21.04.20, 17:45Prof. Robert Gwiazdowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha/YT/Wirtualna Polska

TYLKO U NAS! Prof. Robert Gwiazdowski: Gospodarka musi działać, inaczej czeka nas katastrofa

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Jak się Pan odniesie do poluzowań gospodarczych wprowadzanych przez rząd?

Prof. Robert Gwiazdowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha: Nie ma życia bez funkcjonowania gospodarki. Wszystko bierze się z żywej gospodarki, która pracuje i funkcjonuje. Nawet jeżeli rząd się zadłuży, nawet jeśli dokona jakichś spektakularnych operacji na rynkach finansowych, jeśli nie działa gospodarka, w dłuższej perspektywie czasu musi się to zakończyć katastrofą. Nie można nic nie robić, bo pieniądze same nie przyjdą. Ja to zawsze powtarzam i ważne, aby o tym nie zapominać, a mianowicie, że prawie 70% polskiego PKB wytwarzają małe i średnie firmy, które zatrudniają ponad 70% pracujących Polaków. Zważywszy, że 70% tych firm w ogóle nie ma żadnej ekspozycji kredytowej i nie ma żadnych kredytów i całą swoją działalność finansuje z bieżących przychodów, to pozbawienie ich tych przychodów musi skończyć się tragedią. To może trwać tydzień, dwa tygodnie, a trwa już miesiąc. Musimy od tego odchodzić. Musimy wracać do pracy. Nie da się siedzieć tylko w domu.

W jakiej kolejności powinny ruszać sektory gospodarki?

Ja myślę, że przedsiębiorstwa wiedzą, czy już mogą coś produkować czy też nie. Zamknięcie sektorów było możliwe administracyjnie, natomiast ich otwieranie administracyjne jest trochę bez sensu, dlatego że przysłowiowy fryzjer będzie lepiej wiedział, czy on już może rozpocząć swoją działalność gospodarczą, czy też jeszcze poczekać w odróżnieniu od kosmetyczki na przykład.

Czy Pana zdaniem w dobie kryzysu takie programy społeczne jak 500 plus powinny być utrzymane?

Gdy wprowadzano 500 plus, pochwaliłem to rozwązanie. Nie w tym sensie, żeby ten program sam w sobie był dobry. Uważałem, że jeśli mamy do wyboru wprowadzić 500 plus albo obniżyć opodatkowanie pracy, to lepiej byłoby obniżyć opodatkowanie pracy. Ale, jeżeli miałbym do wyboru nie robić nic, albo wprowadzić 500 plus, to wybrałbym 500 plus. Natomiast od samego początku również krytykowałem pomysł wprowadzania 500 plus na pierwsze dziecko. Program 500 plus ma sens, jeżeli będzie działał jako program pronatalny. Natomiast 500 plus na pierwsze dziecko nie jest takim programem, dlatego że w zdecydowanej większości polskich rodzin jedno dziecko i tak się rodzi. Lepiej było na przykład zrobić 1000 zł na trzecie dziecko niż 500 zł na pierwsze dziecko. Zrobiono z tego natomiast, że tak to nazwę, kupon wyborczy. Od samego początku rząd traktował to jako formę kupowania głosów podatnika. I to funkcjonowało dopóty, dopóki mieliśmy bum gospodarczy. Ja natomiast od samego początku powtarzałem do znudzenia, że bum gospodarczy kiedyś się skończy. Oczywiście nie wiedziałem z jakiego powodu i nie przypuszczałem, że to będzie wirus. Nie wiedziałem też, że to będzie już na wiosnę 2020 roku. To zaś, że ten bum gospodarczy kiedyś się skończy było zwyczajnie pewne, ponieważ dzieje się tak zawsze, że są okresy prosperity gospodarczego i okresy kryzysów. To są sprawy podstawowe.

A jak wygląda w Pana opinii sprawa innych programów tego typu, jak na przykład 13. emerytura?

