Media donoszą o zmianach w propozycjach podatkowych wchodzących w skład Polskiego Ładu. Składka zdrowotna dla prowadzących działalność gospodarczą ma docelowo wynieść 4,8 proc., a nie 9 proc., jak planowano wcześniej.

O zmianach w Polskim Ładzie pisze dziś m.in. „Rzeczpospolita”.

- „Najważniejsza zmiana dotyczy obniżki stawki składki, jaką prowadzący działalność zapłacą już za kilka miesięcy od swoich dochodów. Rząd początkowo proponował, aby w miejsce zryczałtowanej składki na ubezpieczenie zdrowotne (381,81 zł), jaką płacą obecnie, od nowego roku płacili 9 proc. od swoich dochodów, bez możliwości potrącenia podatku. Po tym, jak ten pomysł szokowego podwyższenia danin z działalności spotkał się z powszechną krytyką, rząd rozważał podwyższanie składki w kolejnych latach do 3, 5, 7 i 9 proc. Ostatecznie rząd zrezygnował z tego rozwiązania, aby nie drażnić elektoratu corocznymi podwyżkami, i zdecydował się na jednorazową podwyżkę realnie płaconej składki zdrowotnej do 4,8 proc.”

- czytamy.

Projekt dot. zmian podatkowych ma zostać już jutro zaakceptowany przez rząd, a 15 września trafić pod obrady Sejmu.

Kolejna zmiana, o której pisze „Rzeczpospolita”, dotyczy podatku przychodowego. Według gazety „do ostatniej chwili będą się jednak ważyły losy, czy będzie on dobrowolny dla wszystkich i wyniesie 0,4 proc. przychodów z licznymi ulgami i odliczeniami, czy też 1 proc. dla przedsiębiorców z przychodami powyżej 50 mln euro i będzie obowiązkowo płacony, jeśli naliczony przez firmę CIT będzie niższy od 1 proc. jej przychodów w Polsce”.

1 proc. podatku przychodowego popiera prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak. Wskazuje jednak, że warunkiem jest, iż „będzie on powszechny, a nie sektorowy”. Kaźmierczak podkreśla też, że docenia, iż rząd uwzględnił większość postulatów przedsiębiorców.

- „W związku z publikacjami dot zmian w Nowym Ładzie (Polskim Ładzie - red.), jako uczestnik tych rozmów - doceniamy konstruktywną postawę rządu oraz to że uwzględnił większość naszych postulatów. Nie udało się porozumieć ws max wysokości składki na NFZ i minimalnego CIT 1%. Może jeszcze zmienią zdanie”

- napisał na Twitterze.

kak/rp.pl, PAP, Twitter