26.03.19, 10:30fot. Elekes Andor, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikipedia

Tomasz Sakiewicz dla Frondy: Teza o wybuchu jest silnie potwierdzona

Eryk Łażewski, Fronda.pl: Najnowszy tygodnik „W Sieci” pisze o tym, że do polskiej prokuratury nadeszło pismo informujące o cząstkowych wynikach badań przeprowadzonych w brytyjskim laboratorium na kilkudziesięciu próbkach Tupolewa rozbitego w Katastrofie Smoleńskiej. W piśmie tym jest przekazane, że – według autorów wspomnianego artykułu - na zdecydowanej większości próbek odkryto ślady substancji używanych do produkcji materiałów wybuchowych. Przykładem takiej substancji jest choćby trotyl. Jeżeli te wiadomości się potwierdzą, czy nie uprawdopodobniają hipotezy „zamachu smoleńskiego?

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”: Przypomniałem sobie, że to co najmniej trzecie takie badanie. To pierwsze było z urządzeniami odczytującymi w Smoleńsku. To było to, co wywołało taką burzę, która doprowadziła do zmian w kierownictwie „Rzeczypospolitej” i odejścia znacznej części zespołu. I wtedy prokuratura zaprzeczyła własnym danym, ale zaprzeczyła w sposób bardzo pokrętny i mało wiarygodny.

Drugie, to są badania, które zamówił zespół Antoniego Macierewicza i w zeszłym roku je ujawniono. I tamte badania były najsilniejsze. Dlatego, że tam było ponad sto próbek, które potwierdzały użycie materiałów wybuchowych, czy ich ślady. Ale każda z tych próbek była zbadana trzema metodami, bo w sumie tych śladów znaleziono prawie tysiąc. Natomiast tylko tam, gdzie trzykrotnie różnymi metodami potwierdzono je na tej samej próbce, o tym mówiono.

I to jest trzecie, niezależne badanie zrobione przez prokuraturę. Jedno dokonał zespół techniczny badający katastrofę, drugie prokuratura. I to są niezależne badania. Można powiedzieć, że dosyć silnie potwierdzona jest teza o tym, że nastąpił wybuch. A niemal w stu procentach fakt istnienia tam materiałów wybuchowych.

Czy te informacje nie pogorszą naszych – już i tak napiętych – stosunków z Rosją?

Rosja ma takie stosunki, jakie zechce mieć. A więc trudno przesądzić tutaj, czy to pogorszy, czy na przykład polepszy. Wszystko zależy od tego, do czego to Rosji będzie potrzebne i w jakim stanie własnej polityki Rosja się znajduje.

Na pewno Rosja przeżywa w tej chwili coraz większe problemy, izolację międzynarodową, przynajmniej ze strony Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. I też jest w zupełnie innej sytuacji gospodarczej, niż była  dziewięć lat temu. Bo gospodarka Rosji jest w głębokiej stagnacji, nie rozwija się, co oznacza, ze Rosja po prostu słabnie. I dalsze wierzganie na arenie międzynarodowej będzie tylko pogarszać jej sytuację. A więc pewnie nie za długo przyjdzie taki czas, że będzie musiała zacząć normalnie rozmawiać z Zachodem. A to oznacza również normalną rozmowę o katastrofie smoleńskiej.

Czy dzięki tej słabości, na przykład nie uzyskamy wreszcie wraku Tupolewa?

No, tego się nie da wykluczyć. Natomiast, to nie jest chyba ten etap, że Putin tak by ustąpił, gdyż za dużo razy twierdził, że nie odda, żeby teraz oddał. To jeszcze chyba musi upłynąć trochę czasu. Natomiast na pewno Rosja znajduje się na drodze, na której będzie miała duży kłopot, jeżeli nie zacznie normalizować swoich stosunków z Zachodem. Zachód nie jest skory do większej awantury z Rosją, ale też ją blokuje. Długotrwała izolacja Rosji doprowadzi do tego, co się stało z ZSRR: Rosja po prostu imploduje.

