23.05.19, 12:25por. Robert Suchy, MON

Wojsko Polskie pomaga poszkodowanym przez powódź

- Jesteśmy gotowi, żeby podjąć stanowcze i skuteczne działania. Zarówno wojska operacyjne, jak i Wojska Obrony Terytorialnej są gotowe, żeby nieść pomoc pokrzywdzonym przez powódź. Oceniamy sytuację i reagujemy - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po odprawie z dowódcami Wojska Polskiego w rejonach zagrożonych powodzią.

W środę 22 maja Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej był na Podkarpaciu w m. Nisko, gdzie żołnierze Wojska Polskiego pomagają usuwać skutki podtopień i nawałnic.

- Jesteśmy gotowi do tego, żeby reagować jeśli zajdzie taka potrzeba. W ciągu najbliższych godzin żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej stawią się w miejscach, gdzie ich pomoc i wsparcie, przede wszystkim dla Straży Pożarnej, jest niezbędna. - podkreślił minister Błaszczak.

Na wniosek wojewody Podkarpackiego szef MON zdecydował o użyciu pododdziałów Sił Zbrojnych RP do usuwania skutków podtopień i nawałnic jakie dotknęły mieszkańców województwa podkarpackiego.

- Niezbędne jest również wsparcie wojsk operacyjnych w powiecie mieleckim. Będzie ono polegało z jednej strony na uruchomieniu wsparcia śmigłowców. Będą to śmigłowce z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Z 3 Batalionu Inżynieryjnego na miejsce udadzą się wozy transportowe z żołnierzami, aby pomagać Straży Pożarnej i opanować sytuację - poinformował szef MON.

Od wtorku 21 maja na Lubelszczyźnie przy usuwaniu szkód zaistniałych po trąbie powietrznej z innymi służbami współpracują żołnierze II Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szef MON zapewnił, że Wojsko Polskie jest gotowe do niesienia pomocy wszystkim poszkodowanym.

- Rozmawialiśmy także o ewakuacji schroniska dla zwierząt, które znajduje się na terenie powiatu mieleckiego w gminie Wadowice Dolne. W ciągu najbliższego czasu udadzą się tam żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z transportem, żeby podjąć ewakuację zwierząt - dodał minister Błaszczak.

***

Z powodu intensywnych opadów deszczu Brygady Obrony Terytorialnej oraz wojska operacyjne pozostają w gotowości do działania w rejonach zagrożonych powodzią na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego.

Decyzją szefa MON, na wniosek wojewodów, wojska operacyjne dysponujące specjalistycznym sprzętem oraz brygady OT udzielą niezbędnej pomocy w regionach zagrożonych powodzią.

We wtorek Minister Obrony Narodowej po przejściu trąby powietrznej w województwie lubelskim zdecydował o wysłaniu na miejsce Wojsk Obrony Terytorialnej wraz ze sprzętem i agregatami.

dam/gov.pl

Komentarze

ON2019.05.23 16:59
Proste pytanie co ministerstwo gospodarki wodnej zrobiło przez trzy lata aby ograniczyć tego typu sytuacje. wina tuska najprościej Pis nadal w opozycji