27.10.19, 14:45

Trzy kluczowe paragrafy dokumentu Synodu Amazońskiego. TŁUMACZENIE

Portal Fronda.pl przedstawia tłumaczenie trzech kluczowych paragrafów końcowego dokumentu Synodu Amazońskiego. Dotyczą diakonatu kobiet, wyświęcania żonatych oraz nowego amazońskiego rytu liturgicznego.

CZYTAJ TAKŻE NASZ KOMENTARZ DO SYNODU: I KTO TU JEST PAPIEŻEM? 

 

Punkt 103, diakonat kobiet, 137 głosów za, 30 głosów przeciw

W wielu konsultacjach przeprowadzonych w Amazonii uznano i podkreślono fundamentalną rolę konsekrowanych i świeckich kobiet w Kościele Amazonii i jego społecznościach, biorąc pod uwagę liczne rodzaje posługi, które świadczą. W wielkiej liczbie tych konsultacji proszono o stały diakonat dla kobiet. Z tego powodu temat był ważny podczas Synodu. Już w 2016 roku papież Franciszek powołał Komisję ds. Zbadania Diakonatu Kobiet, która, jako Komisja, doszła do częściowych wniosków opartych na rzeczywistości diakonatu kobiet we wczesnych wiekach Kościoła i następstwach tego dla współczesności. Chcielibyśmy wobec tego wymienić nasze doświadczenia i przemyślenia z Komisją oraz poczekać na jej ustalenia

Komentarz: Część biskupów chciałaby sakramentalnego diakonatu kobiet, ale sprawa w zbyt dużej mierze dotyczy całego Kościoła katolickiego a także dialogu ekumenicznego z Prawosławiem. Póki co wydaje się pewne, że kobiety będą mogły w inny niż dotąd sposób uczestniczyć w życiu Kościoła. W Niemczech proponuje się na przykład wygłaszanie przez kobiety kazań. Na zgromadzeniu padały też propozycje zwołania w niedalekiej przyszłości kolejnego Synodu Biskupów, który miałby rozstrzygnąć kwestię ordynacji kobiet.

 

Punkt 111, wyświęcanie żonatych w Amazonii, 128 głosów za, 41 głosów przeciw

Wiele kościelnych wspólnot terytorium amazońskiego ma olbrzymie trudności w dostępie do Eucharystii. Niekiedy trwa nie tylko miesiące, ale nawet kilka lat, zanim ksiądz może powrócić do wspólnoty, aby celebrować Eucharystię, udzielić sakramentu pojednania i namaszczenia chorych w społeczności. Doceniamy celibat jako dar Boży (Sacerdotalis caelibatus, 1), w tym zakresie, że dar ów umożliwia misjonarzowi, wyświęconemu na kapłana, oddać się całkowicie posłudze na rzecz Świętego Ludu Boga. Stymuluje duszpasterską miłość i modlimy o to, by było wiele powołań do przeżywania kapłaństwa w celibacie. Wiemy, że ta dyscyplina „nie jest wymagana przez samą naturę kapłaństwa… chociaż jest wiele powodów, by to łączyć” (PO 16). W swojej encyklice na temat bezżennego kapłaństwa św. Paweł VI podtrzymał to prawo i wyłożył teologiczne, duchowe i duszpasterskie motywacje, by to utrzymać. W 1992 roku posynodalna adhortacja Jana Pawła II o formacji kapłańskiej potwierdziła tę tradycję w Kościele łacińskim (PDV 29). Biorąc pod uwagę, że uprawniona różnorodność nie narusza wspólnoty i jedności Kościoła, ale ją wyraża i jej służy (LG 13; SO 6), o czym świadczy różnorodność istniejących rytów i dyscyplin, zaproponowaliśmy ustalenie kryteriów i dyspozycji przez kompetentny autorytet, w ramach Lumen Gentium 26, by wyświęcać na księży nadających się i szanowanych mężczyzn ze społeczności, którzy przeszli przez owocny diakonat stały i otrzymali adekwatną formację kapłańską, mając ustabilizowane i zgodne z prawem życie rodzinne, aby mogli podtrzymać życie społeczności chrześcijańskiej poprzez głoszenie Słowa i celebrowanie sakramentów w najbardziej odległych miejscach regionu Amazońskiego. Niektórzy popierali bardziej uniwersalne podejście do tego tematu. 

Komentarz: Synod Amazoński prosi papieża o cząstkowe zniesienie celibatu. Najważniejsze jest tu ostatnie zdanie: "niektórzy popierali bardziej uniwersalne podejście do tego tematu". W Kościele katolickim w Niemczech, Austrii, ale także w niektórych krajach Afryki, jest wielu biskupów chcących wyświęcać diakonów stałych na księży. Wydaje się, że papież udzieli na to zgody.

