20.08.20, 13:10Screenshot Youtube - Telewizja Republika

TYLKO U NAS! Dr Jerzy Targalski: Rosjanie są na etapie likwidacji Łukaszenki

Tomasz Poller, Fronda.pl: Po kilku dniach względnego spokoju na Białorusi znowu napływają informacje o jakichś próbach siłowego rozpędzania protestów.

Dr Jerzy Targalski, politolog, historyk, publicysta: Nie ma nic bardziej buntotwórczego, niż po represjach zrobić kilka dni wolności i odwilży, a potem znów ponowić represje. To zresztą była recepta na powstanie w Budapeszcie 1956. Tam tak zrobiono: zaraz po represjach nastąpiło odprężenie, po czym znów wrócono do represji. I to spowodowało wybuch. Myślę, że Rosjanie są na etapie likwidacji Łukaszenki. Ale problem polega jak to przeprowadzić. I są tutaj dwie możliwości. Najlepiej byłoby dla nich, gdyby dostał ataku apopleksji albo zadławił się precelkiem, można też próbować, jak odmówi i nie będzie chciał mieć ataku serca albo nie będzie chciał mieć apopleksji, to może mieć wypadek samolotowy, bo przecież, jak wiadomo, piloci popełniają błędy. Ale to jest jeden sposób. Drugi sposób jest taki że Łukaszenka teraz, właśnie zastosuje po raz drugi represje i to spowoduje, że po prostu obali go wojsko, które jest podporządkowane zresztą Moskwie. I w ten sposób ten problem zostanie usunięty.

Mówi Pan na razie o działaniach Rosji. Ale obok Rosji jest przecież społeczeństwo białoruskie...

Spokojnie, zaraz do tego dojdziemy... Ten drugi sposób jest dla Moskwy niebezpieczniejszy. Dlatego, że zamiast go po prostu udusić i czekać, aż on znów zastosuje represje, oznacza, że spowoduje to jeszcze większy wybuch, no i wtedy wojsko przejmie władzę i go odsunie. Wtedy dojdzie oczywiście do porozumienia z reprezentantami społeczeństwa, takimi jakimi oni są w tej chwili. I to jest bardziej dla Rosji niebezpieczne, gdyż drugi wybuch musi spowodować szybsze ukonstytuowanie się opcji prozachodniej, opcji narodowej, niepodległościowej, czy przeformowanie się i szybszą autonomizację społeczeństwa. Przez co późniejsze rządy polityków cywilnych, prorosyjskich będą nader ograniczone przez wolę społeczeństwa, przez sytuację, przez istniejący i skonsolidowany blok prozachodni. W tej chwili społeczeństwo chce tylko jednego, usunięcia Łukaszenki. I bardzo dobrze, dlatego, że dopóki był Łukaszenka, dopóty sytuacja była zamrożona. Odejście Łukaszenki otwiera możliwość rozwoju politycznego, czyli przede wszystkim autonomizacji społeczeństwa, powstania i następnie konsolidacji opcji prozachodniej. Bo na razie to nawet nie ma żadnego podziału na opcję prozachodnią czy prorosyjską. Po prostu jesteśmy na samym początku tworzenia się ruchu. I ten ruch spaja jedno hasło: obalić Łukaszenkę. I gdy zostanie obalony, zaczną się rozwijać różne kierunki polityczne. Oczywiście na pierwszym etapie, moim zdaniem, władze będą jak najbardziej prorosyjskie, bo też innych sił tam w tej chwili nie ma. Ale społeczeństwo uzyska możliwość samoorganizacji, będą wybory do parlamentu, jakaś normalniejsza konstytucja, powstaną siły prozachodnie, które - kiedy ten okres neutralizacji czy okres tej finlandyzacji, który teraz czeka Białoruś będzie mijał, bo będą problemy w Rosji - będą mogły przejąć władzę. Ale żeby opcja prozachodnia mogła przejąć władzę, to najpierw ta opcja prozachodnia musi zaistnieć. A nie zaistnieje, dopóki istnieje Łukaszenka.

Pojawia się pytanie o reakcje zachodnie. Czy w ogóle czegokolwiek sensownego, skutecznego można spodziewać się w tej mierze po Unii Europejskiej? No i mamy Stany Zjednoczone...

