15.08.20, 18:40fot. yt/gazeta polska

Tylko u nas! Adam Borowski: Nie możemy pozostawić Białorusinów w niepewności. Musimy ich wspierać

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Jak Pan ocenia sytuację na Białorusi?

Adam Borowski,polski działacz opozycji demokratycznej i niepodległościowej w PRL, wydawca i działacz społeczny: Sytuacja jest tam bardzo dynamiczna. Początkowo wątpiłem, że ten ruch sprzeciwu będzie miał tak szeroki odzew. Widać, że w tym społeczeństwie się coś przełamało. Jeśli są tam milicjanci i żołnierze, którzy zdejmują oficjalnie mundury i wyrzucają je do śmieci, do paleniska. Jeśli kobiety wychodzą na ulice w takich specjalnych protestach to znaczy, że w tym społeczeństwie się coś przełamało. W tej chwili Łukaszenka po prostu jest w potrzasku. Nie ma wyjścia, bo ani nie ma jak wyjechać i porzucić kraj ani zostać i rządzić. Bo ile ludzi można zamknąć? Ile jeszcze pomieszczą więzienia? Można jeszcze drugie 6 tysięcy, trzecie 6 tysięcy. Natomiast widać tam dużą determinację, a zakłady zaczęły strajkować. Białorusini się obudzili. To jest pozytywne i to jest jedna rzecz. Druga rzecz jest taka, że oni się obudzili pod swoimi narodowymi flagami. Tymi, z którymi weszli w niepodległość w 1991 r. Pod tymi właśnie flagami. Mimo, że Łukaszenka zmienił barwy Białorusi, prześladował tych, którzy używają dawnych barw. A teraz ludzie te barwy wynoszą na ulice, chodzą z tymi barwami. I do tego jeszcze pojawiły się ofiary śmiertelne. To są ich męczennicy. Męczennicy zawsze ożywiają ruch, dają napęd ludziom młodym. Stają się wzorcem. To są bohaterowie, którzy pociągają za sobą następne pokolenia. W związku z tym ja naprawdę widzę dobrą przyszłość dla Białorusi, aczkolwiek sytuacja jest bardzo trudna, jeśli chodzi o Europę. Z jednej strony gdy nałożymy bezwzględne sankcje, to Białoruś może łatwo wpaść w łapy Rosji. Putin tylko ręce zaciera, bo już sobie chciał tę Białoruś podporządkować. Myślał, że pójdzie mu to bardzo łatwo, a okazało się, że stary satrapa Łukaszenka powiedział niedźwiedziowi „Niet”. Sprzeciwił się i mało tego, bardzo silnie atakował Moskwę za ich takie imperialne ciągoty. To jest oczywiście satrapa i to jest oczywiście dyktator, ale on chce być dyktatorem samodzierżawcą i nie chce być tym drugim. On się broni przed Rosją. Trzeba tą niezależność Białorusi wspierać. Z drugiej strony mamy tą skalę brutalności, jaka spadła na Białorusinów…

Ja myślę, że Łukaszenka chciał bardzo silnym mocnym uderzeniem przestraszyć ludność, po to, żeby błyskawicznie po jednym, dwóch dniach ten protest zakończyć. Ale to okazało się nieskuteczne. Wręcz przeciwnie, spowodowało to mobilizację społeczeństwa białoruskiego i rozszerzenie zakresu protestu. Więc my nie możemy pozostawić Białorusinów w takiej niepewności. Musimy ich wesprzeć. Oni muszą czuć wsparcie Europy, wsparcie Polski. Jesteśmy ich sąsiadem i możemy tutaj naprawdę być dla nich mocnym wsparciem również przeciwko próbie hegemonii moskiewskiej. To jest polityka bardzo delikatna, aczkolwiek brutalna jednocześnie, bo to co robi Łukaszenka to jest straszne. Tam są trzy ofiary śmiertelne. To jest coś niebywałego po prostu. Skala pobić i znęcania się nad Białorusinami jest niebywała.

Ci wyszkoleni ludzie chcieli po prostu społeczeństwo przestraszyć. Stłuc i powiedzieć „i tak nic nie zrobicie, po prostu idźcie do domu”.

Czy dostrzega Pan jakieś podobieństwa tego ruchu, który się rodzi na Białorusi z tym co się rodziło w Polsce, z Solidarnością?