A jak Pan sądzi, biorąc pod uwagę te ostatnie wyniki badań, co jest ostatecznie bardziej prawdopodobne, jeżeli chodzi o Katastrofę Smoleńską: wypadek, czy zamach?

Jeżeli ktoś czytał Raport Techniczny, to tam było prawie dwieście dowodów na to, że doszło do zamachu. I wcale materiały wybuchowe nie są najsilniejszym, bo przecież mogły znajdować się w jakiejś części samolotu. Natomiast ślady wybuchu, luki powybuchowe i skutki działania wybuchu. Również to, że samolot zaczął rozpadać się przed zetknięciem ze słynną brzozą. Wszystko to pokazuje, że tych dowodów jest bardzo dużo i rozumny człowiek nie jest w stanie odrzucić tych dowodów, jeżeli się z nimi zapoznał. No, ale trzeba pamiętać, że jedyna gazeta, która wydrukowała „Raport Smoleński” to „Gazeta Polska”. Poza tym, jest on dostępny na  Niezależnej.pl. Gdyby inne media włączyły się  w promocję tego raportu, pewnie dzisiaj nie byłoby takich zaskoczeń, bo my to wiemy po prostu od ponad roku.

W związku z tym, proszę nam przypomnieć ten „Raport Techniczny”.

Raport Techniczny został ogłoszony ponad rok temu i zawierał mechanizm tragedii. Został ogłoszony przez Komisję Państwową kierowaną przez Antoniego Macierewicza. W Raporcie pokazano zarówno skutki wybuchu, miejsca wybuchu, także możliwe użyte materiały wybuchowe, jak doszło do wybuchu, jak szczątki zostały rozproszone, i bardzo, bardzo wiele faktów, dowodów układanych przez najbardziej renomowane uczelnie na świecie.

Wydaje się więc, że błędem było nie nagłośnienie tego raportu, na przykład w mediach.

Ja tego nie rozumiem. Nie rozumiem zachowania mediów. Bo rozumiem, że ktoś się z nim nie zgadza, krytykuje, ale nie pokazanie tego Raportu było bardzo dużym błędem. I on utrudnia badanie tragedii. Ale dobrze: dzisiaj sprawa wraca, było wiadomo, że ona wróci. Będzie bardzo trudno schować tą tragedie, bo zginęło zbyt dużo ważnych osób. I nie sądzę, żeby najważniejszym osobom w Państwie zależało na schowaniu tego. Po prostu (w taki, czy inny sposób) te informacje zaczną wypływać

Rozumiem. Dziękuję za wywiad. 

