Białoruska reprezentacja w hokeju na lodzie nie zakwalifikowała się na zimowe igrzyska olimpijskie po przegranej z Polską i Słowacją. W związku z tym zawodnicy opublikowali nagranie, na którym składają Aleksandrowi Łukaszence życzenia urodzinowe oraz samokrytykę.

W Związku Radzieckim hokej na lodzie odgrywał istotną rolę. Reprezentacja dawnego ZSRR stanowiła jedną z najbardziej utytułowanych na globie. Nie inaczej jest w dzisiejszej Rosji i Białorusi. Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka to fani tej dyscypliny oraz nienajgorsi gracze - w przeszłości wspólnie rozgrywali pokazowe mecze przy udziale zawodowych hokeistów.

Jak bardzo Łukaszenkę musiała zaboleć porażka reprezentacji w eliminacjach do mistrzostw świata świadczyć może film opublikowany przez białoruski związek hokeja.

- Aleksandrze Grigoriewiczu! W imieniu narodowej drużyny Białorusi w hokeju chcę złożyć panu życzenia z okazji urodzin, życzyć panu wszystkiego najlepszego. W pierwszym rzędzie, mocnego zdrowia, dla pana, pana bliskich, dla pana rodziny - mówił do Łukaszenki weteran białoruskiego hokeja Andriej Stas, który parę lat temu przyjął obywatelstwo rosyjskie.

- Chcę powiedzieć, że bardzo dziękujemy za wsparcie. Jesteśmy jego świadomi, czujemy, co pan dla nas robi. Niestety, nie udało nam się zrealizować postawionych zadań. Ale jestem pewien, że ten turniej się nam przysłuży i zrobiliśmy krok naprzód. Wierzę w to, że białoruski hokej będzie się rozwijał i wszystko będzie tylko lepiej i lepiej. Jeszcze raz, z okazji pana urodzin i wszystkiego najlepszego. Dziękuję - zakończył. Pozostali hokeiści zaczęli w tym momencie bić brawo.

Nie wiadomo, czy życzenia i wyznanie win udobruchają białoruskiego satrapę.

W 2014 roku w niedługim czasie po fatalnym występie rosyjskich hokeistów na Igrzyskach Zimowych w Soczi Rosja zdecydowała się dokonać aneksji Krymu. 

jkg/kresy24