Z pewnością pewne podobieństwa są. Nie można powiedzieć, że opozycji na Białorusi w ogóle nie było. Ona była oczywiście, ona była rozbita, skłócona, ale ta opozycja była. I to, że ona była, że jest taka świadomość, że Łukaszenka nie jest jedyną alternatywą świadczy o tym, że ci ludzie wyszli na ule z tymi tradycyjnymi starymi flagami. Oni te flagi mieli w domach, mieli świadomość pod jakimi barwami jest ich niepodległość. Natomiast tę spontaniczność ja bym też porównał z Ukrainą. Na Ukrainie też się zaczęło od sfałszowanych wyborów. To był ten moment, kiedy ludzie po prostu powiedzieli: „Nie!” „Dosyć!” Białorusini mieli tę odwagę, że się przeciwstawili.

Na początku tych protestów, przy podaniu skali wygranej Łukaszenki, bo przecież podał 80%. W jednym z zakładów pracy jeden z robotników mówi „kto głosował na kontrkandydatkę Łukaszenki” i wstała ledwie garstka ludzi. To gdzie jest te 9% opozycji? Oni przesadzili ze skalą oszustwa. Byli tacy bezczelni. Widzieliśmy jak dużo ludzi gromadzi kontrkandydatka. Na wiece Ciechanouskiej, co było do tej pory niesłychane, przychodziła taka ogromna rzesza ludzi. Nie tylko w wielkich miastach, ale i w małych miejscowościach. Widać było, że społeczeństwo białoruskie jest zmęczone. Nie wiem na co liczył Łukaszenka. Liczył może, że przez te 20 parę lat rządów po prostu wystarczająco silnie przestraszył społeczeństwo, tzn. przekonał je, że na Białorusi poza nim nie ma alternatywy. Miał taką nadzieję, a tu się okazuje, że jest. Tylko jedno niepokoi, ten wyjazd p. Ciechanouskiej. Ona wyjechała na Litwę. Kapitan nie wyjeżdża. Powinna była dać się zamknąć, byłaby męczennicą i następne wybory miałaby w cuglach i byłaby partnerem w grze. A teraz jak jest na Litwie to trudno jest tam o okrągły stół, bo do okrągłego stołu potrzebni są zorganizowani partnerzy. To nie jest tak, że weźmiemy po 20 demonstrantów z każdego miasta.

Wielu komentatorów wskazuje na to, że to drugie nagranie było zrobione pod przymusem i ona je nagrała w siedzibie białoruskiej Centralnej Komisji Wyborczej. Wygląda na przestraszoną. Niektórzy sugerowali, że była szantażowana. Kolejne nagranie z kolei, to ostatnie jest zupełnie inne. Jest rozluźniona i uśmiechnięta. Wzywa do ponownego przeliczenia głosów.

Nie mam zdania na ten temat. Uważam, że jak ktoś chce wziąć udział w takiej wielkiej grze, to musi się liczyć z konsekwencjami. Przecież ona musiała spodziewać się fałszerstw.

Podobno grożono jej mężowi.

Jest to oczywiście prawdopodobne. Jeśli jednak bała się o życie, to po co startowała w wyborach? Jeżeli człowiek chce być w historii i odegrać własną rolę z jakąś misją, to musi się liczyć z konsekwencjami. Może mu się udać, ale może też życie położyć. Tak to jest. Jeśli nie stać rewolucjonisty na położenie życia, to niech się za to nie bierze. Niech działa w takiej przestrzeni, na jaką go stać. Zobaczymy, jak będzie.

A jak Pan ocenia działania UE w sprawie sytuacji na Białorusi?

Wybór Biedronia na reprezentanta UE do kontaktów z Białorusią to jest nieporozumienie. Jakie ten człowiek ma do tego kompetencje? To tylko świadczy o jakości europejskich kadr. To jest tylko zniechęcający argument na rzecz UE. Kogo oni biorą na tych urzędników? Najpierw widzieliśmy pijaka Junckera i ileś tam korupcyjnych historii było. Na Białorusi się krew leje, tam są zabici, w dziesiątkach miast są protesty i demonstracje, a Biedroń mówi, że on się uda w piątek na Białoruś, żeby się zorientować w sytuacji. To jest jakiś żart. Biedroń kompromituje siebie i kompromituje UE. To jest człowiek bez wyobraźni.

Na zapleczu UE słyszało się głosy, on jest lewicowcem, a tam też jest lewica.

