26.08.21, 16:50Fot. Twitter (Muslim Shirzad)

Zamach w Kabulu. Zginęło kilkanaście osób, w tym dzieci

Talibowie przekazali, że w wybuchach, do których doszło dziś w okolicy lotniska w Kabulu, zginęło co najmniej 13 osób. Wśród zabitych są dzieci. Kilkadziesiąt osób jest rannych. Stany Zjednoczone o zamach oskarżają Państwo Islamskie.

W okolicach lotniska w Kabulu, gdzie wciąż trwa ewakuacja obywateli państw Zachodu i ich afgańskich współpracowników, doszło dziś do dwóch eksplozji. Według telewizji Sky News, jeden wybuch był detonacją kamizelki zamachowca-samobójcy, a drugi detonacją bomby umieszczonej w samochodzie. Powołując się na źródło w amerykańskiej dyplomacji portal Politico poinformował, że sprawcą był bojownik Państwa Islamskiego. Do tej pory nikt jednak nie przyznał się do zamachu.

Talibowie przekazali, że w zamachu zginęło co najmniej 13 osób, w tym dzieci. Według agencji Reutera wśród rannych jest trzech amerykańskich żołnierzy. Według telewizji Al-Dżazira zginęło 11 osób, w tym obcokrajowcy. Możliwe, że ucierpieli też talibowie strzegący dostępu do portu lotniczego.

Szpital w Kabulu przekazał, że do tej pory przyjął 30 rannych. Sześć osób miało umrzeć w drodze do placówki. Wedle obliczeń szpitala poszkodowanych zostało 60 osób, nie wliczając w tę liczbę zmarłych.

Do sprawy odniósł się sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

- „Naszym priorytetem pozostaje jak najszybsza ewakuacja jak największej liczby osób w bezpieczne miejsce”

- podkreślił.

- „Zdecydowanie potępiam przerażający atak terrorystyczny w okolicach lotniska w Kabulu. Moje myśli są ze wszystkimi dotkniętymi zamachem i ich bliskimi. Naszym priorytetem pozostaje jak najszybsza ewakuacja jak największej liczby osób w bezpieczne miejsce”

- dodał.

Polskie MSZ przekazało, że w zamachu nie ucierpiał żaden Polak.

- „W tym momencie w Kabulu nie ma żadnego polskiego dyplomaty; siły wojskowe są wycofywane; udało się ochronić życie i zdrowie naszych ludzi”

- powiedział wiceminister Marcin Przydacz.

