25.01.21, 16:00

TYLKO U NAS. Prof. Grzegorz Górski: Trump nie da spokoju ani Bidenowi, ani establishmentowi

 

Trump nie da spokoju ani Bidenowi, ani jego administracji, ani zblatowanym establishmentom demokratycznemu i republikańskiemu. Stoi za nim ponad 70 milionów wyborców.” – mówi w rozmowie z nami Grzegorz Górski, prof. Toruńskiej Szkoły Wyższej – Kolegium Jagiellońskiego. – „Dla Amerykanów najbliższe cztery lata nie będą czasem prosperity, ale czasem „krwi, potu i łez”. To będzie podstawowe paliwo dla Donalda Trumpa.”


Tomasz Poller: Od dłuższego czasu większość komentatorów zastanawia się nad kwestią, na ile polityka Stanów Zjednoczonych, także w kontekście Polski, pod rządami Demokratów będzie zdeterminowana przez ideologię, na ile zaś przez pragmatyzm. Ze swojej strony zapytałbym Pana Profesora, właśnie w tym kontekście, co zmiana władzy za oceanem może konkretnie oznaczać dla projektu Trójmorza. Poparcie dla tej inicjatywy za rządów Trumpa było wyraźne.

Grzegorz Górski: Problemem polityki amerykańskiej w świecie od długiego czasu jest to, że nie posługuje się ona żadnymi oczekiwanymi przez kraje mniej rozwinięte narzędziami. Amerykanie zajmują się bowiem od ponad ćwierć wieku przede wszystkim propagowaniem ideologii - dystrybuują prezerwatywy i środki antykoncepcyjne, „uświadamiają” innych, jak należy dbać o prawa homoseksualistów i innych grup LGBT, pouczają jak niszczyć własną tradycję aby być „nowoczesnym”, a jak ktoś za bardzo oponuje, to wysyłają swoich marines. USA które wygrały „zimną wojnę” i śmiertelne starcie z komunistycznym Związkiem Sowieckim głosząc przewagi wolnego świata i wolnej gospodarki, od ponad ćwierć wieku stały się same forpocztą ideologicznej ekspansji. Choć za prezydentury Trumpa nacisk w tej sferze osłabł, to już słyszymy, że nowa administracja rzuci się w to ideologiczne szaleństwo z całą mocą. Na tym tle zainteresowanie administracji Donalda Trumpa inicjatywą Trójmorza i wsparcie jej środkami finansowymi, było czymś wyjątkowym. Zdawało się zwiastować, że polityka amerykańska szuka możliwości reorientacji. Obawiam się niestety, że administracja Bidena, choć być może na poziomie werbalnym będzie wykonywać gesty poparcia, to jednak będzie to dla niej zagadnienie trzeciorzędne.

 

Istotne znaczenie dla naszego kraju a także dla wspomnianego wątku Trójmorza mają relacje amerykańsko niemieckie. Z jednej strony, choćby ze względów ideologicznych, można by się spodziewać pewnej zgodności między partnerami w Waszyngtonie i Berlinie. Z drugiej, istnieją tutaj ostre tarcia, choćby w kwestii Nord Stream 2 czy, przeforsowanej przez Niemcy umowy UE-Chiny, będącej de facto umową niemiecko chińską. Jak zatem relacje amerykańsko niemieckie mogą się kształtować w praktyce? I co może stąd wyniknąć dla Polski?