Po Unii Europejskiej można się spodziewać tylko tego, że będą wypytywali się Putina, co im wolno robić. Kluczowe znaczenie mają Stany Zjednoczone. Jeżeli Stany Zjednoczone się zaangażują, to owszem, nastąpi porozumienie, które będzie na tym etapie gwarantowało neutralizację, ale z którego później będzie można wyjść do następnego etapu. W tej chwili najważniejsze, by nie doszło tam do pojawienia się wojsk rosyjskich, bo ta neutralizacja by gwarantowała, ze nowy rząd nie zaprosi (na polecenie z Moskwy) wojsk rosyjskich. Zresztą nie zaprosi również dlatego, że społeczeństwo na to nie pójdzie (o tym jeszcze społeczeństwo nie wie, ale mówię, jesteśmy na początku drogi).

Ale czy ta opcja wejścia Rosjan wchodzi w ogóle w grę? Raczej nikt nie mówi o tym poważnie.

Opcja wojskowego wejścia Rosjan to opcja propagandowa agentury rosyjskiej, a ja z agenturą nie dyskutuję. Chciałbym tylko zauważyć, że opcja taka oznaczałaby samobójstwo dla Putina. Jeżeli ktoś myśli, że Putin jest samobójcą, to się myli. Putin miałby wtedy drugi Donbas do kwadratu. Wchodził na Ukrainę i co? Przegrał. Tak samo przegrałby na Białorusi. Powiem cynicznie, że taka próba ze strony Putina, dowodząca jego całkowitej niepoczytalności i tendencji samobójczych, byłaby dla nas korzystna, ponieważ w tej sytuacji Rosja straciłaby ostatecznie Białoruś, bo społeczeństwo miałoby Rosji po prostu dosyć. A po drugie Amerykanie musieliby zainwestować więcej w bezpieczeństwo Polski, więc dla nas to byłoby korzystne. Ale teraz agentura robi co innego. Teraz już agentura nie straszy, tak jak w pierwszym etapie, wejściem wojsk rosyjskich. Teraz agentura twierdzi, że następca Łukaszenki będzie jeszcze gorszy od niego i na pewno podporządkuje Białoruś całkowicie Rosji. Agentura ma zawsze jeden cel: zapobiec dalszemu zaangażowaniu. Natomiast otwarcie się tych możliwości na Białorusi spowoduje, że przede wszystkim część nomenklatury, tak jak na Ukrainie, postawi na Zachód, bo się to im będzie bardziej opłacało. My powinniśmy jak najbardziej, na ile to możliwe, zaangażować się na Białorusi, pomóc gospodarczo... I tylko ruska agentura twierdzi, że Polska nie powinna się do niczego wtrącać. Bo tu są oczywiście tchórze i idioci!