Komentarze

Foster2019.03.26 20:08
Czy Pan Bóg kiedyś rozliczy tych, którzy instrumentalnie traktują tragedię smoleńską ?
EWA2019.03.26 17:17
"odkryto ślady substancji używanych do produkcji materiałów wybuchowych.Przykładem takiej substancji jest choćby trotyl" ale takiego niuansu CIEMNEJ MASIE NE MA CO TŁUMACZYĆ
krauze cwel2019.03.26 17:11
KTOŚ SIĘ SPIERDZIAŁ I TUPOLEW SIĘ ROZPADŁ!!!
toja2019.03.26 15:37
Jakie zdanie wypowiedział pilot przed uderzeniem w ziemie, ja bym też tak powiedział o Sakiewiczu tylko " o " zamienił bym na" to ".
słowiczek poznański2019.03.26 12:50
Nie czytałam raportu, nie mam najmniejszego zamiaru, ale nie oznacza, że nie mam wątpliwości. Dlaczego samolot, który był używany przez najważniejsze osoby w kraju był oddany do "remontu" w byłej sowieckiej republice kontrolowanej przez Kreml, który nigdy nie przepuszcza okazji. Rosja jest to repeat offender; zestrzelili koreański samolot pasażerski, zestrzelili malezyjski. Ten ostatni Holendrzy po kawałku złożyli i ustalili winę beyond the reasonable doubt. Z opublikowanego raportu przeczytałam najważniejsze fragmenty. Czy to było TNT czy fakt, że lotnisko w ogóle było otwarte nie przygotowane technicznie, dane zezwolenie na lądowanie przez "wieżę" a faktycznie przez Kreml, nie ma znaczenia. Tak długo jak wrak i "black boxes" pozostają w łapach spadkobierców NKWD, tak długo będą nie tylko wątpliwości, ale i u wielu przekonanie. Tylko międzynarodowa komisja może rozwiać wszelkie wątpliwości, ale do tego potrzebne są dokumenty, nagrania rozmów "wieży" z Moskwa, świadków, dostęp do nich, itp. Ale to się nie stanie. Daj sobie Albercie i reszta ekspertów przysłowiowego siana. Co było przyczyna, żaden z was tego nie wie bo wiedzieć nie może.
Urszula2019.03.26 14:44
Tupolew jest samolotem rosyjskiej produkcji więc komu oddaje sie taki samolot do przeglądu jak nie temu kto ten samolot skonstruował. To logiczne. Nie usterki techniczne były przyczyną katastrofy, ale cały splot niekorzystnych wydarzeń. Lotnisko w smoleńsku było dawno zamknięte. Zostalo otwarte wyłącznie do przyjęcia samolotu z polską delegacją. Warunki pogodowe były fatalne więc załoga otrzymała ze strony rosyjskiej skorzystanie z 2-ch innych lotnisk, m.in. w Mińsku. Strona polska sie nie zgodziła bo prezydent Kaczyński i reszta nie zdązyliby na uroczystości. Z innych lotnisk musieliby jeszcze dojechać samochodami. Wiele razy przesłuchiwałam taśmy z kokpitu. Słychać było na nich wyraźne ostrzeżenie o zagrożeniu dla samolotu. Dzisiaj nikt już się nie dowie dlaczego piloci nie zareagowali. Myślę, ze brakowało im doświadczenia bo polegali wyłącznie na wskazaniach przyrządów pokładowych. Kiedy bylo juz za późno, który.ś z pilotów krzyknął "k.rwa" i kilka sekund po tym fakcie łączność z samolotem została przerwana. Gdzie by tu ten trotyl wsadzić? I druga sprawa: czemu żadna z komisji do tej pory nie przesłuchała nagrań z rozmów braci Kaczyńskich przed katastrofą? Ciekawe.
ćwirli, ćwirli...2019.03.26 17:32
przesłuchiwałaś tylko to ci dali do przesłuchania nie rób mi wstydu garkotłuku
Albert2019.03.26 15:08
Nie czytałaś raportu, nie wiesz kompletnie nic o lotnictwie, ale masz jak zwykle mnóstwo do powiedzenia na ten temat. Jak każda prawacka szczujnia. To bardzo typowe. Fakty są takie, że każdy w miarę logicznie myślący człowiek doskonale wie, jakie były przyczyny katastrofy w Smoleńsku i nie jest to dla niego żadną tajemnicą. Wystarczy tylko użyć rozumu. Ale to zbyt trudne zadanie dla prawackich błędów genetycznych.
słowiczek poznański2019.03.26 17:30
to już nie tylko jesteś ekonomem, polonista, anglista ale .... hooray! ekspert lotniczy what next? racket scientist fucking megalomaniac, that’s what you are unemployed shithead
