04.05.20, 10:00Fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0

Zbigniew Kuźmiuk: Ponad 5 mld zł wypłat,a opozycja ciągle: rząd nie pomaga

1. Minął zaledwie miesiąc od uchwalenia przez Parlament pierwszej Tarczy antykryzysowej (w połowie kwietnia została przyjęta druga, a pod koniec także trzecia uszczelniająca), a w tym czasie zostało zgłoszonych przez przedsiębiorców ponad 2,6 mln wniosków o różne formy pomocy.

Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się wnioski o zwolnienie z obowiązku odprowadzania przez 3 miesiące składek na ZUS, co dotyczy osób samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorstwa, które zatrudniają do 9 pracowników.

Jak poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska stanowią one blisko 70% wszystkich składanych wniosków i dotyczą składek za marzec, kwiecień i maj, decyzje w tych sprawach podejmowane są na bieżąco.

Ponad 20% są to wnioski o tzw. postojowe, zarówno od osób prowadzących działalność gospodarczą, oraz od osób zatrudnionych do tej pory na umowę zlecenie, o dzieło, różnego rodzaju kontrakty, które nie miały w marcu żadnych przychodów, im przysługuje świadczenie w wysokości 2080 zł, wypłacane przez kolejne 3 miesiące, pod warunkiem, że nie wznowią działalności albo nie podejmą zatrudnienia.

Niewielkie ilości wniosków dotyczą odroczenia terminu płatności składek ZUS, bądź też rozłożenia na raty zaległości składkowej, także i te decyzje są podejmowane przez Zakład niejako od ręki.

2. Z kolei do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) wpłynęło kilkadziesiąt tysięcy wniosków od małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, które dotyczą utrzymania kilkuset tysięcy miejsc pracy. FGŚP będzie finansował przez 3 miesiące płace pracowników w wysokości do 40% w odniesieniu do płac nie przekraczających średniego wynagrodzenia w gospodarce.

Łączna kwota już przyznanego tym przedsiębiorstwom wsparcia finansowego na współfinansowanie wypłat wynagrodzeń przekroczyła już kwotę 1,5 mld zł co oznacza uratowanie przynajmniej kilkuset tysięcy miejsc pracy w polskiej gospodarce.

Ponad 0,5 mln wniosków o pożyczki w wysokości 5 tys zł złożyli przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, które będą mogły być umorzone po 6 miesiącach od ich otrzymania, pod warunkiem, że przedsiębiorca nie zmniejszy zatrudnienia przez kolejne 3 miesiące.

Sposób ich rozpatrywania przez powiatowe urzędy pracy jest jednak zróżnicowany (urzędy te są podległe starostom, a na terenie dużych miast prezydentom), są województwa gdzie są one wypłacane wręcz na bieżąco, natomiast na przykład w Warszawie zrealizowanych zostało do tej pory zaledwie 5% złożonych wniosków.

3. Od kilku dni realizowane jest wsparcie przysługujące przedsiębiorcom z Tarczy finansowej, a przyjmowanie wniosków i wypłaty przez Polski Fundusz Rozwoju i współpracujące z nim banki, ruszyły natychmiast po jej zatwierdzeniu przez Komisję Europejską (została zatwierdzona przez KE część tarczy na 75 mld zł dotycząca mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ta dotycząca dużych przedsiębiorstw na kwotę 25 mld zł czeka jeszcze na zatwierdzenie).

Przypomnijmy, że mikrofirmy (a więc przedsiębiorstwa do 10 zatrudnionych), mogą ubiegać się o wsparcie do wysokości 324 tys zł, pożyczka jest udzielana na 3 lata, ale po roku w sytuacji prowadzenia działalności i utrzymania dotychczasowego zatrudnienia wsparcie to będzie umorzone do wysokości 75%.

Z kolei małe i średnie firmy (a więc zatrudniające od 10 do 249 pracowników), mogą ubiegać o wsparcie do 3,5 mln zł, pożyczka jest także udzielana na 3 lata, ale po roku przy utrzymaniu działalności i zatrudnienia na dotychczasowym poziomie, będzie umarzana do wysokości 75%.