To jest właśnie byle jakie pojęcie o polityce międzynarodowej. To jest człowiek bez wyobraźni. On ma na inną sferę nakierowaną wyobraźnię. Wszyscy są na urlopach, mogą się zebrać może we wrześniu. Było takie powiedzenie, że jak Rosjanie mają coś zrobić to powinni to zrobić w sierpniu, tak jak wojnę z Gruzją. Bo w sierpniu urzędnicy europejscy są na urlopach i nikomu nie przyjdzie do głowy z tego urlopu zrezygnować. Tak jakby mówili: „Nie zmusi nas Putin do tego, żebyśmy przerwali olimpiadę albo żeby raz na cztery lata wydarzenie sportowe zostało zakłócone”. I w związku z tym Putin ich nie zmusi, więc robią co chcą.

Kiedy Pana zdaniem te ruchy na Białorusi się zaczęły? Co było tym momentem przełomowym?

Ja obserwuję Białoruś, ale na takim poziomie jak Ukrainę. Trudno powiedzieć. W momencie kiedy Łukaszenka doszedł do władzy, to bardzo mocno spacyfikował te niepodległościowe ruchy, zmienił flagę, wszystko zmienił. Uczynił z siebie męża opatrznościowego. Sytuacja dojrzewa. Ona jest w tym sensie podobna do Polski, że w Polsce w 1980 r. w lutym były wybory, w których oczywiście 90% wzięli komuniści. Ogólne zadowolenie, jedna lista, 1. maja tradycyjnie jak co roku świętowany, a przywódcy na trybunach machają ręką. Zaraz potem stał się sierpień, podwyżki. Jest taki w społeczeństwie rodzaj marazmu. Ja w 1980 r. czułem się bardzo podle po wyborach parlamentarnych. Myślałem sobie, ile lat będzie jeszcze tego bałaganu, tej szarości, beznadziei? Nagle przyszedł sierpień i wszystko się odmieniło, to jest jak kropla, która przepełniła czarę goryczy. Coś takiego się wydarzyło, to były podwyżki. Podnieśli ceny mięsa, nawet nie tak dużo. I się przelało. Myślę, że na Białorusi też była taka stagnacja, taka szarość. Słyszało się, tak jak u nas w tej propagandzie sukcesu, że jest wszystko dobrze, jesteśmy szóstą potęgą świata, a tu zwiększamy produkcję samochodów, chociaż niewiele osób na ten samochód stać i to w dodatku za jakieś talony. I był taki moment, że się przelało, znalazło się kilku odważnych ludzi. To zebranie w tej fabryce mogło się skończyć tym, że ten prelegent skończyłby swoje wystąpienie, że Łukaszenka wygrał. Ludzie by się rozeszli, a po cichu mogliby szeptać „bzdury gada, przysłany przez partyjny aktyw”. A jednak ktoś wstał, odważył się i powiedział „kto głosował na Ciechanouską niech się podniesienie” i większość wstała. I nagle coś się przełamało. Zaczęli krzyczeć, podnosić pięści do góry. Zdali sobie sprawę, jak są oszukiwani. I to się przełamało. Trudno mi powiedzieć, bo nie znam tego życia opozycyjnego na Białorusi.

Mnóstwo Białorusinów jest tutaj, te wszystkie ruchy nie mają tam wstępu, a przecież wiemy jakie kłopoty ma Związek Polaków na Białorusi, Angelika Borys itd. On został spacyfikowany, rozwiązany i przejęty przez ludzi oddanych reżimowi Łukaszenki. Ale jednak nie zdusili tego i to jest piękne. To daje wiarę w człowieka, że człowiek nie może żyć upodlony. Można tak przez jakiś czas żyć, natomiast musi się w człowieku zrodzić ten bunt. Przecież widzą jak ludzie żyją na świecie. Jest doba inernetu. To jest w takim dysonansie z rzeczywistością która otacza Białorusinów, że oni się zbuntowali. Ja trzymam za nich kciuki i serdecznie wspieram. Cieszę się z inicjatywy premiera, jak tu pomóc Białorusi. Nie jest to takie proste. Ważne jest, żeby jakimiś działaniami nie wepchnąć Białorusi w łapy Putinowi.

A jak Pan ocenia misje katolickie w tym kraju?

Misje katolickie tam bardzo mocno działały i działają. Sam znam księdza, który został stamtąd wyrzucony.