13. emeryturę z kolei krytykowałem od samego początku, ponieważ to też było przekupstwo polityczne. Proszę zwrócić uwagę, że w Polsce tradycyjnie wbrew różnym opiniom, w gospodarstwie emerytów jest lepiej niż w gospodarstwie wielodzietnej rodziny. O ile bowiem 500 plus na drugie dziecko poprawiło tę sytuację, o tyle wypłacając kolejną emeryturę my wracamy do stanu sprzed 2015 roku, w którym to - wbrew pozorom - stanie statystycznie lepiej wiodło się tym, którzy nie dokładali się do wzrostu gospodarczego, a tylko z niego czerpali. Ja mam dwoje rodziców emerytów i zdaję sobie sprawę z tego, że sytuacja emerytów nie jest różowa. Musimy jednak pamiętać, że nie możemy doprowadzić do wojny międzypokoleniowej. Nie możemy doprowadzić do tego, że będziemy zwiększali świadczenia dla emerytów odbierając pieniądze od tych, którzy wypracowują bieżący dochód narodowy, dlatego, że oni poza tym, że wypracowują na bieżąco ten dochód, to jeszcze utrzymać mają te dzieci, które będą później potrzebne, gdy oni sami pójdą na emeryturę. Nie da się tak.

A jaka jest Pana opinia na temat składek ZUS? Co należy z nimi zrobić? Pozostawić, obniżyć, czy może zlikwidować całkowicie na jakiś czas? Czy tylko dla wybranych firm, czy dla wszystkich?

Od dłuższego czasu twierdzę, że trzeba zmienić w ogóle model ubezpieczenia społecznego i emerytalnego. Nie można pozbawić ludzi świadczenia, jakim jest emerytura, ale jestem zwolennikiem i byłem współautorem koncepcji emerytury obywatelskiej, czyli takiej, która jest wypłacana każdemu, kto osiągnie określony wiek. Bez żadnego zróżnicowania, w równej wysokości dla wszystkich emerytów. Oczywiście ta wysokość nie dotyczy tych, którzy już dzisiaj pobierają emerytury, ale tych, którzy dopiero zaczynają pracować. Dzięki temu odciążylibyśmy ZUS od dawania setek milionów niepotrzebnych pieniędzy na liczenie czegoś, czego i tak nie będzie. Bo proszę pamiętać, że za 30 lat przy utrzymaniu dzisiejszego systemu 3/4 ludzi, którzy będą za 30 lat przechodzić na emeryturę, będzie dostawało emeryturę minimalną. Z tego, co odłożą w dzisiejszym systemie nie wyjdzie więcej niż emerytura minimalna, więc i tak będą otrzymywali minimalną kwotę. To nazwijmy taką emeryturę minimalną, emeryturą obywatelską i taką płaćmy wszystkim bez konieczności dawania miliardów na liczenie tego wszystkiego.

Czy należy to rozumieć w ten sposób, że biurokracja jest obecnie w Polsce zbyt rozbudowana, żeby to udźwignąć?

Jak na razie dźwiga, tylko bez sensu.

A co Pana zdaniem powinno się zrobić z podatkami? Zostawić tak jak jest obecnie, czy może obniżyć albo podwyższyć? Czy może wprowadzić podatek przychodowy?

Oczywiście należy wprowadzić podatek przychodowy równy dla wszystkich i na tych samych warunkach.

Ma Pan na myśli system na wzór takiego, jaki występuje na przykład w Finlandii?

Podatki tam są zróżnicowane, ale my mówimy tutaj o powszechnym podatku przychodowym od spółek, które w Finlandii płacą poniżej 1% swoich przychodów. Mimo, że nominalna stawka podatku dochodowego tam wynosi 19%.

U nas mówi się obecnie o podatku cyfrowym, który jest niczym innym jak podatkiem przychodowym w wysokości 3% właśnie. Jest to absolutnie za dużo, zwłaszcza, że on ma być obok podatku dochodowego i zwłaszcza, że on ma dotyczyć tylko i wyłącznie tych gigantów cyfrowych. Wprowadzenie takiego podatku powszechnego dla wszystkich inaczej rozprowadza strumienie, którymi pieniądze płyną do budżetu państwa. Zdecydowanie lepiej je rozprowadza.

