji są haniebne i wymierzone przeciwko PIS i terroryzują państwo PIS