Dziękuję za rozmowę

Komentarze

Szybka Randka2020.08.17 17:57
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
bob2020.08.17 11:48
nic nie musimy robić. Ręce precz od Białorusi
Alina2020.08.16 21:33
Łapy precz od mego kołchozu! - - - - Łapy precz od kołchozu Białoruś! -- - - - MY nie chcemy FBI - CIA - MOSSAD! My mamy własny KGB! - - - - Nasi czekiści są doświadczeni i szkoleni przez naszego ukochanego CZEKISTĘ tow. pułkownika PUTINA! Tylko my mamy prawo i przyjemność strzelać w potylice naszym białoruskim kołchoźnikom. - - - PRECZ z HAMERYKAŃSKO-ŻYDOWSKIM imperializmem!
Alina2020.08.16 21:26
Ręce precz od Białorusi. Dlaczego nie wspieraliście tych, którzy złożyli protesty wyborcze w Polsce? Białoruś do nas się nie wtrącała.
Ninel2020.08.16 21:07
Łapy precz od mego kołchozu! - - - - Łapy precz od kołchozu Białoruś! -- - - - MY nie chcemy FBI - CIA - MOSSAD! My mamy własny KGB! - - - - Nasi czekiści są doświadczeni i szkoleni przez naszego ukochanego CZEKISTĘ tow. pułkownika PUTINA! Tylko my mamy prawo i przyjemność strzelać w potylice naszym białoruskim kołchoźnikom. - - - PRECZ z HAMERYKAŃSKO-ŻYDOWSKIM imperializmem!
Ninel2020.08.16 20:29
Co wam ci Białorusini zrobili, że chcecie wpakować ich w takie samo szambo, w jakim tkwi Polska? Ale może chodzi o to, że ekonomicznie Białoruś rozwija się bardzo szybko, i trzeba położyć temu kres? Ukraina załatwiona, służy za rezerwuar siły roboczej, czas na Białoruś.
Elwira2020.08.16 20:06
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira
ruskie trolle widzę w akcji2020.08.16 15:41
swołocz putinowska i swołocz tęczowa szczekają na PiS, rozsiewają strach przed Putinem a karawana jedzie dalej
Jarosław Karłowaty2020.08.16 15:20
o dzisiejszych protestach w W-wie ani słowa, Kaczyński jeszcze nie wydał dyspozycji Frondzie
Od wolnej Białorusi WASPowcy WARA!2020.08.16 13:05
j.w.
Alina2020.08.16 12:29
A może zajęlibyśmy sie tym co dzieje się w Polsce? Te podwyżki dla posłów to hańba. Szkoda, że u nas nie zrobiliśmy Białorusi.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.16 14:00
Konfederacja za Putinem w Warszawie.
Grzegorz2020.08.16 11:44
My Polacy nie powinniśmy wtrącać się w sprawy Białorusi. Podniecamy się Bitwą Warszawską z 1920 roku i co osiągnęliśmy? 6 lat wojny od 39 do 45 z ZSRR i Niemcami i 45 lat komuny. No i? To ma być to nasze zwycięstwo? Teraz stawiamy się Putinowi i potędze. Kierujemy się idiotycznymi bzdetami o tzw "wolności". Jakiej wolności. Białoruś nigdy nie będzie miała takiej demokracji jak w Szwecji, Norwegi czy Niemczech bo to jest inna kultura, inni ludzie i inna mentalność. To samo Polska, Ukraina. Litwa. nie ma takiej możliwości. My tylko psujemy sobie relacje z Rosją i mamy olbrzymi straty dzięki embargu na polskie produkty rolne.
oficer LWP2020.08.16 9:48
pan Borowski jak przystało na bardzo zaangażowanego agenta żydowskiego USA i żydowskiego PIS nie może się doczekać aż USA i Unia na wzór Polski zlikwidują na Białorusi fabrykę traktorów w Mińsku jak to zrobiła w Polsce, nie może się doczekać przejęcia przez zażydzone USA fabryki największych ciężarówek na świecie BelAZ 75710, nie może się doczekać aż białoruskie banki wpadną w żydowskie ręce, nie może się doczekać aż unijni i amerykańscy specjaliści położą łapy na białoruskiej ziemi i nie może doczekać się aż zainstalują na Białorusi bezrobocia i tęczowych szmat, nie może się doczekać aż amerykańskie bandyctwo przejmie kraj i postawi czołgi na granicy Rosji i Białorusi, o takie wartości pan Borowski będzie walczył do ostatniego Białorusina, podwyżki dla zwykłego posła o 5 tys i podwyżki emerytur o 40 zł już ten pupilek pisowskiej władzy nie skomentuje wszak proporcje podwyżki emerytury poniżej 1% tego co sobie PIS, PO, PSL, SLD And Company nie należy komentować