Wreszcie duże firmy (powyżej 249 pracowników) mogą uzyskać wsparcie nawet do 1 mld zł, warunkiem koniecznym jest jednak płacenie podatków w Polsce, przy czym warunki tego wsparcia są negocjowane z Funduszem ale jak w poprzednich przypadkach jest możliwość jego umorzenia do 75%.

4. Jak poinformował Piotr Borys prezes PFR, które we współpracy z kilkunastoma bankami przyjmuje wnioski przedsiębiorców zaledwie po 2 dniach ich przyjmowania wpłynęło ich ponad 10 tysięcy, a już dzisiaj na rachunki tych firm zostanie przelane ponad 2,1 mld zł.

A więc w ramach różnych form pomocy przedsiębiorców zwolniono z kilkunastu miliardów wpłat składek ZUS, wypłacono im na rachunki do tej pory ponad 5 mld zł i te wypłaty z szczególnie w ramach Tarczy Finansowej, będą realizowane teraz bardzo szybko, a opozycja cały czas ma jeden przekaz, rząd nie robi nic, żeby ratować miejsca pracy.

Smutne, że politycy którzy przez 8 lat rządzili Polską i w czasie kryzysu 2008-2009 roku nie byli w stanie wesprzeć polskich przedsiębiorców nawet symbolicznie, teraz nie są w stanie dostrzec wsparcia rzędu dziesiątków miliardów złotych, które już trafiły albo w najbliższym czasie trafią na rachunki przedsiębiorców.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Świat i tak jest piękny2020.05.4 16:34
Ja już dostałem 362 zł zwolnienia z ZUS miesiąc temu i PO MIESIĄCU muszę ODDAĆ za to 312 zł tj. MUSZĘ ZAPŁACIĆ WIĘKSZY podatek tj. 7,75% podstawy. I to będzie powtarzać się przez 3 miesiące - DZIĘKUJĘ za prawdziwe wsparcie polskich małych przedsiębiorstw. Zyskałem 50zł to jest miara wsparcia. Miliony zł - pytam dla kogo??? Prawdę mówiąc jeszcze zyskam trochę na ZUS-ie społecznym, ale prawdziwe wsparcie i tak pójdzie jak zwykle do WIELKICH, do tych co mają DUŻO ;-P
anonim2020.05.4 14:13
Klakierze Kuźmiuk przestań bredzić... ta "pomoc" to pożyczki, które będzie trzeba oddać z procentem, pytanie z czego, skoro wszystko stoi... złodziej Morawiecki nawet na kryzysie żeruje.
Polak2020.05.4 11:44
Kuźmiuk jak zwykle próbuje zakłamywać rzeczywistość partyjną propaganda, tylko nie potrafi. 5 mld to kwota przewidziana na tarczę propagandową do końca 2020 roku. Z tego wykorzystano już 800 mln, z czego jako pomoc na razie wypłacono okrągłe 0 złotych, cała para jak dotąd poszła w "organizację administracyjną oraz obsługę procesu". Jak również nagrody dla pisowskich kolesiów.
EMD2020.05.4 12:57
Pan Kuźmiuk nie próbuje zakłamywać tylko zakłamuje. W najlepszym przypadku może na kontach znaleźć się 3,5 mld. Słowo klucz = może bo aktualnie maszyna urzędnicza działa jak zawsze czyli bezsensu. Zgrabnie jest to opisane pod linkiem: https://subiektywnieofinansach.pl/tarcza-finansowa-nie-idzie-jak-po-masle-wnioski-sa-odrzucane-z-blahych-powodow-przez-pomylke/
\\\\\\\\\\\\\\\\305\\\\\\\\\\\\\\\\201ukasz2020.05.5 8:44
co ty potrafisz - gęgać tylko o bzdetach - chłam intelektualny
rrtt&2020.05.4 11:11
Bo nie jest to opozycja jeno łachudry sprzedajne .
Do opozycji2020.05.4 11:08
Jak chcecie znieść kretyńskie regulacje skoro wybraliście opozycję która niczego co dobre dla Polski i Polaków nie przegłosuje?