kak/PAP, AP, Reiters, polsatnews.pl,  

Komentarze

ks. Hipokryt Knebel2021.08.27 9:07
I Pan Bóg pokarał tych, co chcą swymi stopami kalać przenajświętszą Polską Ziemię, tą Ziemię.
oficer LWP2021.08.27 6:53
Państwo Islamskie? czyli kolejny twór po Talibach, który sami stworzyli aby za jego pomocą obalić rządy Saddama w Syrii i otworzyć sobie drogę do Iranu, tam gdzie USA to gnój i syf oraz ludobójstwo i to tego bandyty pod przewodnictwem żydów lgnie głupi polski goj
Prawda2021.08.27 3:05
Ale JAJA Putin wybzykał prezydenta USA --Bide bez mydła a teraz Talibowie wybzykali Bide prezydenta USA a Bida jest ==Slabiutki prezydent USA ALE JAJAJ
gorka2021.08.26 22:13
Na Ameryką jako strażnika chrześcijańskich wartości ludzi wolnych został wydany wyrok przez międzynarodówkę komunistyczną, która zainstalował w Białym Domu swoją pacynkę "Bidę" Bidena i poleciła mu rozwalić tą ostoję wolnego świata. To jest początek końca świata który znamy. Orwellowski rok 1984 nadchodzi.
lewakoateista_zapluty2021.08.26 22:01
"Nie sądźcie, że przyszedłem nieść pokój po ziemi. Nie przyszedłem nieść pokoju, lecz miecz."
Anonim2021.08.26 21:03
Konflikt prowokowany?
Anonim2021.08.26 19:55
wreszcie sobie będa mogli wszystko wysadzić w powietrze,kto bogatemu zabroni,bedom sobie robić opium i wysadzać
bolero2021.08.26 19:32
Вставай, проклятьем заклеймённый, Весь мир голодных и рабов! Кипит наш разум возмущённый И в смертный бой вести готов. Весь мир насилья мы разрушим До основанья, а затем Мы наш, мы новый мир построим, – Кто был ничем, тот станет всем. Припев: Это есть наш последний И решительный бой; С Интернационалом Воспрянет род людской! Никто не даст нам избавленья: Ни бог, ни царь и не герой! Добьёмся мы освобожденья Своею собственной рукой. Чтоб свергнуть гнёт рукой умелой, Отвоевать своё добро, – Вздувайте горн и куйте смело, Пока железо горячо! Припев: Это есть... Довольно кровь сосать, вампиры, Тюрьмой, налогом, нищетой! У вас – вся власть, все блага мира, А наше право – звук пустой ! Мы жизнь построим по-иному – И вот наш лозунг боевой: Вся власть народу трудовому! А дармоедов всех долой! Припев: Это есть... Презренны вы в своём богатстве, Угля и стали короли! Вы ваши троны, тунеядцы, На наших спинах возвели. Заводы, фабрики, палаты – Всё нашим создано трудом. Пора! Мы требуем возврата Того, что взято грабежом. Припев: Это есть... Довольно королям в угоду Дурманить нас в чаду войны! Война тиранам! Мир Народу! Бастуйте, армии сыны! Когда ж тираны нас заставят В бою геройски пасть за них – Убийцы, в вас тогда направим Мы жерла пушек боевых! Припев: Это есть... Лишь мы, работники всемирной Великой армии труда, Владеть землёй имеем право, Но паразиты – никогда! И если гром великий грянет Над сворой псов и палачей, – Для нас всё так же солнце станет Сиять огнём своих лучей.
gorka2021.08.26 22:02
Międzynarodówka Wyklęty, powstań ludu ziemi, Powstańcie, których dręczy głód, Myśl nowa blaski promiennymi Powiedzie nas na bój, na trud. Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata, Przed ciosem niechaj tyran drży! Ruszymy z posad bryłę świata, Dziś niczym, jutro wszystkim my! refren Bój to będzie ostatni, Krwawy skończy się trud, Gdy związek nasz bratni Ogarnie ludzki ród. Nie nam wyglądać zmiłowania Z wyroków bożych, z pańskich spraw. Z własnego prawa bierz nadania I z własnej woli sam się zbaw! Niech w kuźni naszej ogień bucha, Zanim ostygnie - przekuj w stal, By łańcuch spadł z wolnego ducha, A dom niewoli zniszcz i spal! Bój to będzie ostatni... Rządzący światem samowładnie Królowie kopalń, fabryk, hut Tym mocni są, że każdy kradnie Bogactwa, które stwarza lud. W tej bandy kasie ogniotrwałej Stopiony w złoto krwawy pot. Na własność do nas przejdzie cały, Jak należności słusznej zwrot. Bój to będzie ostatni... Dziś lud roboczy wsi i miasta W jedności swojej stwarza moc, Co się po ziemi wszerz rozrasta, Jak świt łamiący wieków noc... Precz darmozjadów rodzie sępi! Czyż nie dość żerów z naszych ciał? Gdy lud wam krwawe szpony stępi, Dzień szczęścia będzie wiecznie trwał.