Z Demokratami i z samym Bidenem jest ten problem, że przez ostatnie cztery lata, a zwłaszcza przez ostatni rok, ogłaszali tyle sprzecznych komunikatów, że naprawdę nie wiadomo jak będzie wyglądać ich polityka. Zasadniczo to co robili i mówili, sprowadzało się do totalnego kwestionowania każdego posunięcia Trumpa. Do tego pełno tam było ideologicznych uwarunkowań, stąd była to po prostu bezładna paplanina. I to jest wielki problem, bo nikt nie może być dzisiaj elementarnie pewny tego, czego można się spodziewać po tej administracji. Jeśli poważnie traktować enuncjacje wpływowych ośrodków opiniotwórczych tej partii, to należy się spodziewać jakiejś próby reaktywacji roli Niemiec w polityce amerykańskiej w Europie. Jest to związane z koniecznością skoncentrowania wysiłków amerykańskich w Azji, a to wiąże się z poluzowaniem ich obecności w Europie. Niemcy - jak naiwnie sądzą Demokraci - mieliby spinać Europę w transatlantyckiej wspólnocie. Tyle tylko, że Niemcy już wystarczająco dobitnie pokazali, że nie interesuje ich taka rola i prą do samodzielnego kierowania Europą, w imię swoich partykularnych interesów. Administracji Bidena będzie bardzo ciężko opanować ten niemiecki pęd do mocarstwowości. Tym bardziej, że Niemcy aby zmaterializować ten swój ponad stuletni sen, są gotowi wbrew Ameryce współpracować i z Rosją i z Chinami.

 

Trudno nie zadać pytania o polityczną przyszłość Donalda Trumpa. Demokraci, decydując się przed kilkoma dniami na rozpoczęcie procedury impeachmentu wobec niego (a równocześnie wiedząc, że nie da się jej przeprowadzić przed inauguracją Bidena), kalkulowali chyba, że w ten sposób pozbawią go możliwości kandydowania w kolejnych wyborach. Skoro tak, to zapewne uznają go za nadal niebezpiecznego gracza...

Donald Trump zadeklarował, że chce kandydować w wyborach w 2024 roku. Ale czy tak będzie, to nie jest pewne. Trump po prostu nie musi tego robić. Zapewne jednak podejmie tę decyzję ostatecznie po wyborach w 2022 roku. Sądzę że spróbuje on przeforsować w tych wyborach odpowiednio dużą ilość swoich protegowanych z szeregów republikańskich, a przy okazji pozbyć się łże - republikanów pokroju Roomneya. Jeśli mu się to uda - a to jest warunek względnie spokojnego przejścia przez prawybory republikańskie - to wtedy z pewnością wróci do gry. Dlatego nie tylko demokraci drżą na myśl takiego scenariusza. Tak samo zachowuje się skompromitowany waszyngtoński establishment republikański. Im nie zależy ani na Trumpie, ani w ogóle na prezydenturze - wolą dla realizowania swoich interesów - być w opozycji, bo wtedy mogą coś ugrywać. Taki jest Waszyngton. Tak czy inaczej, Trump nie da spokoju ani Bidenowi, ani jego administracji, ani zblatowanym establishmentom demokratycznemu i republikańskiemu. Stoi za nim ponad 70 milionów wyborców. Oni głosowali za nim, a nie przeciw Bidenowi czy przeciw demokratom. A jedynym spoiwem zaplecza Bidena, była niechęć czy wręcz nienawiść do Trumpa. Tylko że teraz rządzi Biden, a można założyć w sposób niemal pewny, że dla Amerykanów najbliższe cztery lata nie będą czasem prosperity, ale czasem „krwi, potu i łez”. To będzie podstawowe paliwo dla Donalda Trumpa.

