25.02.21, 11:51Fot. via: Pixabay

USA: Kolejna szczepionka dopuszczona do użytku

Amerykańska Agencja Leków i Żywności ogłosiła wczoraj, że szczepionka Johnson&Johnson jest bezpieczna i skuteczna w zapobieganiu COVID-19. Najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu zostanie ona dopuszczona do użytku w Stanach Zjednoczonych.

Agencja Leków i Żywności opublikowała dane dot. badań przeprowadzonych w USA, RPA i Brazylii. Z badań, w których uczestniczyło ponad 40 tys. osób wynika, że szczepionka jest w 66 proc. skuteczna w zapobieganiu umiarkowanie ciężkiego i ciężkiego przebiegu COVID-19. Żaden z uczestników badania, który zachorował po 28 dniach od podania szczepionki nie wymagał hospitalizacji.

W RPA, gdzie dominował szczep B.1351, skuteczność wyniosła 64 proc. Badania potwierdzają również skuteczność preparatu w obniżaniu transmisji wirusa.

Wśród skutków ubocznych najczęściej odnotowywano takie dolegliwości jak ból w miejscu ukłucia, ból głowy, zmęczenie i ból mięśni. U jednego uczestnika badań stwierdzono zapalenie osierdzia, które mogło zostać spowodowane podaniem szczepionki.

Najpewniej jeszcze w tym tygodniu zapadnie ostateczna decyzja ws. dopuszczenia szczepionki Johnson&Johnson do użytku w USA. Szczepionkę tę wykorzystuje się już w RPA, gdzie trwają szczepienia medyków. Europejska Agencja Leków najpewniej podejmie decyzję na początku przyszłego miesiąca.

kak/PAP

Komentarze

komedia2021.02.25 12:38
TVN24 wczoraj zapewnia z szczepionka Johnosn JOhnson jest bezpieczna i SKUTECZNA i i dalej pisze że cyt. 28 dni po podaniu, szczepionka ma skuteczność 66 procent w zapobieganiu umiarkowanie ciężkiego i ciężkiego przebiegu COVID-19. Żaden z zaszczepionych uczestników badania, który zachorował po 28 dniach od otrzymania preparatu, nie wymagał hospitalizacji. (ALE CHOROWAL W DOMU !- taka jest skuteczna! Szczepionka od glownego sponsora KLINIK ABORCYJNYCH!!
da da towariszcz jewrej z leningrada2021.02.25 14:55
A u was to polskowo alfabieta NIET, ty job twoju mać?!
matis892021.02.25 12:14
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed trującymi szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka . ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono zabijać.......''