Albert2019.03.26 18:30
W przeciwieństwie do ciebie lubię poszerzać swoją wiedzę.I tak, znam się na samolotach lepiej, niż dobrze.
Jacek N.H.2019.03.26 11:48
Hello Albert, mam coś dla ciebie. Nie chowaj się.
Naczelny2019.03.26 11:44
Naprwadę, jak wam nie wstyd dalej z tyragedii cyrk robić, wybory się zbliżają? Trzeba znów zasiać ziarno niepewności wśród swojego tępego elektoratu?
Albert2019.03.26 11:01
Ja na przykład czytałem Raport Techniczny. I takiego steku bzdur nie widziałem już od bardzo dawna. Jedyną prawdziwą informacją jest w nim tytuł.
słowiczek poznański2019.03.26 11:53
Alberciku okazuje się, że ty wszystko czytałeś.
Albert2019.03.26 12:18
Może po prostu zabieram głos w tematyce, w której się doskonale orientuję. A nie w każdej, w odróżnieniu od ciebie.
Bolo2019.03.26 14:34
~`Do Albert! Czytałeś nie wierzę debilu ,żebyś był skłonny do rozumnego przeczytania choćby kilku zdań ze zrozumieniem,a co dopiero raportu. Wybuch w lewy skrzydle jest tak oczywisty jak 2+2=4 ,a nie 4,5 czy 3,95,chyba że ty orku masz inną "matematykę" za pewnik tj. sfołocz w kacapskich onucach z moskwy i dalej siejesz kłamstwa w stylu "to niemaszki zamordowali naszych oficerów w Katyniu i Starobielsku!!!" Chłoptasiu to ta sama nacja bandziorów tylko robią to na razie w czasach pokoju! Wszystko już wiemy,a zdrajcy pomagający tym zabójcom poskojęzyczna hołota pójdą do pierdla na długo bardzo długo!!!
Albert2019.03.26 15:09
Na zamieszczonych w raporcie zdjęciach potwierdzających rzekomo wybuch w skrzydle widać niezbicie, że żadnego wybuchu w tym miejscu nie było.
500+ na każde palnowane dziecko2019.03.26 10:59
Naciski Lecha na lądowanie, niedoświadczona załoga i fatalne warunki. Tak doszło do tragedii. Amen.
Anonim tel. 645 5662019.03.26 19:21
Naciski na głowę przy porodzie miała twoja mama i efekty tego są widoczne, niestety.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.26 10:57
Katastrofę spowodował trotyl, który powiedział: "zmieścisz się, śmiało" i trotyl, który nie reagował na:" pull up pull up terrain ahead", a najbardziej to jeszcze jeden niewysoki trotylek, który musiał wylądować, bo brat kazał.
Cipak2019.03.26 10:51
Jak to jest? Teza jest mocno potwierdzona - a nic nie słychać o wszczynaniu śledztwa zmierzającego do ustalenia sprawców i okoliczności zamachu!!!! Czym powodowana jest ta bezczynność organów ścigania, ministra i generalnego prokuratora - ZIOBRO??? Czy argumenty braci Karnowskich, Macierewicza i Sakiewicza - nie są przypadkiem przeznaczone - tylko i wyłącznie dla gawiedzi - zwłaszcza frondowej????
KaruzelaSmoleńskichBajekRuszaWiosną2019.03.26 10:50
Znaleźli tony trotylu, więc idzie seria gazetowych pierdów smoleńskich. Sakiewicz łapie kroplówkę dla swojej zdychającej dewocyjno-brukowej gadzinówki. Zaraz wywiad z Biniendami. Potem trzy orędzia Antka Kawalera Kaftana Białego. I to szybko, póki Nazi Dziennik nie wpije wampirzych kłów w ten temat.
anonim2019.03.26 10:47
"odkryto ślady substancji używanych do produkcji materiałów wybuchowych.Przykładem takiej substancji jest choćby trotyl" to że w kuchni na stole znalazło się resztki mąki i cukru nie świadczy wcale o tym że ktoś dzień wcześniej piekł ciasto...
Cykacz2019.03.26 12:03
Mąka i cukier w kuchni jest raczej rzeczą zwyczajną. Widzisz teraz różnicę?
Albert2019.03.26 12:22
Tak samo jak trotyl w glebie w promieniu wielu kilometrów od Smoleńska.
anonim2019.03.26 12:18
<Cykacz> to był tylko prosty przykład! to że znaleźli jakieś substancje które wchodzą w skład trotylu, nie znaczy że trotyl na pokładzie był! tak samo jak mając tylko mąkę i cukier ,tortu nie zrobisz...
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.03.26 19:20
Wania, Wy idźcie lepić ciasto lepiej.