22.11.16, 13:00Fot. Youtube

Międzymorze: Polskie wojsko obroni Łotwę!

W Kanadzie w mieście Halifax odbyła się konferencja Halifax International Security Forum (HISF) poświęcona bezpieczeństwu, w której wziął udział m.in. podsekretarz stanu w polskim Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Szatkowski. 

W konferencji w Kanadzie uczestniczyło kilkaset osób z kilkudziesięciu państw, w tym przedstawiciele administracji państwowych i organizacji międzynardowych. 

Polski wiceminister brał udział w jednym z paneli, który był moderowany przez dyrektora The McCain Institute for International Leadership - Kurta Volkera. W panelu tym udział wzięli również dowódca NATO ds. transformacji - gen. Denis Mercier oraz dyrektor Centrum Integracji Zdolności w Dowództwie ds. Szkolenia i Doktryn Sił Zbrojnych USA - gen. Herbert McMaster.

Podczas konferencji podejmowano tematy związane z bezpieczeństwem międzynarodowym w tym ze sprawami NATO. Podczas rozmów potwierdzono informację o wydzieleniu przez Polskę pododdziału czołgów do grupy batalionowej NATO na Łotwie.

Wiceminister obrony Kanady podziękował Polsce za wydzielenie kopanii czołgów do grupy stacjonującej na Łotwie. Już wcześniej media w tym kraju donosiły, że Polacy mogą wspomóc kanadyjski batalion. Nie znano jednak dokładnego składu sił. Teraz wiadomo, że grupa zostanie wsparta przez polskie jednostki pancerne, co dodatkowo wzmocni zabezpieczenie wschodniej flanki NATO.

Wiceminister obrony Kanady wyraził także nadzieję, że zaangażowanie jego kraju we współpracę z Polską będzie wzrastać. 

W czasie konferencji Tomasz Szatkowski podkreślał też konieczność wykonania przez nową administrację USA zobowiązań z ostatniego szczytu NATO w Warszawie. 

emde/defence24.pl, Fronda.pl