Komentarze

Jacek Matysiak2021.01.28 5:37
Trump odpoczywa w swojej posiadłości na Florydzie, gdzie pogoda jest dobra tylko zimą. Pewnie liże rany i układa listy wrogów, zdrajców i przyjaciół. Przed nim typowanie kandydatów na wybory do Kongresu (cały Kongres i ⅓ Senatu) już w 2022 r. ludzi na których może polegać w dalszej walce o MAGA. Pewnie Biden skieruje służby (FBI,CIA, etc), na które nigdy nie mógł liczyć Trump jako prezydent, właśnie do osaczania Trumpa. Ten ostatni wie, że do jego nieprzyjaciół należą też Republikanie z elit Deep State, never-Trumpers i RINO. To z nimi stoczy walkę o przywództwo nad GOP, a być może nawet będzie chciał założyć własną konkurencyjną partię (raczej nie, lepiej niech stworzy prawicowe media). Zwolennicy Trumpa zamierzają w najbliższych wyborach (2022) wykurzyć z Kongresu tych Republikanów (10 osób), którzy głosowali za impeachmentem Trumpa. Na czele listy jest osoba # 3 w rankingu liderów, Liz Cheney, córka b. wiceprezydenta (administracja Bush Jr) Dicka Cheney, mocno związanego z przemysłem zbrojeniowym i wojnami. Zobaczymy. https://www.fronda.pl/blogi/jacek-km/biden-czyli-trzecia-kadencja-obamy,48265.html
katolicka deratyzacja Polski2021.01.26 15:50
Obroncy Trumpa teraz po wyborach chca zniszczyc Polske i wymazac ja z mapy.
soem2021.01.26 8:40
Moim zdaniem będą chcieli "uciszyć" Trumpa. Jest im jak sól w oku albo wrzód na tyłku. Lewacy nie są w stanie zaakceptować kto głośno mówi o Bogu, wyznaje tradycyne wartości, a najgorsze do zaakceptowania jest to że ludzie go słuchają. I to zabiera im spokój jedynej głoszonej przez nich prawdy.
Dam2021.01.26 12:30
Seryjny rozwodnik i cudzołożnik i patologiczny kłamca, twierdzący, że chętnie przespałby się z własną córką i swojego czasu był za aborcją, jak mu się to opłacało. Wzór tradycyjnych wartości.
Klapaucjusz2021.01.26 14:50
Trump jest lepszy niż Jezus! Jezus tylko rozmawiał z ladacznicami, a Trump z nimi sypiał i pieniądze płacił. Co prawda, Stormy Daniels nie była szczególnie zachwycona jurnością Trumpa, ale płacący klient zawsze ma rację.
Anonim2021.01.26 18:21
taką samą solą w oku był dla tego lewactwa i fałszywych demokratów był ŚW Jan Paweł II. Jak tylko odszedł z tego ziemskiego padołu rozpoczęli atak suwerenne wolne narody i demokracje w Europie. Jak Papież żył nie śmieli podważać wiary katolickiej. A Papież jak żył wielokrotnie nas uświadamiał o nowych sytuacjach w Europie i OSTRZEGAŁ I PROSIŁ O ZAUFANIE DLA WIARY KATOLICKIEJ.
Anonim2021.01.26 18:24
taką samą solą w oku był dla tego lewactwa i fałszywych demokratów był ŚW Jan Paweł II. Jak tylko odszedł z tego ziemskiego padołu rozpoczęli atak suwerenne wolne narody i demokracje w Europie. Jak Papież żył nie śmieli podważać wiary katolickiej. A Papież jak żył wielokrotnie nas uświadamiał o nowych sytuacjach w Europie i OSTRZEGAŁ I PROSIŁ O ZAUFANIE DLA WIARY KATOLICKIEJ.
alzara_2021.01.25 20:55
Być może trzecia partia w USA teraz będzie możliwa do zawiązania. Jeśli Republikanie się zliberalizowali, to trzeba utworzyć partię konserwatywną.
Klapaucjusz2021.01.25 19:54
