05.01.21, 13:13fot. yt/radio maryja

TYLKO U NAS. Prof. Wojciech Polak: Dziwny to rodzaj promocji, w którym utajnia się nazwiska promujących...

"Twierdzą z jednej strony, że chodziło tu o promocję szczepionki, z drugiej strony, że nie można powiedzieć, kto te szczepionki przyjmował, bo RODO zabrania." - mówi na temat ostatniej "afery szczepionkowej" w rozmowie z portalem Fronda.pl prof. Wojciech Polak.

O komentarz do sprawy grupy celebrytów zaszczepionych poza kolejką na COVID-19 poprosiliśmy profesora Wojciecha Polaka. Według naszego rozmówcy odpowiedzialnymi są tu przede wszystkim osoby z kierownictwa WUM. Jego zdaniem można natomiast wiele darować przynajmniej niektórym z zaszczepionych:

"Najbardziej winni w tej sprawie są ci lekarze i urzędnicy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy to wymyślili. Bo jestem nawet gotów niektórym z tych celebrytów uwierzyć, że skoro ich zaproszono, to może oni uznali, że jest to rzeczywiście jakaś forma promocji tej szczepionki i postanowili z tego skorzystać. Być może tłumaczenia niektórych z tych celebrytów są szczere i nie ma co nadmiernie ich potępiać."

Równocześnie profesor Polak zwraca uwagę na obecność zachowań charakterystycznych dla mentalności ukształtowanej w czasach minionego systemu:

"Jest jakaś taka mentalność wśród ludzi, że trzeba korzystać z pewnych rzeczy w drodze znajomości, że trzeba działać na skróty. To nie jest budujące, nie jest to coś, co powinno nadal trwać. To taka mentalność trochę typowa dla czasów PRL-u..."

Rozmówca portalu Fronda.pl wskazuje także na kuriozalne tłumaczenia władz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

"Natomiast ci, którzy wpadli na ten pomysł, są najbardziej odpowiedzialni. Zwłaszcza, że mieszają się w tych swoich wypowiedziach. Twierdzą z jednej strony, że chodziło tu o promocję szczepionki, z drugiej strony, że nie można powiedzieć, kto te szczepionki przyjmował, bo RODO zabrania. Dziwny rodzaj promocji, w którym się nie podaje nazwisk. Takie pomieszanie z poplątaniem, więc uważam, że generalnie najbardziej to obciąża tych, którzy to wymyślili i zaprosili tych celebrytów." - podsumowuje profesor.


