17.01.19, 09:30screenshot twitter - Krzysztof Zygowski / Fot. P. Tracz (KPRM) via Flickr, CC0

Zbigniew Ziobro: W tej sprawie nie wyobrażam sobie kary innej niż dożywocie

Jeśli Stefan W. był poczytalny, to kara dożywotniego pozbawienia wolności jest jedyną karą, jaką jestem sobie w stanie wyobrazić” - powiedział dziś Zbigniew Ziobro.

Z danych, które pochodzą ze Służby Więziennej wynika, że policja przekazała informacje o tym, że posiada informację, nie wskazując źródła, operacyjną, że sprawca deklaruje możliwość popełnienia ponownie podobnego przestępstwa i że jest krytyczny wobec wyroku, który został wobec niego orzeczony wcześniej. W tej sytuacji Służba Więzienna podjęła wszystkie prawnie dostępne działania by zweryfikować” - informował minister sprawiedliwości w rozmowie na antenie radiowej Jedynki.

Jak dodał, SW przeprowadziła rozmowy z samym osadzonym, jak i współosadzonymi.

Były rozmowy. Kierownictwa zakładu z psychologiem, który się nim zajmował i też z wychowawcą. Treść tej rozmowy została spisana i następnie przekazana policji. Z tych ustaleń Służby Więziennej nie wynikało, aby sprawca deklarował zachowania agresywne czy to w stosunku do siebie, czy to w stosunku do osób trzecich”

- powiedział Ziobro.

Minister dodał też, że resort przygotował projekt kodeksu karnego, który czeka tylko na decyzję premiera Morawieckiego i wówczas będzie możliwe rozpoczęcie prac oraz przedłożenie Radzie Ministrów.

[…] zakłada zaostrzenie kar, właśnie za tego rodzaju przestępstwa […] wymierzone w życie, zdrowie, wolność. Przestępstwa o charakterze rabunkowym, agresywne. Tak, aby przestępcy mogli usłyszeć dużo wyższą karę”.

- dodawał minister.

Pytany z kolei o to, jaka kara powinna spotkać Stefana W., szef resortu sprawiedliwości podkreślił:

Jeśli Stefan W. był poczytalny, to kara dożywotniego pozbawienia wolności jest jedyną karą, jaką jestem sobie w stanie wyobrazić za przestępstwo, które popełnił, wobec braku kary śmierci w polskim systemie prawnym”.

dam/PR1,300polityka.pl

Komentarze

ksawyer2019.01.19 19:50
Pan Ziobro, jak zwykle, nie może powstrzymać się od opinii, których wygłaszać mu nie wolno - prokurator z Gogola.
STOP agresji na Fronda2019.01.17 11:30
Oskarżony o zabójstwo Adamowicza powiedział, że nie chce być sądzony w Gdańsku i "uratować go może tylko Ziobro" Zresztą pewnie są już dogadani. Teraz Ziobro wytacza działa dożywocia, potem zrobi z niego wariata i zamiast dożywocia będzie leczenie w cieplutkim szpitalu z wygodami.
Pat2019.01.17 11:03
Lubię pana ministra ale takie wypowiedzi nie są zbyt profesjonalne.Są przedwczesne.
Jan Radziszewski2019.01.17 10:27
Po raz kolejny po Smoleńsku żydzi z SB GRU Mosadu próbują zrobić Polaków w Konia !!! Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata wtorek, 15 stycznia 2019 15 i 16 I (po północy) 2018 Pewne upomnienie dla S. i M. Krajskich i innych/ - Tak dziecko, to kolejna inscenizacja. Prezydent Adamowicz nie został zabity.
Maria Błaszczyk2019.01.17 10:27
Może by zostawić to w gestii sądów? Bo to one będą rozpatrywać tę sprawę. W sytuacji, gdy pan minister Ziobro jest zwierzchnikiem sądów z ogromnym wpływem na to, co się z tymi sądami będzie działo, taka uwaga jest próbą wywierania nacisku. Każdy w Polsce ma prawo wyrazić taką opinię - z kilkoma wyjątkami, wśród których jest pan minister Ziobro.
STOP agresji na Fronda2019.01.17 10:51
Dodam tylko, że narracja prawicowa wmawia nam, że przyczyną tej zbrodni nie była nienawiść polityczna, tylko choroba psychiczna. Skoro tak to wyrok dożywocia jest bardzo wątpliwy. Znowu Ziobro wyjdzie na łosia?
Gwizda2019.01.17 19:22
Narracja prawicowa twierdzi co innego - winni sa LEWACY, bo to z ich winy zniesiono karę śmierci, która w tym przypadku powstrzymała by sprawcę. A co do nienawiści - wystarczy przypomnieć, jakim hejtem zionęła na nieboszczyka POdła Zmiana.
r.462019.01.17 10:04
Czy p.Adamowicz to ten sam,ktory nie chcial wpuscic na obchody rocznicy obrony Westerplatte Wojska Polskiego,a wczesniej nie przeszkadzal mu napis "Post(amt)" na historycznym budynku Poczty Polskiej(miejscem smierci wielu jej polskich obroncow IX.39)i ten sam,ktory gadal cos o "wolnym miescie Danzing"?
Urszula Lipska2019.01.17 9:39
Słusznie