 

Punkt 119, ryt amazoński, 140 za, 19 przeciw

Nowe ciało Kościoła w Amazonii musi ustanowić kompetentną komisję ds. przebadania i omówienia, zgodnie z obyczajami rdzennej ludności, wypracowania amazońskiego rytu, który wyraża liturgiczne, teologiczne, dyscyplinarne i duchowe dziedzictwo Amazonii, ze specjalnym odniesieniem do tego, co Lumen Gentium potwierdza dla Kościołów wschodnich (por. LG 23). Będzie to dodatkiem do rytów już obecnych w Kościele, wzbogacając dzieło ewangelizacji, zdolność do wyrażania wiary w konkretnej kulturze, a także zmysł decentralizacji i kolegialności, które może wyrazić katolickość Kościoła. [Komisja] powinna ponadto przebadać i zaproponować jak wzbogacić kościelne ryty tymi sposobami, w jaki owi ludzie [scil. Indianie] zajmują się swoim terytorium i odnoszą się do jego wód.

Komentarz: Różne ryty liturgiczne rozwijały się w Kościele katolickim w sposób naturalny i przez wieki. Teraz mamy do czynienia z odgórną próbą stworzenia nowego rytu, choć w Amazonii nie ma do tego żadnych tradycyjnych podstaw. Jeżeli w Ogrodach Watykańskich a potem w kościele Santa Maria Traspontina za zgodą papieża pojawiają się figurki pogańskich bóstw - Pachamamy - to jak będzie wyglądał amazoński ryt liturgiczny stworzony przez komisję rewolucjonistów i progresistów?

Tłumaczenie na portalu Fronda.pl jest oparte na angielskim tekście tych ustępów dokumentu.

