26.08.21, 12:50fot. wikipedia - domena publiczna

Wlk Brytania: zamach na lotnisku w Kabulu może być kwestią godzin

Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone ostrzegły swoich obywateli przebywających w Kabulu, aby trzymali się z dala od lotniska ze względu na wysokie ryzyko zamachu terrorystycznego. W ocenie brytyjskiego podsekretarza stanu ds. sił zbrojnych Jamesa Heappeya do zamachu może dojść nawet w przeciągu kilku godzin.

Zdaniem Heappeya zagrożenie dla ludzi przebywających w okolicach lotniska i oczekujących na wejścia do środka jest "śmiertelne".

Stwierdził, że istnieje "nieuchronne i poważne" ryzyko zamachu terrorystycznego na lotnisku w Kabulu. Podstawę takiego wniosku stanowią "bardzo wiarygodne doniesienia".

- Nie mówilibyśmy o tym, gdybyśmy nie byli naprawdę zaniepokojeni - stwierdził. W ocenie służb za potencjalny zamach mogą odpowiadać bojownicy dawnego Państwa Islamskiego.

- Są winni wszelkiego rodzaju zła. Chęć obrania za cel międzynarodowej misji humanitarnej jest godny potępienia - mówił Heappey.

Zagrożenie zamachem może wywrzeć trudny do oszacowania wpływ na brytyjskie plany ewakuacji 2000 afgańskich tłumaczy i personelu.

Termin ostatniego lotu ewakuacyjnego nie został jeszcze ustalony, jednak wiadomo, że czasu pozostało bardzo mało.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby chronić tych, którzy są na miejscu. Jest szansa, że w miarę napływu kolejnych informacji będziemy w stanie ponownie zmienić zalecenia i na nowo zająć się ludźmi, ale nie ma na to gwarancji - mówił Heappey.

Ambasada USA w Kabulu doradziła z kolei swoim obywatelom "natychmiastowe opuszczenie lotniska", zwracając uwagę na "zagrożenia bezpieczeństwa poza bramkami".

jkg/rp, independent.co.uk

Komentarze

Szczegół2021.08.26 14:46
Proszę odtworzyć sobie filmik ze słynnego startu amerykanskiego samolotu ,który goniło setki ludzi. Jaka liczba jest na samolocie? 1109 tu link ze zdjęciem https://wiadomosci.onet.pl/swiat/afganistan-fragmenty-cial-w-samolocie-usa-z-kabulu-relacja-zalogi/78e89bb
Portofino2021.08.26 13:13
Do zamachu dojdzie na pewno, jeżeli W. Brytania wyśle do Kabulu tęczowe radiowozy.