Czym konkretnie jest podatek cyfrowy, o którym Pan wspomniał?

To jest ten podatek, który rząd chce pobierać od firm typu Apple, Amazon, Google oraz innych gigantów internetowych.

Jaka jest Pana ocena tarczy antykryzysowej, jej wady i zalety, mocne i słabe strony? Jak Pan ocenia pojawianie się kolejnych wersji tej tarczy?

Pierwsza była zupełnie bezsensowna. Druga jest lepsza, tylko wprowadzana za późno i powinna zostać wprowadzona w tym czasie, co pierwsza. Poza uporem i głupotą niektórych urzędników, nie było żadnych powodów, żeby ta druga nie mogła wejść w życie, kiedy uchwalano pierwszą. Tylko i wyłącznie zadziałał brak wyobraźni niektórych osób, ponieważ niektórzy ludzie w rządzie już wtedy mówili, że trzeba zastosować inne rozwiązania. Przeważyła jednak teza, że wystarczy wykonać parę ruchów pozorowanych. Bo pierwsza tarcza była ruchem pozorowanym. Ta druga tarcza jest już zdecydowanie lepsza, ale moim zdaniem problem polega na tym, że dystrybucja środków może być niebezpieczna, ponieważ istnieje ryzyko, że po te środki będą sięgali ci, którzy mają najlepsze do nich dojście. To nie jest kwestia tylko polskiej tarczy antykryzysowej, tak zawsze było na świecie.

Proszę zwrócić uwagę, co się stało po kryzysie 2008 roku, jak banki centralne zaczęły zwiększać płynność, a na rynki popłynęły setki miliardów dolarów, euro, franków, funtów. Po te setki miliardów sięgnęły w pierwszej kolejności rynki finansowe. Tymczasem dzisiaj my nie mamy kryzysu na rynku finansowym. My dzisiaj mamy kryzys w realnej gospodarce, więc te pieniądze nie powinny trafiać do banków, instytucji finansowych, tylko do realnych przedsiębiorstw. Należy też tak to zorganizować, żeby nie wprowadzać jakichkolwiek dysproporcji.

A ja na przykład takie dysproporcje dostrzegam. Na przykład zostały zawieszone umowy najmu w centrach handlowych. Jednak właściciele centrów handlowych to nie są tylko i wyłącznie największe centra w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie. Jest wiele lokalnych centrów handlowych, które zostały potraktowane tak samo, a ich właściciele to są często polskie firmy, polscy inwestorzy, finansujący się w polskich bankach. Oni muszą płacić za ochronę, za prąd i muszą spłacać swoje kredyty. Tymczasem - z niewiadomych dla mnie powodów - lepiej zostali potraktowani najemcy, do których należą nie tylko mali sklepikarze, ale także wielkie brandowe firmy. Pokazuję taki drobny przykład świadczący o tym, że z tą dystrybucją środków musimy uważać, bo takie decyzje administracyjne mogą być niebezpieczne.

A wracając do ZUSu, czy uważa Pan, że ZUS należałoby zawiesić?

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, którym nie pozwolono prowadzić działalności gospodarczej zawiesiłbym wszystkim natychmiast.

Wszystkim firmom, czy korporacjom na przykład nie?

Korporacje nie płacą ZUSu dla siebie, ale dla swoich pracowników. W przypadku dużych firm więc mamy rozkład obciążeń na ZUS ze strony płatników, bo pracodawca wtedy jest płatnikiem. Można to w jakiś sposób określać w zależności na przykład od wielkości zatrudnienia i przychodu. Natomiast tym wszystkim, a to jest kilkaset tysięcy firm, którzy prowadzą działalność gospodarczą we własnym imieniu, natychmiast trzeba było zawiesić z urzędu płatności ZUS.