Tam gdzie można zarobić parę dolarów na naiwnych frajerach, tam zawsze znajdzie się Trump vide Trump University, Trump Vodka, Tramp Steaks, Trump Shampoo, Trump Champagne etc., etc. Na idei “Make Trump President Again” można zarobić masę pieniędzy, więc jako żywo, Trump nie odpuści.
Co pod "Trump" sią kryje?2021.01.25 20:27
Trump Hotele należą do najlepszych na świecie, apartamentowce jego są klasą samą w sobie i w cenie, na Trump polach golfowych są rozgrywane prestiżowe turnieje, itp., itd. Skoro w Rosji jest ministerstwo kultury, dlaczego nie może być Trump Mydło do Mycia Ch u j a ?
Klapaucjusz2021.01.25 20:46
Zapomnialeś dodać, że Trump University to czołowa uczelnia na świecie, a Trump Foundation to wzór uczciwości, przy którym nawet Matka Teresa rumieni się ze wstydu.
Co kryje "Trump"?2021.01.25 20:56
Skoro w Rosji jest ministerstwo kultury, dlaczego nie może być Trump University albo skoro jest w Rosji Cerkiew Prawosławna to dlaczego nie może być Trump Foundation? A Matka Teresa ma tyle wspólnego z Trump co "picie wody w Szczawnicy i szczanie w piwnicy". Skoro o szczaniu, zawołaj siostrę Irinę i poproś o basen.
Klapaucjusz2021.01.25 21:16
Widzę, że słowo Trump kojarzysz głównie z Rosją, męskimi genitaliami i z funkcjami wydalniczymi. Ciekawe…
o ...2021.01.27 7:40
... nie zrozumiałeś ... jak to kla ... cośtam ... on z tym wszystkim, o czym piszesz kojarzy ciebie, gamoniu ...
cam2021.01.27 7:17
Firma, która jest właścicielem tych hoteli została założona roku 1906 przez babkę pomarańczowego pajaca. Jego głównym wkładem jest to, że nie udało mu się majątku po babce i ojcu przepieprzyć na koks i dziwki...
MT(*)2021.01.25 18:56
Zaczyna mi imponować bezpardonowa wściekłość lewacko - tęczowego rynsztoka, który już bez opamiętania wykorzystuje mój mój nick. Nie mam przerostu ego lecz ich podrygi chyba już dość jasno wskazują na moją dominację intelektualną nad tą dziczą. Zresztą, nie jest to rzeczą zbyt trudną. Post - bolszewicka dzicz to w zasadzie żaden rywal w merytorycznej dyskusji. Post - bolszewicki, a od lat jedynie polsko - języczny motłoch, obecnie w odcieniu okaleczonej tęczy, to tylko rwący ku swojej zgubie rynsztok. W wolnej Polsce wolnych ludzi to jedyne dla niego miejsce.
o ...2021.01.27 7:49
... na twoim miejscu nie lekceważyłbym tego - jak słusznie określiłeś - tęczowego rynsztoku ... bo jak sama nazwa wskazuje to nie wschodnia czerwona zgnilizna ... to doskonale zorganizowany system naczyń połączonych, który po 68 roku powoli i systematycznie opanował media, uczelnie, instytucje kultury itp. metodą "marszu przez instytucje" ... ale pomysł na tą zarazę zrodził się jeszcze w latach 30 ubiegłego wieku gdzie? ... a we Frakfurcie am Main ... nomen omen ...
Anonim2021.01.25 18:51
https://xa24ryf7ivxohiwvtwglbeofxq--humansarefree-com.translate.goog/2020/11/pfizers-covid-19-vaccine-requires-storage-at-70c-because-it-contains-experimental-nanotech-components-that-have-never-been-used-in-vaccines-before.html ... https://xa24ryf7ivxohiwvtwglbeofxq--humansarefree-com.translate.goog/?s=Pfizer+COVID-19+vaccine
[email protected]2021.01.25 18:44
W komentarzach widać, że wielu już na tej kwarantannie odleciało. I to całkiem wysoko :)
matematyka ujd2021.01.25 17:22
Trump się odrodzi jak Feniks. To bohater mitologiczny. A może Napoleon w ogóle nie istniał? Mniej contentu z komputerów, więcej greckich mitów.