Urszula2020.05.4 11:25
PiS ma większość w Sejmie więc opozycja nie jest im potrzebna do głosowania. Jeśli PiS ma dobre pomysły to niech je po prostu przegłosuje i już. Ale warunek- muszą to być dobre pomysły, a nie takie spisane na kolanie i przegłosowane nocą na chybcika.
Pisowiec2020.05.4 10:36
Pieniędzy wystarczy dla wszystkich przestańcie wypisywać głupoty!!!!! Wystarczy po prostu nie kraść!!! I jeśli będzie taka potrzeba na pewno rząd przygotuje odpowiednie sumy i każdy otrzyma wsparcie!!! Każdy normalny rząd na świecie w miarę konieczności dodrukowuje pieniędzy i PiS zrobi to samo! Pieniędzy nie zabraknie!!!!! Brawo PiS!!!! Naprzód Polsko!!!
anonim2020.05.4 10:43
No to po co siać i zbierać, wystarczy dodrukować banknotów i z nich sobie barszcz ugotować.
KOSZERNA KRETANIZACJA POLSKI2020.05.4 10:49
z tym drukowaniem icek nie bedzie tak jak za parti oszustow drukowali pozyczali a bankach zydowskich na wysoki procent a ludziom kazali pracowac za 3,5 na godzine bo nie mieli pinindzy
anonim2020.05.4 10:52
Naiwniaku - Polska ma bank centralny Rotschildów, która sobie sama zainstalowała i poddała się pod niewolę synagogi szatana chazarskich zbójców^w globalnych. I co ty na to?
Dam2020.05.4 16:05
O, znowu pan miska ryżu. Pod iloma nickami piszesz "icek"? Fatalnie muszą na frondzie płacić, skoro nawet ci się nie chce udawać, że jesteś różnymi osobami.
Stefan Batory2020.05.10 2:19
Pilnie zglos sie do nich ze chcesz im lizac ich spocone jajka i zrobisz to za darmo bo to twoj bozek ten nastepny system upodlenia i trzymania w kaltakach Goji
katolicka kretynizacja polski2020.05.4 10:29
PiS na wodę fotomontaż cała ta pomoc! Dostajesz "dofinansowanie" czyli kredyt , którego 25% spłaca lub 50% lub 75% lub 100% zależy to od tego czy utrzymasz firmę, zwolnisz pracownika lub ZWIĘKSZYSZ PRZYCHÓD - czyli jeśli odbijesz się od dna to bezzwrotne dofinansowanie staje się zwrotnym kredytem i jesteś umoczony. Już zapowiedzieli kontrole ZUS i US po tym wszystkim. Także nie daj się człowieku załadować w kolejny kredyt!
KOSZERNA KRETANIZACJA POLSKI2020.05.4 10:44
ICEK PIEPRZYSZ TRZY POTRZY PARA PIETNASCIE WAS TRZEBA KONTROLOWAC JAK BAKSIKOW I GONSIOROWSKICH.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.4 10:22
Kluczowe sformułowania powtarzane w co drugim zdaniu: "mogą się ubiegać", "będą przyjmować wnioski", "mogą uzyskać"
\\\\\\\\305\\\\\\\\201ukasz2020.05.5 8:43
przez 3 miesiące nich żyją z oszczędności lub sprzedadzą samochód lub dom letniskowy - trudno
kasikas2020.05.4 10:17
opozycja przez lata mówiła ,,nie ma pieniedzy,,,zaciskać pasa,,,taki mamy klimat,,,itd.,,,nie wiem dlaczego wcześniejsze moje komentarze są nie wyświetlone..
Jarosław Szczodry2020.05.4 15:25
Chciałbyś flaszkę dobrego alkoholu kompletnie ZA DARMO,w prezencie ode mnie? Widzisz, ja jestem taki spoko, szczodry ziomek, że kupię ci whiskacza z górnej półki. Jeszcze może jakąś dobrą czekoladę dorzucę. Darmo daję, to bierz! Głupi byś był jakbyś nie skorzystał z takiej okazji! Nawet nie musisz mi dziękować, taki skromny jestem. Aha... tylko musiałbyś mi dowód osobisty pożyczyć na dwie, trzy godzinki.