Ostatnio pojawiła propozycja pana prezydenta Andrzeja Dudy, którą uzgadniał z panem premierem Morawieckim i panią wicepremier Emilewicz, żeby zawiesić płacenie ZUSu dla wszystkich firm na razie na okres trzech miesięcy. Co Pan o tym sądzi?

Zobaczymy, kiedy to zostanie wprowadzone i kto na tym skorzysta. Na razie mamy taką sytuację, że firmy musiały zapłacić w marcu za luty, choć od połowy marca nie wolno im było mieć przychodu. Natomiast większość z tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, którzy muszą płacić, nawet jak kogoś zatrudniają, to płacą nie tylko za swoich pracowników, ale i za siebie. Oni w kwietniu nie zapłacą za marzec, żeby nie wiem co ZUS robił, bo nie mają z czego.

Komentarze

Samiec beta2020.04.22 20:27
Polska w ruinie!!!
Brudna LENA larwa czeka2020.04.22 20:15
Chcesz zobaczyć LENA tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: www.lexlale.eu. Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: www.lexlale.eu Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu. Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: www.lexlale.eu Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.04.22 20:12
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, Moje kontakt do mnie telefon tu - http://lexlale.eu Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
wicek2020.04.22 18:50
Specjaliści z Centrum Adama Smitha nie przestają mnie zadziwiać. Właśnie odkryli, że gospodarka musi działać bo inaczej będzie katastrofa. Brawo!
mig162020.04.22 16:40
Widzieliśmy co zrobiliście razem z balcerkiem z polską gospodarką - zniszczyliście ją , a z Polaków zrobiliście niewolników.
Halo jestem AGNIESZKA brudna larwa2020.04.22 15:24
Chcesz zobaczyć AGNIESZKA tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: loveto.one/agnieszka96. Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: loveto.one/agnieszka96 Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: loveto.one/agnieszka96 Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: loveto.one/agnieszka96 Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: loveto.one/agnieszka96 Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Agnieszka2020.04.22 15:07
Cześć! Nazywam się Agniеszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnieszka96
j-232020.04.22 12:20
Ależ odkrycie, to tak jak to - człowiek musi żreć by nie umarł - rewalacja, wspaniały fachowiec.
Wykształcony laik Ekonomista 2020.04.22 15:49
Powiedz jak fachowiec o stopniu profesora ma się wypowiadać aby zrozumieli go ludzie mających z ekonomią wspólnego tyle co Najman z Astrofizyką? Wyobraź sobie, że Ekonomista mówi językiem ekonomisty do Twojego Dziadka, Babci, Cioci, Brata, Siostry, kogokolwiek, kto nie rozumie podstaw Ekonomii- czyli do wszystkich, którzy wierzą, że RZĄD MA SWOJE PIENIĄDZE? Pan Gwiazdowski ma i tak dość delikatne wolnorynkowo podejście, zrównoważon. W moim przekonaniu jako Ekonomisty z wykształcenia (ale nie z zawodu i nie z praktyki) jedyne, które może trafić do Polaków. Może nie dziś, może nie jutro, ale w dążeniu do prawdziwie Wolnego rynku, głoszone przez niego rozwiązania mają sens... Ciężko jest mi wytłumaczyć nawet moim rodzicom, o co chodzi w funkcjonowaniu pieniądza, gospodarki i całego jej wpływu na poziom życia wszystkich obywateli naszego kraju. Dopóki nie będzie się edukować podstaw ekonomii począwszy od szkół podstawowych - nie będzie szans na podniesienie poziomu życia Polaków. Wciąż mentalnie tkwimy w "lepiej aby wszystkim było tak samo źle, niż aby jeden miał lepiej, a jego sąsiad o wiele lepiej".