Szybka Randka2020.08.16 9:46
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
Keller-Krawczyk2020.08.16 9:50
nawet w niedziele musisz pracować, nie szmać się , odpoczywaj, ja robię wpisy hobbystycznie a ty z obowiązku, musi ciebie ostro też żydowski pań tresować, że robisz 24 godz na dobę
Jarosław Karłowaty2020.08.16 9:34
kolejny pisowski wichrzyciel gotowy na rozkaz z judeseja robić ferment w suwerennym państwie, to , że za rządów PIS Polska nie jest niezależna i suwerenna to temu kacykowi nie przeszkadza, nie przeszkadza mu wydawanie rozkazów z USA aby zmienić ustawę i IPN co PIS wykonuje natychmiast, nie przeszkadza mu, że jakiś urzędnik na lotnisku w Egipcie wydaje Dudzie rozkaz organizowanie konferencji anty irańskiej co natychmiast jest wykonane, nie przeszkadza towarzyszu , że na rozkaz USA PGNiG likwiduje swoje biura w Teheranie i zrywa kontrakty, może pachole USA nad tym się zastanowisz? bardziej ciebie interesuje destabilizacja Białorusi niż niezależność i suwerenność Polski, jest PAN więc służymy
katolicka deratyzacja Polski2020.08.16 13:56
Jestes karlowatym patriota rosyjskim.
Do skarlałego umysłu2020.08.17 18:54
Nowak to ty? Żuj jaja POwska dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów. 🤣🤣 Przygłupie 😂😅 🤣🤣 A chu.j ci w dziąsło! bu hahaha 🤣🤣
OZ2020.08.16 9:05
A najlepiej to zawieźć parę miliardów EURO !!!!
taro2020.08.16 8:38
chcesz ich wspierac, to podkladaj noge uni europejskiej,by jak bandyta sie tam nie wpakowala. Nie zapomnij tez o dewiantach seksualnych,by te choroby nie przeniesli na tamtych ludzi.
Marek2020.08.16 8:35
Panie Borowski - muszą czuć wsparcie Europy? A po co? Żeby im UE traktory z kołchozów zabrała i zlikwidowała deputaty ziemniaków, mleka i zboża? UE i śmierci głodowej im pan życzy? A może chce pan, aby Baćka - zmuszony przez PiS i UE - białą flagę wywiesił przed Putinem?
katolik2020.08.16 8:09
JEST AKCJA- możesz zaadoptowac 1 osobę, która jest przeciwnikiem Kościoła, odmawiajac codziennie KORONKĘ DO BOŻEGO MILOSIERDZIA do 24 grudnia i tego dnia ofiarowanie Komunii sw. za te osobę
Alojz2020.08.16 7:42
Pan Borowski winien zadbać o swój wizerunek! Niesmak budzi jego zapuszczony wąs z przyklejonym rosołowym makaronem/fuj!/
Taka prawda2020.08.16 7:36
Nie wpieprzać sie w interesy innych czy my byśmy chcieli by nam szwaby ruskie żydy czy Eskimosi mówili co kto i jak ma robić u nas na naszym podwórku???
katolicka deratyzacja Polski2020.08.16 13:58
Konfederacja zawsze za Rosja.
TECZOWE SCIERWA...POMATOLY ...2020.08.15 23:51
czas na utylizacje teczowej zarazy ...i wysypisko smieci !!!
aj2020.08.15 22:50
Przypomnijmy, PiS z prezydentem Dudą jest za tym, żeby zabijać protestujących na Białorusi.
....2020.08.15 23:52
..i takich kretynow jak ty !!
Ali-baba2020.08.17 11:45
"aj"waj ! Coś ty głupcze wymyślił ? Duda z PiS-em chce zabijać protestujących ? Zmierz sobie gorączkę, bo może pandemia cię dopadła ?!
Po 11 ...2020.08.15 22:15
Ludzie obecnej władzy, to tchórze. Zawsze nimi byli. Niczego nie zrobią, będą spali do południa.
Ali-baba2020.08.17 11:53
Ale "Po 11" wstaną, aby przeczytać twoje bzdety, jakie na forum internetu piszesz ? Ha ! ha! ha!
mordechaj2020.08.15 21:41