Z prof. Wojciechem Polakiem rozmawiał Tomasz Poller

Komentarze

NIK2021.01.7 12:04
Też poczatkowo krytykowałem osoby odpowiedzialne z WUM. Dzisiaj sa już wyjaśnienia ( nie wiem czy prawdziwe bo przytoczone przez ONET ale lubię czytać co wszystkie strony mają do powiedzenia), ze WUM dostał prawie dwa razy więcej szczepionek niż zamawiał ( co jest niezgodne z deklaracją agencji, która wysłała te szczepionki. Mało tego okazuje się że prezes tej przychodni trzy razy odmawiała przyjęcia tej ilości tłumacząc, że nie będą w stanie sensownie ich wykorzystać bo mają zaplanowane szczepienia dopiero od 4 stycznia. Wedłu słów tej Pani agencja mocno naciskała i zgodziła się na przyjęcie tego nadmiaru dopiero po deklaracji, która pojawiła się formalnie kolejnego dnia o możliwości innego wykorzystania tych szczepionek. Później aby nic się nie zmarnowało szczepiono wszystko co się poruszało w okolicy łącznie ze sprzątaczkami i stróżami - tak twierdzi osoba , która realizowaała szczepienia. Niewątpliwie ktoś poważnie kłamie. Być może agencja rozmroziła przez pomyłkę większą ilość niż zamówiona i postanowiła przekazać kłopot innym. Dobrze jakbyście Państwo sprawdzili również tę wersję. W końcu są zapisy rozmów telefonicznych. Wygląda na to , że WUM dostał dwa razy więcej niż zamawiał w czasie świątecznym gdy szpitale pracują z minimalną obsadą i mieli kłopot.Swoją drogą dlaczego jeszcze nic o tych wypowiedziach nie ma na naszym portalu - czy zawsze musicie tak się spóźniać?
onet?????2021.01.7 12:47
Buuuuhahahahahahahahahahaaaaaaa
AAAtomek2021.01.7 10:34
to jest jak tak w ZSRR była schizofrenia bezobjawowa, a u nas promocja utajona
WAŻNE2021.01.6 20:29
https://www.thepolishtelegraph.co.uk/wiadomosci/artykul/1289-polka-z-uk-poddala-sie-dobrowolnemu-szczepieniu-po-ktorym-doznala-paralizu
WAŻNE2021.01.6 20:29
https://www.thepolishtelegraph.co.uk/wiadomosci/artykul/1289-polka-z-uk-poddala-sie-dobrowolnemu-szczepieniu-po-ktorym-doznala-paralizu
Polak2021.01.6 14:01
Co niby miałoby być dziwnego w kolejnym pokazie niekompetencji pisowskiej mafii?
Roman2021.01.6 8:34
Afera szczepionkowa pokazuje głębszą patologię służby zdrowia - są dwie opieki medyczne jedna dla swoich a druga dla plebsu. Ciekawe, gdzie są służby państwowe, które powinny wiedzieć o tym.
Już jutro Kościół2021.01.6 1:33
obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Trzej królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę - znak narodzin Króla. Jednak pozostanie tajemnicą, w jaki sposób stała się ona dla nich czytelnym znakiem, który wyprowadził ich w daleką i niebezpieczną podróż do Jerozolimy. Herod, podejmując ich, dowiaduje się o celu podróży. Podejrzewa, że narodził się rywal. Na podstawie proroctwa w księdze Micheasza (Mi 5, 1) kapłani jako miejsce narodzenia Mesjasza wymieniają Betlejem. Tam wyruszają Mędrcy. Odnajdując Dziecię Jezus, ofiarowują Mu swe dary. Otrzymawszy we śnie wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, udają się do swoich krajów inną drogą. Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do pierwszych, które uświęcił Kościół. Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w. (oddzielnie od Bożego Narodzenia). W Trzech Magach pierwotny Kościół widzi siebie, świat pogański, całą rodzinę ludzką, wśród której zjawił się Chrystus, a która w swoich przedstawicielach przychodzi z krańców świata złożyć Mu pokłon. Uniwersalność zbawienia akcentują także: sama nazwa święta, jego wysoka ranga i wszystkie teksty liturgii dzisiejszego dnia. Ewangelista nie pisze o królach, ale o Magach. Ze słowem tym dość często spotykamy się w Starym Testamencie (Kpł 19, 21; 20, 6; 2 Krn 33, 6; Dn 1, 20; 2, 2. 10. 27; 4, 4; 5, 7. 11). Oznaczano tym wyrażeniem astrologów. Herodot, historyk grecki, przez Magów rozumie szczep irański. Ksantos, Kermodoros i Arystoteles przez Magów rozumieją uczniów Zaratustry.
c.d.2021.01.6 1:34
