09.03.20, 12:20Fot. via Pixabay

,,Wniosek KE do TSUE jest niedopuszczalny!''

Dziś w Luksemburgu miała miejsce rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w kwestii wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego zawieszenia Izby Dyscyplinarnej. Jak powiedziała wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska – wniosek KE jest „niedopuszczalny”.

Organizacja wymiaru sprawiedliwości jest domeną każdego państwa członkowskiego”

podkreśliła wiceminister.

Jak dodała, dlatego Polska zgłaszała wniosek o uznanie wniosku KE o zastosowanie środków tymczasowych za niedopuszczalne. KE skierowała go do Trybunału pod koniec stycznia.

Argumentowano, że brakuje gwarancji bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej, którą tworzą tylko sędziowie wybrani przez nową KRS, której członkowie powoływani są przez polityków.

Wysłuchanie zakończyło się po około dwóch godzinach. Głos zabrali zarówno przedstawiciele Polski, jak i Komisji Europejskiej. Odpowiadali także na pytania sędziów TSUE.

Według informacji źródła w Trybunale, orzeczenie wydane zostanie „w najbliższym czasie”. Ma być to kwestia tygodni.

„Izba Dyscyplinarna nie może być uznana za organ niezależny i bezstronny” - stwierdził w trakcie wysłuchania przedstawiciel Komisji Europejskiej Saulius Kaleda.

Dodał:

„Wbrew temu, co sądzi rząd polski, wniosek nie dotyczy zawieszenia działalności samego Sądu Najwyższego. KE chce, aby sądy mogły korzystać z gwarancji do czasu wyroku w głównej sprawie”.

Jego zdaniem polski rząd nie przedstawił żadnych argumentów, iż wnioskowane środki nie są konieczne dla ochrony niezawisłości sądów.

Głos w imieniu Polski zabrała wiceminister Dalkowska. Jak podkreśliła podtrzymuje dotychczasowe argumenty rządu RP, które zawarto we wszystkich pismach procesowych w kwestii braku przesłanek do zastosowania środków tymczasowych. Dodała, że stan prawy w Polsce od momentu złożenia skargi KE do TSUE do momentu złożenia wniosku o środki tymczasowe nie uległ żadnym zmianom.

Wiceminister podkreślała, że przychylenie się do wniosku KE przez Trybunał oznaczać będzie, że niemożliwe stanie się pociągnięcie do odpowiedzialności w ramach postępowań dyscyplinarnych nie tylko sędziów, ale i przedstawicieli innych zawodów prawniczych między innymi adwokatów czy prokuratorów. Dodała:

„W ocenie rządu polskiego KE w żaden sposób nie udowodniła braku niezawisłości Izby Dyscyplinarnej. Sąd nie może opierać się na domniemaniach, a na faktach”.

Zaznaczała też, że władze Polski zdecydowały się na reformę systemy dyscyplinarnego, ponieważ ten źle funkcjonował i powodował patologie, takie jak przedawnienia postępowań dyscyplinarnych sędziów. Jak dodawała:

„Ta reforma, zapoczątkowana zmianą trybu wyboru do KRS, zmianą systemu dyscyplinarnego, zmierza do tego, aby zagwarantować sędziom niezależność, niezawisłość i nieusuwalność z zawodu”.

Wniosek KE podkreśliła Dalkowska – wkracza w materię ustawodawczą państwa polskiego i ustroju Sądu Najwyższego.