Komentarze

Elwira2020.08.21 17:17
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05
Seks kamerki2020.08.21 17:13
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.frircikvip.com.pl
Elwira2020.08.21 8:55
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05
El że be te2020.08.21 10:55
Cześć, jestem facetem, ale uważam się za kobietę, szukam kobiety uznającej się za faceta to transseksualnego związku opartego na życiu z pieniędzy podatnika zdobywanych za pośrednictwem Sorosa i innych oszustów.
gracz2020.08.21 6:12
Czyli p.Targalski jest pan za wpuszczeniem demokratycznych jewropejskich złodziei na Białoruś.Czyli p. Targalski jest pan jeszcze głupszy niż myslałem.
Lolek2020.08.21 11:56
Ale zachodni złodzieje pozwalają się dorobić, a wschodni biorą wszystko
wirtualny2020.08.21 12:26
Powiedział coś zgoła odmiennego: "Po Unii Europejskiej można się spodziewać tylko tego, że będą wypytywali się Putina, co im wolno robić"... gdzieś Ty wyczytał o "wpuszczaniu" europejskich złodziei?
Glaudiusman2020.08.20 22:09
Nie wiem czy ta rzekoma konkurentka będzie lepsza. To przecież jakaś osoba wystawiona popierana przez zachodnich masonów, a ten był chociaż wolny od wpływów paskudnych bankierów.
co2020.08.20 20:16
Co pomagać finansowo komu Putinowi? Białoruś jest pod zwierzchnictwem Putina bez względu na to kto tam zostanie Prezydentem mozna tylko wybierać pomiędzy Łukaszenką a opcją bardziej prorosyjską. Jak Unia by chciała to by mogła pomóc Białorusi tylko , że nie ma najmniejszej ochoty. Nie wychodzmy przed szereg. Jedyny kto tam mówił o wspólpracy z Polską to Łukaszenka jak się zastanawiał czy nie kupować od Nas Amerykańskiego gazu tak poza tym to tam nikt tam nawet nie jest zainteresowany jakąś współpracą z Nami.
dokładnie2020.08.21 5:08
Cała ta opozycja tam to skupiona wokół jednego celu obalić Łukaszenkę o współpracy z zachodem czy Polską oni się nawet nie zająknęli. Niech się rządzą po swojemu my się w to nie wtrącajmy.
tak2020.08.21 5:39
Tak nawet jakbysmy chcieli bardzo to Rosyjskiej oferty współpracy i tak nie przebijemy chyba żeby cała Unia zdecydowała się pomagać.
Palindrom2020.08.20 18:40
Dlaczego ta strona, od czasu liftingu. ciągle jest obcięta z lewej strony (jest poza ekranem)? Identycznie jest na Firefox i na Chromium. Jestem domyślny i jakoś sobie wyobrażę te kilka liter na początku każdej linijki, ale i tak niechlujstwo właściciela portalu mnie drażni.
Elwira2020.08.20 18:39
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05
Newsroom.2020.08.20 17:21
Po demokratyzacji i usunięciu Łukaszenki, przyjdzie niedługo czas na demokratyzację Rosji oraz usuwanie Putina.
Znajdź lale juz dzis2020.08.20 17:15
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
Czytelnik2020.08.20 18:38
opcja prorosyjska z natury daje d...., ale czy na prawdę już Putin tak mało płaci za trollowanie?
Przeciw kretynom2020.08.20 15:55
Jak sama nazwa tego kraju wskazuje to i tak zawsze będą w jakimś sensie kulturowo ruski. Wskazuje na to również fakt, że trzy razy więcej ludzi w domach używa języka rosyjskiego niż białoruskiego. Oni myślą i śnią po kacapsku.
Anonim2020.08.20 17:16
kretyn przeciw kretynom?
Anonim2020.08.20 15:43
Afera z wyłudzaniem lasów państwowych przez Ukraińców we wschodniej Polsce? , ....., https://youtu.be/CZ3A32mjh2Q?t=845
Anonim2020.08.20 15:05
PILNE! Czaputowicz składa dymisję! Gowin w odwrocie? Kto rozliczy Szumowskiego? M. Dybowski wRealu24 ....... www.youtube.com/watch?v=XxdtOonS5G8
OPATRZNOŚĆ CZUWA !2020.08.20 14:10
JEZUS DO św. FAUSTYNY - "Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje. (Dz. 1732)" Wybór Andrzeja Dudy pokazał ŻE POLACY SĄ WIERNI JEZUSOWI - A TO OZNACZA ŻE POLSKA BĘDZIE WZOREM DLA ŚWIATA - I TEGO DOKONA SAM BÓG ORAZ MATKA BOGA KRÓLOWA POLSKI MARYJA - i żadne złe duchy i opętani ludzie JUŻ W POLSCE NIE WYGRAJĄ !!
katolik2020.08.20 14:34
to prawda, ale jeszcze pomódlmy sie, zeby z Polaków rzad nia robił dowiadczalnych debili, ktorych masoni chcą szczepić na grypę i korona
Przeciw kretynom2020.08.20 17:34
Już dawno nie aktualne gdyż nie jest spełniony warunek podany przez Pana Jezusa! ...jeśli posłuszna będzie Woli Mojej. JEST POSŁUSZNA? Umiesz odpowiedzieć? Tylko nie pisz o Prezydencie Dudzie bo to głupie!
jula2020.08.20 14:05
Bogu dziękuję, za pokolenia, które zaczęły 40 lat temu sierpień. Białorusinom życzę mądrości na miarę króla Salomona. Naród białoruski stoi o krok od możliwości uzyskania niepodległości. Historia na naszych oczach za płotem.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.20 13:50
Dlaczego Polacy mają już dość Morawieckiego, PiSu i zapyerdalania za miskę ryżu?
Roman2020.08.20 14:21
Musisz zacząć brać mocniejsze leki.
jula2020.08.20 14:40
Może zmiana dealera?
lewacka tęczowa lewatywa2020.08.21 12:39
zmień instrukcje, lewacki prostaku
eryk2020.08.20 13:38
Prezydent Trump zaprosi Białoruś do Unii Międzymorza. Zaangażował się w ten projekt finansowo i ideowo. Tam otrzymają wszystko, czego potrzebuje państwo, żeby istnieć i się rozwijać. Energia elektryczna, paliwa, gaz. Wszystko jest i przetwory rolne. Nie muszą wstępować do UE, bo staną się kolejnym łupem Niemiec i Francji. Witamy Białoruś w Unii Międzymorza! Witamy Białoruś w NATO!
katolik2020.08.20 13:23
Katolicy w Polsce mają prawo, aby nie poddac się przymusowym szczepieniom przeciwko grypie i korona, jest to wbrew V przykazaniu, powolna Eutanazja, którą szykują masoni dla ludności świata
Zmień leki2020.08.21 8:41
///