EMD2020.04.22 10:51
Felietony p. Kuźmiuka coś się nie pojawiają? Nie ma jak obrócić do góry nogami informacji o tym że w marcu dług Polski wzrósł o 40mld złotych? Przecież rząd pobił absolutny rekord skoku zadłużenia w jednym miesiącu! Udało się go zwiększyć o 4% do 1037 mld czyli przekroczyliśmy BILION złotych długu. Przypomnę tylko, że wirus i zamknięcia produkcji z tym powiązane zaczęły się końcem marca.
szumowski członek niem zakonu maltańskiego2020.04.22 10:24
zniszczył polską gospodarkę.
Eustachy2020.04.22 7:32
Co każdy na temat "koronawirusa" powinien wiedzieć. Warto posłuchać, niejednemu otworzy oczy. https://www.bitchute.com/video/pT0DH7j7KMb3/
Kasynko z bonusami2020.04.21 20:12
------------------------ www. casina.1k.pl -- kasyno online z kilkuletnim doświadczeniem, oferujące różne bonusy. --------------------------
Michał Jan2020.04.21 19:47
Może i obecny rząd jest optymalny w sprawie walki z epidemią (na czas po głosowaniu, bo teraz robi głównie ruchy pod sondaże), ale na to ogromne przetasowanie światowej gospodarki po epidemii, to tym "jednowektorowcom" dowcipu nie stanie.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.21 19:47
Gospodarka wcale nie musi działać. Wystarczy, że rząd podtrzyma programy socjalne, rozbuduje 500 plusy i 15 emerytury. Pieniądze, które otrzymają polskie rodziny po pierwsze się im należą, a po drugie zbudują gigantyczny popyt wewnętrzny, który zapewni dobrobyt bez działającej gospodarki. Wiem, bo mam doktorat patriotycznej ekonomii z Najwyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Dam2020.04.21 21:03
Ja mam tutaj przykład działania ekonomii wg PISu w analogii przedłużacza https://imgur.com/kIFovut Da się? Da się :D
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.21 21:51
Mam MacBook'a Pro. To pudło ma 2 gniazda usb c. Jak się je zepnie jednym kablem to zaświeca się piorunik potwierdzający ładowanie baterii. Dobre, nie?
Topek2020.04.21 23:25
Chyba nie myślisz że pisdy to kapują
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.22 0:00
Wiem, z tym jest problem. Ale mam sposób. Jak coś napiszę, to wysyłam tekst do znajomego 7 latka (syn znajomych) i on to przepisuje, tak aby jego siostra 4 latka zrozumiała (urocza dziewczynka), no i on mi to potem odsyła. Po takiej obróbce tekst jest zrozumiały tak dla ok 17% pisiaków. Wiem, że to mało, ale reszta chyba coś przeczuwa, bo generalnie wszyscy bluzgają. A jak bluzgają to oznacza 100% sukces. Tak, tak, praca na frądlu to niezła tyra.
Co się dzieje?!2020.04.21 18:17
Jest oczywistym, że gospodarka jest w kompletnej ruinie. Wzrost PKB (2019) zaledwie 4.2% a to tylko 3X większe od wzrostu PKB unijnego, 1.4%. Polski eksport się załamał i jest największy w historii Rz. P. zamiast być większym od chińskiego. Rząd rozdaje ciaćki na lewo i prawo a deficyt budżetowy mniejszy od tuskowego.
Topek2020.04.21 17:57
Każdy rozsądny to wiedział że bum gospodarczy minie bo dzieje sie tak od ponad 100 lat tylko tępe głowy pisowskich niedouczonych ekonomistów o tym nie wiedzialy, dlatego teraz mamy totalną klęskę gospodarczą i w służbie zdrowia
M.a2020.04.21 17:53
Najpierw Sadowski a teraz Gwiazdowski obaj współpracujący z Sorosem.
Michał Jan2020.04.21 19:44
Powspółpracuj z jakimś podręcznikiem ekonomii. Byle nie "Ekonomii Politycznej Socjalizmu", z której i ja, i p. Jarosław Kaczyński musieliśmy zdawać egzaminy. Z tym, że potem przeczytałem inne, a on poprzestał na niej.