c.d 2021.01.5 20:28 Św. Mateusz krainę Magów nazywa ogólnym mianem Wschód. Za czasów Chrystusa Pana przez Wschód rozumiano cały obszar na wschód od rzeki Jordanu - a więc Arabię, Babilonię, Persję. Legenda, że jeden z Magów pochodził z murzyńskiej Afryki, wywodzi się zapewne z proroctwa Psalmu 71: "Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary. Królowie Szeby i Saby złożą daninę. I oddadzą Mu pokłon wszyscy królowie... Przeto będzie żył i dadzą Mu złoto z Saby". Przez królestwo Szeby rozumiano Abisynię (dawna nazwa Etiopii). Na podstawie tego tekstu powstała także tradycja, że Magowie byli królami. Tak ich też powszechnie przedstawia ikonografia. Prorok Izajasz nie pisze wprost o królach, którzy mają przybyć do Mesjasza, ale przytacza dary, jakie Mu mają złożyć: "Zaleje cię mnogość wielbłądów, dromadery z Madianu i Efy. Wszyscy oni przybędą ze Saby, ofiarują złoto i kadzidło" (Iz 60, 6). Kadzidło i mirra były wówczas na wagę złota. Należały bowiem do najkosztowniejszych darów. Św. Mateusz nie podaje także liczby Magów. Malowidła w katakumbach rzymskich z wieku II i III pokazują ich dwóch, czterech lub sześciu. U Syryjczyków i Ormian występuje ich nawet dwunastu. Przeważa jednak w tradycji Kościoła stanowczo liczba trzy ze względu na opis, że złożyli trzy dary. Tę liczbę np. spotykamy we wspaniałej mozaice w bazylice św. Apolinarego w Rawennie z wieku VI. Także Orygenes podaje tę liczbę jako pierwszy wśród pisarzy chrześcijańskich. Dopiero od wieku VIII pojawiają się imiona Trzech Magów: Kacper, Melchior i Baltazar. Są one zupełnie dowolne, nie potwierdzone niczym.
KaitlinBegay2021.01.5 23:20
Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię........... workreviews10.com
hahahahaha2021.01.5 21:33
Bydło straciło autorytet, ciekawe kogo będą popierać w wyborach????? PiS im nie pozwoli...
Już jutro Kościół2021.01.5 20:35
obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego. Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Trzej królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę - znak narodzin Króla. Jednak pozostanie tajemnicą, w jaki sposób stała się ona dla nich czytelnym znakiem, który wyprowadził ich w daleką i niebezpieczną podróż do Jerozolimy. Herod, podejmując ich, dowiaduje się o celu podróży. Podejrzewa, że narodził się rywal. Na podstawie proroctwa w księdze Micheasza (Mi 5, 1) kapłani jako miejsce narodzenia Mesjasza wymieniają Betlejem. Tam wyruszają Mędrcy. Odnajdując Dziecię Jezus, ofiarowują Mu swe dary. Otrzymawszy we śnie wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, udają się do swoich krajów inną drogą. Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do pierwszych, które uświęcił Kościół. Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w. (oddzielnie od Bożego Narodzenia). W Trzech Magach pierwotny Kościół widzi siebie, świat pogański, całą rodzinę ludzką, wśród której zjawił się Chrystus, a która w swoich przedstawicielach przychodzi z krańców świata złożyć Mu pokłon. Uniwersalność zbawienia akcentują także: sama nazwa święta, jego wysoka ranga i wszystkie teksty liturgii dzisiejszego dnia.
c.d.2021.01.5 20:35
Ewangelista nie pisze o królach, ale o Magach. Ze słowem tym dość często spotykamy się w Starym Testamencie (Kpł 19, 21; 20, 6; 2 Krn 33, 6; Dn 1, 20; 2, 2. 10. 27; 4, 4; 5, 7. 11). Oznaczano tym wyrażeniem astrologów. Herodot, historyk grecki, przez Magów rozumie szczep irański. Ksantos, Kermodoros i Arystoteles przez Magów rozumieją uczniów Zaratustry. Św. Mateusz krainę Magów nazywa ogólnym mianem Wschód. Za czasów Chrystusa Pana przez Wschód rozumiano cały obszar na wschód od rzeki Jordanu - a więc Arabię, Babilonię, Persję. Legenda, że jeden z Magów pochodził z murzyńskiej Afryki, wywodzi się zapewne z proroctwa Psalmu 71: "Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary. Królowie Szeby i Saby złożą daninę. I oddadzą Mu pokłon wszyscy królowie... Przeto będzie żył i dadzą Mu złoto z Saby". Przez królestwo Szeby rozumiano Abisynię (dawna nazwa Etiopii). Na podstawie tego tekstu powstała także tradycja, że Magowie byli królami. Tak ich też powszechnie przedstawia ikonografia. Prorok Izajasz nie pisze wprost o królach, którzy mają przybyć do Mesjasza, ale przytacza dary, jakie Mu mają złożyć: "Zaleje cię mnogość wielbłądów, dromadery z Madianu i Efy. Wszyscy oni przybędą ze Saby, ofiarują złoto i kadzidło" (Iz 60, 6). Kadzidło i mirra były wówczas na wagę złota. Należały bowiem do najkosztowniejszych darów. Św. Mateusz nie podaje także liczby Magów. Malowidła w katakumbach rzymskich z wieku II i III pokazują ich dwóch, czterech lub sześciu. U Syryjczyków i Ormian występuje ich nawet dwunastu. Przeważa jednak w tradycji Kościoła stanowczo liczba trzy ze względu na opis, że złożyli trzy dary. Tę liczbę np. spotykamy we wspaniałej mozaice w bazylice św. Apolinarego w Rawennie z wieku VI. Także Orygenes podaje tę liczbę jako pierwszy wśród pisarzy chrześcijańskich. Dopiero od wieku VIII pojawiają się imiona Trzech Magów: Kacper, Melchior i Baltazar. Są one zupełnie dowolne, nie potwierdzone niczym.
KaitlinBegay2021.01.5 20:24
Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię..... smartlife3.com