Aldona2021.08.26 19:29
Teraz za chwilę okaże się czy pan Joe Biden to dla USA czarna dziura zaprawiona syjonizmem Jak wiadomo czarne dziury ciągną śmieci za sobą do osobliwości śmieciowej.
It is NOT your fuckin' business!2021.08.26 19:34
Eat shit and die!
Aldona2021.08.26 19:25
zgnięło co najmniej 12 żołnierzy USA z obsługi ewakuacji.
czerwonoburaczana kretynizacja Polski2021.08.26 19:14
... i dlatego naszego buraka czempiona ... wychodowanego na zukenbergu ... swiatowego pejsatego kibucu nazwalismy ... joe baiden ... szalom jaro
Anonim2021.08.26 19:11
Kiedy 2 maja 2011 roku komandosi z oddziału Navy SEALs zabili w tajnej operacji w Abbottabadzie najbardziej poszukiwanego człowieka świata – Osamę bin Ladena, przejęli znajdujące się przy nim osobiste archiwum. Z czasem trafiło ono do Centrum Zwalczania Terroryzmu przy Akademii Wojskowej w West Point, które rok później opublikowało na swej stronie internetowej 17 odtajnionych dokumentów należących do nieżyjącego przywódcy Al-Kaidy. Wśród upublicznionych materiałów znajdował się list przywódcy islamskich terrorystów napisany rok przed jego śmiercią do jednego ze swych najbliższych współpracowników, Atiyaha Abd al-Rahmana. W swym piśmie Osama bin Laden nakazuje przygotowanie zamachów na ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamę oraz generała Davida Petraeusa, gdy będą przebywać w Afganistanie lub Pakistanie. Zarazem jednak szef Al-Kaidy rozkazuje, aby zostawić w spokoju i nie zabijać w żadnym wypadku wiceprezydenta Joe Bidena. Dlaczego? Ponieważ w przypadku śmierci Obamy to właśnie Biden zostanie prezydentem. Zdaniem bin Ladena, jest on „całkowicie nieprzygotowany” do pełnienia tej funkcji i doprowadzi szybko Stany Zjednoczone do kryzysu. Z punktu widzenia największego wroga USA na świecie prezydentura Bidena jawiła się więc jako najlepsze rozwiązanie.
Glaudiusman2021.08.26 19:05
Tacy są islamiści, szczególnie ci radykalni, plugawi. Tylko jak najdalej od Islamu, awsze i wszędzie. Precz z nim.
rabbi inoCenty Stinkfurtz2021.08.26 19:10
... tak tak ... islamita to zly pies ... gryzie kazdego na rozkaz ... ale wierny srebrnikowi jak nikt ... szalom jaro
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.08.26 18:13
to proste! wysłać tam parcha rydzyka i ciotę jędraszewskiego z obrazem czarnego suczego ryja i jej bękarta który wisi na jasnej górze! bedzie cud i nasze klechy zaprowadzą pokój! buhaha...
marek2021.08.26 18:30
Ciebie czerski parchu należałoby tam wysłać. Mieli by używanie.
alusia2021.08.26 18:03
Zabijają swoich bez skrupułów i sumienia.
rabbi inoCenty stnkfurtz2021.08.26 19:22
... Alus a jakie one nasze ..... ani pejsa ... jakies kolorowe nieobrzezane ... jak sie ktory bije ... to my zawsze pierwsi do POPOtrzymania czapki .... noooo wszystkim uczestnika ... ale jeno za srebrniki ... a jak sie nie bijo .... no to zaczno ... mamy na to sposoby ... szalom jaro
Jakub2021.08.26 17:52
Nina Tworek MD, masz moją odpowiedź na https://www.fronda.pl/a/kom,165516.html twój wpis do mojej odpowiedzi Aldonie. Pozdrawiam.
Anonim2021.08.26 17:38
na razie w Kabulu? później Krzyżowcy?
mr.on2021.08.26 17:06
Przyznam się , że akurat nie wierzę by Talibowie mieli cokolwiek wspólnego z tą tragedią . W mojej ocenie wygląda to na prowokację , bo akurat w tej chwili Talibom nie są potrzebne do niczego jakieś zamachy i wybuchy.
Po 11 ...2021.08.26 17:32
A kto niby twierdzi, że to akcja Talibów? Kto? Chętnie się dowiem. Kto tak twierdzi?
Anonim2021.08.26 17:42
mOron tak twierdzi, bo un polak i wie wszcko. nawet wie, ze zdechniwe jak Kabul niedlugo?
Po 11 ...2021.08.26 16:57
Jak to wy, wierzący się cieszycie w takich momentach? Aaaa już wiem! Wołacie: " Bóg jest wielki", albo "Allahu Akbar".