Paweł Chmielewski

Komentarze

3 pytania2019.10.30 10:01
Czy na synodzie byli tylko niemieckojęzyczni biskupi? Jeżeli nie, to dlaczego nikt z pozostałych nie zaprotestował? Bali się, że Bergolio ich zwolni?
Paweł2019.10.29 20:02
Chyba zostaje nam już tylko modlitwa i powtórzenie zignorowanego przez Watykan oraz Papierza, Braterskiego Napomnienia poprzez masową Aklamację Ludu bożego we wszystkich stolicach świata z Watykanem na czele.
Znawca2019.10.29 20:23
Ciekawe czy do tego protestu zaciągną się też Protestanci, bo przecież z tego się wzięli i to otrzymali w spadku po Lutrze, protestują nieustannie wszem i wobec siebie nawzajem.
Katolik2019.10.29 19:21
"Zło Dobrem Zwyciężaj" tzn. nie bluzgaj nie opluwaj nie popadaj w zwątpienie (bo co posiejesz to zbierzesz). Módl się wytrwale i ewangelizuj co dnia od nowa- siłą wiary i mocą Ducha: niewiernych, błądzących, opętanych, bluźniących i upadłych ludzi, podawaj im rękę. To jest Ewangelia Miłości i nadstawienie drugiego policzka o którym mówi Jezus, nie zniechęcaj się módl się za nich i bądź gotów znów im pomóc, co nie oznacza że mamy pozwolić wejść sobie na głowę, profanować Świętości i pozwolić na zniszczenie Wiary i Katolickiego Kościoła Chrystusowego. Szatan szaleje bo wie że przegrał i jego czas się kończy więc chce na koniec pociągnąć z sobą jak najwięcej dusz na zatracenie. Nie daj się skusić- nie pozwól mu na to i nie podejmuj jego Nienawistnej Gry, pt. Kto Komu Bardziej Dokopie. Nie dziwcie się że księża bywają grzeszni są tylko Ludźmi jak my wszyscy. Apostołowie też grzeszyli a szatan ośmielił się kusić nawet Jezusa, zawsze tak było od grzechu pierworodnego więc módlmy się za Kościół i księży. Zło Dobrem Zwyciężając. Z Dobrem zło nie zwycięży ponieważ zło nie jest w stanie czynić prawdziwego dobra bo musiało by wpierw siebie unicestwić ament.
bogdanus2019.10.28 17:52
Papież który pada na kolana i oddaje cześć bogini traci godność Głowy KK. Czy ktoś słyszał by Papież Franciszek pozdrowił kogokolwiek słowami "Niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus". Papierzowi Franciszkowi nie przechodzi przez gardło chwalenie Jezusa. Wita się w sposób świecki a wszyscy myślą o jaki on jest równy, wspaniały, przystępny, mimo swojej władzy.
Wojtek Polak2019.10.28 17:16
Wyszli oni z nas, lecz nie byli z nas; bo gdyby byli naszego ducha, pozostaliby z nami; a to stało się po to, aby wyszło na jaw, że nie wszyscy są naszego ducha.
Katolik2019.10.28 13:43
To wyraźny rozłam...
zibi2019.10.28 7:52
dlaczego amazonia?bo jest daleko wielka enklawa w dzungli i swiat nie bedzie widzial co sie tam wyrabia,sily zla potrzebuja precedensu do ostatecznego zniszczenia kosciola franciszek albo tego nie widzi,albo trzyma z tymi silami
anonim2019.10.28 7:42
Amazonia to tylko pretekst, celem jest, jak widać, zniszczenie Kościoła Katolickiego.
gosc2019.10.28 9:56
tu trafiles w sedno
violencja2019.10.27 20:36
Bardzo smutna wiadomość i rodzi się pytanie , dlaczego Amazonia nie podporządkuje się Rzymowi , a Rzym prymitywnej Amazonii tak.W jakim świecie żyjemy? Nie przekonuje mnie argumentacja, jest błędna. Czasem odwiedzał nas/parafię/ polski ksiądz posługujący na Ukrainie , tam brak kapłanów , wierni spotykają się w kościołach , wieszają szaty liturgiczne księdza i klęczą i adorują-brak kapłanów, ale tam zmian takich jak w Amazonii nie wprowadza się Pomimo wszystko trzymam się słów Jezusa , bo inaczej można się pogubić.Tego się trzymam: „Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą” (Mt16,18)
Zyg2019.10.27 16:47
Jeb ane. Hu. je. przebrane za biskupów niszczą Kościół .
Jarek2019.10.27 17:23
Zacytuję Twojego idola Głodzia - nie pierd....
Agnieszka2019.10.27 16:45
Indian nawróciła Maryja objawieniami w Guadelupe. Tam wiara jest gorąca. Zamiast Nią nieść, to biskupi zastępują Ją pogańskimi boginkami.
Lech Keller żyd homo pedofil2019.10.27 16:04
Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "PolishPatriot", "Poliamorysta", byl "Słowianin", "Sarmata" ... Jest 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 (jak długo?) - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i dziesiątki innych "symbolicznych" pseudonimów. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd-genetyk "słowianszczyzny" 𝐧𝐢𝐤𝐭 (tu ma racje) żyje w tzw. lala land. Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
demokracja2019.10.27 15:36
Szkoda że tylko bierze się pod uwagę diakonów stałych a nie kapłanów, którzy nie chcieli prowadzić podwójnego życia i przestali pełnić funkcje kapłańskie. A teraz są przykładnymi ojcami i prowadzą głębokie życie sakramentalne i duchowe. A zostali przez Kościół zepchnięci na margines życia kościelnego. Bo nie mogą być nawet ministrantami. Oczywiście nie mogą rozdawać komunii ani uczyć w szkołach katolickich. Czyli mają w KOŚCIELE mniejsze możliwości niż świeccy. Są ludzmi trzeciej kategorii. Uważam że tą sprawą też powinien się zająć synod...tym kapłanom także powinni pozwolić pełnić funkcje wynikające ze święceń. Szkoda że w Kościele większą rolę odgrywa ideologia od rzetelnego rozpatrzenia problemu.