cam2021.01.5 17:46
Panie Polak nie matacz pan i nie łżyj jak pisowiec. Pan Dworczyk doskonale wiedział kto będzie uczestniczył w promocji skoro podpisywał umowy o czym mówi 23.12. w portalu Rynek Zdrowia. https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Dworczyk-o-kampanii-zachecajacej-do-szczepien-sa-podpisane-umowy-z-aktorami-i-celebrytami,216815,14.html
pisz na Berdyczów2021.01.5 18:49
camie!
Anonim2021.01.6 2:25
Nie cam bo camać jest nieładnie. W cytowanym przez Ciebie artykule nie ma nic o tym, że ktoś będzie dostawał szczepionkę poza kolejnością.
cam2021.01.6 11:51
Ciole, ci aktorzy mieli dostać szczepionkę w terminie przewidzianym dla seniorów, ale w WUM posypała się organizacja i mieli realne ryzyko, że zmarnują szczepionkę to im po prostu przyspieszyli termin. To PIS łże że nie było żadnej promocji... I nie chrzańcie, że można było szczepić innych medyków. Ze względu na potencjalne ryzyko odczynów poszczepiennych nie szczepi się całego personelu na raz tylko dzieli się go na tygodniowe tury. Sam miałem być szczepiony w tym tygodniu, ale ze względu na to, że kilka osób wypadło z listy ze względu na COVID, to byłem szczepiony tydzień temu.
Anonim2021.01.5 17:13
Nie wie przypadkiem, kiedy PiSdzielce oddadzą kasę za respiratory?
slawek522021.01.6 8:20
Weż się wypałuj to ci ulży.
cam2021.01.6 11:53
A ty się nadmuchaj respiratorem.... Tym zapłaconym ale niedostarczonym
KaitlinBegay2021.01.5 15:23
Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię..... workreviews10.com
Renata2021.01.5 14:50
Niechaj wezmą drugą dawkę , a potem popracują jakiś miesiąc w szpitalu . Niefachowi też maja tam co robić. Przyda sie kazdy !
x2021.01.5 14:35
I ciągle ani słowa o politykach PiS, którzy szczepionkę dostali poza kolejnością? Ani słowa o 26 szczepionkach wyrzuconych na śmietnik, bo tak kazał PiS. Ani słowa o setkach tysięcy szczepionek przetrzymywanych w magazynach...
MAMlas2021.01.5 14:23
.... bo chodzi o scieme a nie nazwiska .... ktora brzmi ... "wszyscy sie pchaja do szczepienia , a wy lemingi jeszcze nie !!!! " ... hehe
cam2021.01.5 17:49
No to pisowski pelikanie przestań łykać kit tylko przeczytaj ten artykuł z 23.12. i co Dworczyk nic nie wiedział o promocji? https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Dworczyk-o-kampanii-zachecajacej-do-szczepien-sa-podpisane-umowy-z-aktorami-i-celebrytami,216815,14.html
Grr2021.01.6 2:31
nie cam bo camać jest nieładnie. W tym artykule nie ma nic o szczepieniu poza kolejnością.
Katolik2021.01.5 14:23
To jest dobre! "Nie można powiedzieć kto przyjął szczepionki bo RODO nie pozwala!." Czyli jeśli ktoś nie będzie mnie chciał gdzieś wpuścić jeśli nie okażę zaświadczenia o szczepieniu to odpowiem tak samo: "nie mogę pokazać zaświadczenia, bo RODO zabrania"!
Grizzly2021.01.5 14:22
Wy durnie lewackie przecież Wojciech Polak to biskup tylko przebrany w garniturze a nie profesor
Grizzly2021.01.5 21:24
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka!
A kim jest ten Radziszewski - matis89?2021.01.5 13:40
Kremlowskie pachołki! - - - Celem ich jest sianie CHAOSU! - - - - Ale ich inteligencja jest ZEROWA! - - - - ŻADEN Z NICH W POLSCE NIE MIESZKA! - - - ŻADEN Z NICH NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z CHRZEŚCIJAŃSTWEM! - - -
Anonim2021.01.5 13:44
nie wem kim jest ,ale poniżej mądrze napisał ,ale tobie to chyba dokładnie wyprały szczujnie i z lewa i prawa mózg ,ze wierzysz w pandemie ,a to jest PLANDEMIA
Już ci mówię kim jest Radziszewski - matis89?2021.01.5 13:52
Kremlowskie pachołki! - - - Celem ich jest sianie CHAOSU! - - - - Ale ich inteligencja jest ZEROWA! - - - - ŻADEN Z NICH W POLSCE NIE MIESZKA! - - - ŻADEN Z NICH NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z CHRZEŚCIJAŃSTWEM! - - -
matis892021.01.5 13:30
Ludzie nie dajcie się nabierać na ten cyrk pod osłoną nocy, poza systemem. Celebryci nie przyjęli trujących szczepień bo debilami nie są. Przyjeli witaminy i w ukryciu poszli tylko po lewe papiery na obywatela zaszczepionego bo sam lewacki PIS obiecał im że będą wtedy wyższą rasą i kastą uprzywilejowaną.
Anonim2021.01.5 13:40
Ja też nie wierzę ,ze są tak durni żeby się zaszczepić "szczepionką" czyli zajzajerem za którą nikt nie bierze odpowiedzialności. To lewactwo celebryckie specjalnie robi tylko ferment,a pisiory się na to łapią
NEOS com pl2021.01.5 14:27
... a pewno ze ich zaszczepili w ... kapelusz , albo jarmulke ... a czapka sliwek za reklame sie nalezy ... jak lemigowi ... micha ryzu ... hehe