dam/IAR,PAP

Komentarze

Czesc2020.03.9 19:43
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na http://www.xlove.com.pl Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz już dziś!
grimm2020.03.9 18:18
ciekawe, że polska prawniczka nie argumentuje w TSUE artykułami i przepisami, a demagogią. Dlatego przegrywamy.
anonim2020.03.9 16:32
Zastanawiam się czy z punktu widzenia sztuki prawniczej wyczyny Juszczyna są dopuszczalne? A jeżeli nie są, to co z prawem wykonywania zawodu?
Eris442020.03.9 16:40
Juszczyszyn, raczej Fi[l]uciszyn.
bebiko2020.03.9 16:10
**Ani na krok w tył ! Ewentualne sankcje finansowe odliczać z należnych składek. Jak bezprawie to bezprawie, totalni POpaprańcy dają nam przykład. **
sprzedawczyk Kaczyński2020.03.9 13:56
Nie trzeba było podpisywać Traktatów Lizbońskich to by teraz był spokój. No trudno. Banda zdrajców pisowskich platformianych, eseldowskich i "ludowców" nas załatwiła nieźle! Oni mają świetne posady a my mamy kołchoz z mnóstwem utrudnień. A kto to firmował swoim podpisem? Taaaaakk, właśnie on......
Znachor2020.03.10 11:10
A ty pewnie jesteś putinowskim sympatyk z konfederacji ,Słyszałeś coś o ustawach około traktatowych jakie przeprowadziły Niemcy by zabezpieczyć swoje sprawy.Tusk tego nie zrobił ,choć był zobowiązany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tak że nie pisz bzdur pseudo-wolnościowcu.
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.03.9 13:53
Menda obrzezana 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 gudłaj 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer")
Sauron2020.03.9 13:38
No i bardzo dobrze, wreszcie ktoś się zajmie tymi przebierańcami z Izby Dyscyplinarnej.
kalikst2020.03.20 17:48
Najpierw tobą się zajmie ktoś ruski trollu.
JPIII2020.03.9 13:14
Ta Dałkowska to jakiś "prawnik ", który nie wiadomo czy akurat prawnikem jest. Taki dureń jak Jaki skończył politologię a uważany jest z prawnika. I ci durnie twierdzą co KE może a czego nie może.Z takich durniów składa się rząd.
Lefebvre2020.03.9 13:21
I tylko dureń może takie głupoty wypisywać.
Brutus442020.03.9 15:01
ssij jaja lewacki kretynie
Japa2020.03.10 23:16
A prosiłem i prosiłem przed wyborami wybierzcie zamiast Jakiego , tez na J , tyle że ,,JPIII " I proszę .MIAŁEM RACJĘ ? Tylko Tusek się nie zgodził . JPIII mógł by Go wygryżć Ludzie ! Narodzie polski ! Geniusza śmy zmarnowali.
Polak Ateista Dumny Gej2020.03.9 13:11
Właśnie wydalam ostatnie szare komórki. ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ I przygotowuje odbytnice. Mam HIV i czekam na coronavirus.
Nemo2020.03.9 13:10
Jak słucham tych durnych wypowiedzi skorumpowanych sędziów to bierze mnie obrzydzenie. Jak widzę manipulację i propagandę w tej sprawie TVN, Wybiórczej i Newsweeka to się śmieję. Nie śmieję się jedynie z głupoty moich rodaków dających się manipulować jak za PRL propagandzie obłudnych antypolskich lewico - nawiedzonych propagandystów. No ale .... kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się podobno prawdą - dla przestrogi wszystkim normalnym, którzy jeszcze nie mają zwichrowanego przez TVN rozumu!!!!!!!!!!!!!
do betonu2020.03.9 17:24
Wolisz kłamstwa TVPiS?
soros2020.03.9 13:07
TSUE odzrzuci wniosek KE bo skomromitowli by się razem z KE ingerując w konstytucyjny organ .To tak jakby mogli Sejm zawiesić albo Senat.Zapędziła ich targowica w kozi róg.
Eris442020.03.9 16:38
No, nie wiem, nie byłbym takim optymistą. Spodziewam się raczej czegoś przeciwnego z kuriozalnym uzasadnieniem.
anonim2020.03.9 12:46
Czy ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości? Totalna opozycja nie reprezentuje Polaków. Władzę wprost oddaje w ręce europejskich lewaków. Totalnych opanowała nostalgia. PRL była zależna od ZSRR. Totalni pragną całkowitej zależności od komunistów UE.
Polak Ateista Dumny Gej2020.03.9 12:36
Brawa dla KE brawa dla UE. Polaczkowe katoprawactwo musi czuć stracha i wiedzieć, że kara za bezprawie będzie nieuchronna.
jan2020.03.9 12:40
nie gej..pedał jesteś..Gej ma jeszcze trochę mózgu.
Japa2020.03.10 23:07
On nie jest samotny . Znalazło się na godz.23;01 , szesnastu popierających go pedałów. Tylko ,że ,,rypło się jeszcze jedno oprócz pedalstwa . Przyznał sie ,że on nie Polak To jak to jest z tym ,,buractwem " Ze wschodu ono czy z zachodu.?
anonim2020.03.9 13:11
POLSKA to suwerenny kraj i swojej gestii ma stanowienie o sądach , demokracji , ale ty tego nie pojmujesz jak widzę zaszkodziło ci mieszanie g...na
kalikst2020.03.20 17:46
Ateisto , jeśli piszesz pogardliwie o Polakach Polaczkowie , to znaczy, że Polakiem się nie czujesz. A jak się nie czujesz, to nim nie jesteś . Bo nie da się być Polakiem i jednocześnie ateistą i na dodatek gejem. To są rzeczy wykluczające się tak jak sucha woda czyli oksymoron. Jako ciało obce nie powinieneś być tolerowany na forum frondy. Dziwne że cię wciąż tolerują, bo tolerancja to żadna cnota.