anonim2020.05.4 10:16
Dla ścisłości - rząd ten czy inny nie ma żadnych pieniędzy i nie on pomaga. to są pieniądze ludzi, którym je najpierw skradło państwo, a później wspaniałomyślnie rozdaje.
RYTAN2020.05.4 10:41
TO KOMU ICEK PRZEZ 8 LAT ROZDALISCIE 350 MID POLSKICH ZLOTYCH A DZIECI CHCIELISCIE KARMIC SZCZAWIEM I MIRABELKAMI?
anonim2020.05.4 10:50
To do mnie? A kto w Polsce założył bank centralny Rotschildów i uzależnił nas od synagogi szatna? ja? Nasi wspaniali politycy od lewa do prawa. Nawet mamy bankstera jako premiera. No i co ty na to?
Dam2020.05.4 16:03
Brawo, zarobiłeś na miskę ryżu. A poszły na drogi, obwodnice, koleje (pendolino), stadiony itp, czyli na inwestycje. Inwestycje mają to do siebie, że się zwracają, zaś PISowska "inwestycja" w demografię (500+) zawiodła tak mocno, że nikt z PISu nie śmie o tym wspomnieć i udają, że to zawsze był program socjalny.
kasikas2020.05.4 10:14
Opozycja za swoich rządów ośmioletnich,,,mówiła nieprzerwalnie,,,,NIEMA PIENIEDZY<<<<zaciskajcie pasa,,,,,itd,,,,taki mamy klimat.
kasikas2020.05.4 10:14
Opozycja za swoich rządów ośmioletnich,,,mówiła nieprzerwalnie,,,,NIEMA PIENIEDZY<<<<zaciskajcie pasa,,,,,itd,,,,taki mamy klimat....
antonim2020.05.4 10:13
Pomoc nie polega na wypłatach, ale na zniesieniu wprowadzonych kretyńskich regulacji i przepisów. I ten proces wbrew pozorom niewiele ma wspólnego z pseudoepidemią!
ktoś tam2020.05.4 11:09
Jak dotychczas to jedynie agentura radziecka twierdzi, że nie ma żadnej epidemii... Problem w tym, że w Rosji podają, iż aktualnie jest circa 145 tys. zachorowań na mniej więcej 145 mln mieszkańców ogółem i jak twierdzą w Rosji, najgorsze dopiero przed nimi. Uważasz zatem, że powinniśmy pójść drogą Rosji? W Polsce odpowiednio 14 tys. na 38 mln. Zatem w uproszczeniu w Rosji zachorowalność jest 1/1000 mieszkańców a w Polsce ~1/3000 i jest stabilna w kierunku zmniejszania prawdopodobnie. Zawsze możesz zamanifestować swoją niezłomność i wycałować się z kimś kto ma to czego podobno nie ma. A po miesiącu opiszesz wrażenia. A co do podatków to Konfederacja twierdzi, że najlepiej żadnych a wszystko poza tym sprywatyzować. Pachnie to kretyńskimi rozwiązaniami z "Ziemi obiecanej" w v. 2.0. Kiedyś taki jeden młody gniewny napisał, iż emeryci, dzieci i bezdomni to darmozjady. To się go grzecznie spytałem czy wziął się dorosły z Księżyca i czy jak jego rodzice osiągną wiek emerytalny - albo on sam - to poddadzą się eutanazji. Odpowiedzi nie uzyskałem do dziś. Na pocieszenie podam, że ogólnie to jest dylemat jak wysokie mają być podatki, ale jeśli z nich zrezygnować to lepiej od razu zlikwidować taki twór jak państwo. Rozumiem, że państwo jest Ci nie potrzebne i dopóki jesteś silny, sprawny to może sobie dasz radę. Pewnie w grupie a szefowi będziesz odpalał daninę. Jakoś w końcu żyć chcesz, nieprawdaż?
ktoś tam2020.05.4 11:27
Ps. Zachorowalność ogółem w czasie liczona do dzisiaj.
\\\\305\\\\201ukasz2020.05.5 8:41
takiego kretyna to w klatce zamknąć należy