rusznikarz2021.01.25 17:18
Napiszcie cos prosze o wadliwych karabinkach GROT
Elle2021.01.27 13:33
Ogladaj TVP tam się dowiesz wszystkiego
Panie Tadeuszu Grzesik2021.01.25 16:57
fronda.pl to parodia portalu.
Anonim2021.01.25 17:19
Tak jak i ten polsko gazetowy facebook
Policja sprzedała się…2021.01.25 16:43
Gdyby głupota miała skrzydła, to trolinda MT(*) fruwałaby jak gołębica.
MT(*)2021.01.25 16:41
Zdegenerowane Trumpiszcze będzie parło do wojny domowej.
@MT(*)2021.01.25 16:48
Nie twój kraj, NIE twój problem! Martw się o buty dla żony.
MT(*)2021.01.25 16:50
Nie bądź zielony, trolu szalony. Wara ci od mojej żony, śniegowy bałwanie. Nie złam dzisiaj penisa po viagrze :-P
@MT(*)2021.01.25 16:57
Nie twój kraj, NIE twój problem! NIE wpi er d alaj się w nie swoje sprawy. Ok, żona ma buty, ale chodzi w barchanach rozczochrana, niemyta.
MT(*)2021.01.25 17:05
Grozisz mi, Bosaku? Już do budy, chamku bosy. I obetrzyj gluty z nosa, jəbana gimbazo.
MT(Ə)2021.01.25 17:07
Get the fuck out. Wyp­ierdalaj.
Oh, look at you dickhead ...2021.01.25 17:12
Is that you've heard from the cashier at Biedronka? Must be!
sąsiadka2021.01.27 13:35
i cuchnie na kilometr
MaxFiend2021.01.25 16:39
Trump jest politycznie nikim. Nie ma zaplecza partyjnego i bez kupionego stanowiska i poparcia od republikanów, nic nie znaczy. Może tylko politycznie bezskutecznie "smrodzić", tak jak to robił za prezydentury Obamy.
Partia wam w głowie towarzyszu...2021.01.25 16:49
"Nie ma zaplecza partyjnego i bez kupionego stanowiska"
MaxFiend2021.01.25 17:51
Powiedz to ludziom GOP :-D
O GOP, o USA nawet NIE masz2021.01.25 20:02
co marzyć!
MT(*)2021.01.25 16:14
Dopiero w USA tęczowe lewactwo doświadczy tego czym potrafi być absolutnie totalna opozycja. Pod wodzą Donalda Trumpa opozycja konserwatywnych i wolnych Amerykanów spowoduje to, że totalitarne lewactwo w kolorach okaleczonej tęczy nie zazna ani chwili spoczynku i wytchnienia. Amerykanie znowu obejmą przewodnictwo wolnego świata wolnych ludzi walczących z kolejnym światowym totalitaryzmem po bolszewizmie i niemieckim hitleryzmie.
To ty dostałeś 357 plusów2021.01.25 19:46
MT(*) 2020.05.3 21:04 Szwecja ma cztery razy mniej obywateli niż Polska i cztery razy więcej ofiar śmiertelnych wirusa. A obłąkane lewactwo w swoich TVN-ach, GW, Newsweekach etc. od początku pandemii nie może ochłonąć z wrażenia o rzekomym geniuszu rządu Szwecji w walce z wirusem. No to mają ten "geniusz" lewacko-tęczowych paranoików. Lewactwo jest znakomite w ludobójstwie. Hitler i Stalin dowiedli tego aż nadto.............. https://www.money.pl/gospodarka/indeks-excess-mortality-czyli-nadliczbowe-zgony-w-2020-polska-na-drugim-miejscu-w-ue-6599948393917408a.html - GRATUJE WYGRANEJ JAKO IDIOTA ROKU - Polska na głowę ma 3 razy więcej śmierci od Szwecji.. PiS dowiódł az za nadto że jest znakomity w ludobójswie jak Hitler i Stalin
prawo karmy2021.01.25 19:51
jeśli ludzie komuś takiemu dali 357 plusów to znaczy że Polacy jako naród zasłużyli na holocaust jaki PiS im zrobił i nie zasługują na nic więcej niż miska ryżu.
kombajnym przez preria2021.01.25 16:07
... kiedys musi nastompic ... wykop czerwonego buraka w ... kibucu ...