Bóg Honor Ojczyzna2019.10.27 15:44
A podjęli trud oficjalnego ubiegania się o dyspensę czy im tak wstyd, że ten ich przykład to najczęściej wieloletni konkubinat a nie jak piszesz życie w ramach związku sakramentalnego.
demokracja2019.10.27 21:44
Myślę że nie zrozumiałeś tego co napisałem ...Im nie jest wstyd....przyjeli konsekwencje swej decyzji. Oni milczą..bo mają pokój w sercu. wiedzą kim są i kim jest Bóg..itd. Piszę o księzach którzy nie potrafili prowadzić podwojnego życia.....MYŚLĘ ZE MUSISZ JESZCZE TYSIAC RAZY PRZECZYTAC PISMO ŚWIETE
Paweł2019.10.29 19:45
To nie tyle wstyd jest problemem co bardzo ciężki grzech który zrywa przymierze z Bogiem w takim sercu pokój nie zagości, dopóty nie uzna swojej winy, nie pojedna się z Bogiem w sakramencie pokuty, spełniając konieczne warunki i zadośćuczynienie.
demokracja2019.10.29 9:40
To nie wstyd tylko pragnienie Boga. A także swiadomość i przyjęcie na klatę odpowiedzialności za K-L. Jakby im odpowiadał konkubinat to by nie porzucali kapłaństwa.
Paweł2019.10.29 19:31
Czy ty uważasz że Bóg jest omylny i powinien poddać się pod demokratyczne głosowanie ludzi? Przecież sakrament kapłaństwa nie ustępuje sakramentowi małżeństwa - wręcz przeciwnie a czy rozwodnik za zerwanie sakramentu ( złamanie przysięgi przed Bogiem to kapłan samemu Bogu) nie ponosi konsekwencji. Czy wy uważacie Boga za durnia a jego miłosierdzie za naiwność?
Zatroskany2019.10.27 15:22
warto posłuchać o. Pelanowskiego - słowo z 18.10.2019. http://www.wydawnictwopaganini.pl/posluchaj-o-pelanowskiego/ i przeczytać Katechizm Kościoła Katolickiego p. 675!!!!
Bóg Honor Ojczyzna2019.10.27 15:36
Tego trzeba posłuchać a nie tylko warto! OTWIERA OCZY!
Jarek2019.10.27 17:22
@ Zatroskany i ten con nie zna znaczenia słów w swoim nicku. I co Wy teraz biedacy zrobicie?
dr.Faszysta2019.10.27 22:02
Bractwo Piusa X, naprzykład;) Lewacka kanalio!
Jarek2019.10.27 15:19
Nareszcie jakiś postęp - polscy najchętniej wróciliby do średniowiecza. Teraz na stosach paliliby tych z LGBT.
Jana2019.10.28 7:35
Skąd wiesz,że biskupi mają takie poglądy jak ty? Życie jest ciekawsze niż myślisz.
garrett2019.10.28 8:32
zwłaszcza degeneratów aktywistów i pedofili z tej uprzywilejowanej grupy. Za nienawiść do wszystkiego co inne od ich zarazy
set2019.10.28 22:51
Średniowiecze zrobiło by z ciebie faceta z jajami, a nie takiego beznadziejnego chłystka jaki się pojawia z tego komentarza
anonim2019.10.27 15:16
Stare polskie purpurowe zboki preferują jędrne dudy wikarych a jak się uda to małoletnich ministrantów. Do nich nie dociera że z trzydziestoletnim Chrystusem żaden Żyd w Jerozolimie by nie rozmawiał gdyby nie miał własnej kobiety. Był by traktowany jak nie normalne dziwadło i stał by się pośmiewiskiem. Celibat ustanowiono ponad tysiąc lat po śmierci Chrystusa. Pierwsi Kapłani którzy wprowadzali wiarę katolicką na ziemiach Polskich przywieźli ze sobą swoje żony , celibat wprowadzono kilkadziesiąt lat później.
Lennon2019.10.27 16:08
Na jakiej podstawie twierdzisz, że Jezus miał żonę?
M2019.10.27 17:37
Bo Twoja wiedza jest tak gleboka i bezbledna ze masz ieksza wiedze niz doktorzy kosciola na temat 30 etniego Chrystusa a najzabawnejsze jest to ze pewnie wogole go nie znasz a wkosciele bywasz gosciem
Adam2019.10.27 22:06
Björn Karlsson W naszym świecie, każdy oszołom , taki jak ty może się wypowiadać. Niestety.
Robert2019.10.28 7:20
nie mow falszywego swiadectwa przeciw blizniemu swemu
desdes2019.10.28 11:57
Widzisz Ty jesteś dziwadłem nawet the-bilem a popierają cię podobni do ciebie kret.yni. Można być ostatnia gnidą i mieć zwolenników i słuchaczy jak Ty. A co dopiero mówić jak jest się dobrym i mądrym człowiekiem.
Jan2019.10.28 16:59
Twoje komunikaty są agresywne i to powoduje że błądzisz myślami , jak i również stanowisz niezawodny sposób zniechęcenia do siebie!
Michal2019.10.27 14:59
Biskupi w Polsce już wykupili cały zapas maści na ból doopy. Co tu zrobić? Może jakiś polski sedewakantyzm ??
Dzek2019.10.27 15:14
Tylko wtedy Wojtyła też heretyk....
anonim2019.10.27 17:42
masci juz dawo nie ma ludzie z ulicy czerskiej zapobiegawczo wykupili juz przed wyborami
desdes2019.10.28 11:50
Ale infantylizm. Postaraj się trochę. Najwięcej bólu doopy sadząc po wpisach nie mają wcale ludzie kościoła a jego wrogowie. Ale wam maść nie potrzebna. Macie lubrykanty i lata praktyki w rozciąganiu odbytu. Wam każde goowno się zmieści bez bólu.
Jan2019.10.28 17:06
Hm! zadawanie pytań w celu wyjaśnienia zaistniałych niejasności ! i pisania nierefleksyjnego jest również przydatna w sytuacjach, gdy nadawca znajduje niżej od nas w hierarchii społecznej?