Podejmijcie temat podwyżek dla politruków. Musi nastąpić odrzucenie ustawy w całości w Senacie i przeproszenie Polaków za bezczelność i chciwość. Jeśli Senat nie odrzuci ustawy, nastąpi taki podział: po jednej stronie PiS + opozycja koncesjonowana (PO, SLD, PSL, Kukiz) a po drugiej stronie Polacy. Ile trzeba mieć w sobie POGARDY dla Polaków, aby przegłosować obniżenie Polakom pensji i ułatwienie zwolnienia ich z pracy, a sobie podwyżki kilkadziesiąt procent czy kilkaset procent. To jest BOLSZEWICKA pogarda dla Polaków w wykonaniu koalicji PiS+PO+SLD+PSL +Kukiz'15. DNO>
Anonim2020.08.15 23:53
TECZOWE SCIERWA...POMATOLY kwicza
Urszula2020.08.16 8:29
A kto będzie słuchał narodu. Swoje przy urnach zrobili i koniec. Ale opozycja ma przechlapane. To jest ich koniec. Teraz każde ich głosowanie przeciw pomysłom PiS-u będzie uważane za zwykłą hucpę, pokazówkę. Dla mnie już nie istnieje żadne SLD czy inne PO.
oficer LWP2020.08.16 9:57
jak piszę że to są zażydzone partyjki opanowane przez żydostwo i służący im palaków (co jest gorsze od bycia folksdojczem) to mnie cały zażydzony PIS z agentami Fronda-NWO opluwają co pokazuje jak im się udało już wytresować tępego głupiego polskiego goja , (polaków celowo z małej litery)
verizanus2020.08.15 21:24
Wspierać to trza PRAWDZIWYCH opozycjonistów w Polsce, którzy chcą komunę rozliczyć ;).
Seks kamerki2020.08.15 20:52
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
12342020.08.15 21:15
Handel ludźmi
Łagodny2020.08.15 19:31
Tego się po Szanownym Panie nie SPODZIEWAŁEM. Pan też na smyczy LEWAKÓW z UE ,tzw.Zachodu? WSTYD.Prowincja dalam wygraną Łukaszence ,tak samo jak Prowincja dała wygraną A.Dudzie.A Z. Boniek ma RACJE ,w obu wypadkach tzw.czerń mało wykształcona wybrała prezydentów.
matis892020.08.15 19:28
Nie ma wsparcia dla Białorusi i obrony Polski, dopóki PIS nie powie jasno że UE, lewactwo, Niemcy i Francja wprost wspierają pochód Rosji na zachód i przyszłą przepowiedzianą przez Jezusa w Orędziach Ostrzeżenie inwazji Rosji i Chin na Europę. Do czego od lat dążą Niemcy i Francja oraz lewacka UE. PIS natomiast to włazi tyłki lewackiej UE tak samo jak PO. UE, Niemcy i Francja wspierały pochód Rosji na Gruzję, Ukrainę i teraz Białoruś. Więc Rosja dostała pozwolenie i wsparcie od Niemiec i Rosji na dalszą drogę na Europę. To cel Niemiec i Rosji.
Oi2020.08.15 20:33
kolejny troll szwabski tak tak oczywiście jak wytrzeźwiejesz to może ci szare komórki wyrosną w twej świńskiej główce
hieroi nie pamirajuć2020.08.15 19:27
Svaboda dla Biełarusi.
Jarek2020.08.15 19:17
jeśli Łukaszenka zostanie obalony, to Białorusią będą rządzić Rosjanie lub Żydzi. Po co PiS się wpieprza między wódkę, a zakąskę? Czy jest na usługach?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.15 18:51
A jeszcze niedawno PiSiaki darły PiSdy o tym że każde państwo jest suwerenne i nikt nie ma prawa wtrącać się w to jak jest rządzone!
Obiektywny2020.08.15 19:10
Bo tylko usa izrael ma globalne demokratyczne prawo wtrącania się mordowania okupowania innych w tych czasach inni sa bleeee i nie demokratyczni nawet szwaby swińskie ruski i chinole sa malutcy przy nich
KRETYNIE LANCUCHOWY..2020.08.15 19:30
znow sie onanizujesz na frondzie ...ofiaro pomatolskiej PiSdy..i pomatolskiego knura...
JanP2020.08.15 18:50
Drugi Majdan temu dziadowi się marzy. Siedź na doopie lub zajmij się Monią lat 24.
Szybka Randka2020.08.15 18:46
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- www.frircikvip.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!