30.06.21, 08:15Fot. via Wikipedia, CC 0

Zginęli za Chrystusa. Święci Pierwsi Męczennicy Świętego Kościoła Rzymskiego

Ze wszystkich miast, najwięcej męczenników poniosło śmierć i pochowano w Rzymie. Przez pierwszych 300 lat chrześcijaństwa to tu powstawały dekrety prześladowcze i tu je skwapliwie wykonywano. Kościoły i kaplice Rzymu kryją w swoim cieniu setki ich relikwii. Samych papieży, którzy za wiarę oddali swoje życie, jest około trzydziestu.

Pierwsze prześladowanie, rozpętane przez cesarza Nerona w latach 64-67, było dużym zaskoczeniem - i nie ma żadnego rejestru osób, które oddały wtedy życie za Chrystusa. Liczba tych męczenników była ogromna, oblicza się ją na kilka tysięcy. Wyrafinowanymi mękami i torturami Neron chciał zrzucić na chrześcijan winę za podpalenie Rzymu, którego się dopuścił, aby na jego zgliszczach wystawić nowe, piękniejsze miasto. Przez masowe egzekucje chciał odwrócić od siebie całą nienawiść ludu rzymskiego. Dla oddania - tym po większej części bezimiennym - bohaterom wiary należnej czci w nowym kalendarzu liturgicznym zostało ustanowione w roku 1969 wspomnienie świętych Pierwszych Męczenników Kościoła Rzymskiego. Nawiązuje ono do uroczystości wczorajszej, kiedy to ofiarą tego właśnie prześladowania stali się książęta apostolscy, św. Piotr i św. Paweł. Najwybitniejszy historyk rzymski, Tacyt (+ 120), który uważał chrześcijan za sektę i jawnie okazywał wobec nich swoją niechęć i pogardę, pisał tak:

"Zdarzyło się potem (rok 64) nieszczęście - nie wiadomo, czy z przypadku, czy przez złośliwość cezara (Nerona), bo obydwie wersje podają pisarze - ale cięższe i okropniejsze od wszystkich, jakie temu miastu gwałtowność pożarów wyrządziła. Ogień powstał w tej części cyrku, która przylegała do palatyńskiego i celijskiego wzgórza (...). I nikt nie śmiał pożarowi zapobiec wobec częstych pogróżek wielu, którzy gasić zabraniali, i ponieważ inni jawnie ciskali głownie, i głośno wołali, że są do tego upoważnieni - czy też chcąc swobodniej uprawiać grabież, czy też istotnie taki mieli rozkaz (...). Te zabiegi (zrzucenia ze siebie winy) chybiały celu, ponieważ rozeszła się pogłoska, że właśnie w chwili, gdy miasto stało w płomieniach, Neron wstąpił na scenę domowego teatru i opiewał zagładę Troi (...). Atoli ani pod wpływem zabiegów ludzkich, ani darowizn cezara (...) nie ustępowała hańbiąca pogłoska, lecz wierzono, że pożar był nakazany.

Aby ją usunąć, podstawił Neron winowajców, najbardziej wyszukanymi kaźniami tych (...), których gmin chrześcijanami nazywał. Początek tej nazwie dał Chrystus, który za panowania Tyberiusza był na śmierć skazany przez prokuratora, Poncjusza Piłata; a przytłumiony na razie zabobon zgubny znowu wybuchnął nie tylko w Judei, gdzie się to zło wylęgło, lecz także w stolicy (...).

Schwytano więc najpierw tych, którzy tę wiarę publicznie wyznawali (...). A śmierci im przydano urągowisko, że okryci skórami dzikich zwierząt ginęli rozszarpywani przez psy albo przybici do krzyżów. Gdy zabrakło dnia, płonęli, służąc za nocne pochodnie" (...).

Tacyt pisze także, że aresztowanych było "ogromne mnóstwo", tak że "budziła się ku nim litość, jako że nie dla pożytku państwa, lecz dla zadośćuczynienia okrucieństwu jednego człowieka byli traceni" (Roczniki, XV, s. 38-45).

Kościół pochyla się dzisiaj nad tymi, którzy w jego początkach, podczas prześladowań rzymskich, złożyli za wiarę ofiarę z życia.

Brewiarz.pl

Komentarze

Darek2021.07.3 15:14
Na arenach ginęli pospolici przestępcy i terroryści. Naczytaliście się bajek Sienkiewicza i powtarzacie te brednie. Chrześcijanie owszem ginęli na arenach, za gwałty, rozboje, podpalenia i mordy, a nie za to że byli chrześcijanami. Choć fakt że w zasadzie ich chrześcijaństwo polegało głównie na rozbojach, morderstwach i gwałtach, a te były karane przykładnie właśnie na arenach.
Anonim2021.07.2 16:57
no na początku ,to nie wyglądało dla KK najlepiej ,ale już niedługo ,jak sprawą zajał sie likwidator własnej rodziny, oprócz mamusi, niejaki kostek wielki, można juz było wziąć srogi rewanż ,jak to mówił kiedyś papcio watykanski ,że trzeba wszystkich wymordować i naszych i obcych ,Bóg swoich rozpozna, i tak to leci już 1700 lat hehehe
rebeliant2021.06.30 15:49
I dlatego ta religia powinna być dozwolona od lat osiemnastu, a nie od przedszkola jest wciskana cukierkowymi obrazkami. Oficjalnie na samym wstępie musi być podawane, że chodzi o składaniu siebie w ofierze... a nie Bredziarz
Antychryst2021.06.30 14:21
Owce zginęły przez strach przed swoim pasterzem, że jak nie będą kochały wilków - to ich pasterz ich jeszcze bardziej ukarze.
abcd2021.06.30 10:12
Oni jeszcze nie wiedzieli, że życie ludzkie jest święte i tylko Bóg może je odebrać...
robaczek2021.06.30 9:54
NA KOLANA PRZED PLEBANEM.................. owieczki................... ginać za nas................... rzucac na tace ............. ( ewentualnie przelewem do ojca dyrektora ) ..................................... grzeczne owieczki ;]
Jawny2021.06.30 8:55
Ciekawe, co teraz szatan podsunie tej kanalii Anonimowi, żeby zbezcześcił pamięć męczenników, którzy zginęli za wiarę...
Zabawny2021.06.30 10:06
Wstąp do seminarium, zostań księdzem, bierz kasę, jedz, pij, popuszczaj pasa, dymaj młodzianków. Tak zbeszcześcisz pamięć męczenników.
robaczek2021.06.30 11:38
czy mówisz o tych milionach zabitych przez chrzescijan w ramach "nawracania" na jedyną słuszną wiarę??? ................................................... NAWET HITLER NIE WYMORDOWAŁ TYLE LUDZI CO WIARA CHRZESCIJANSKA .................. np kolonizacja Ameryk, Afryki, Azji, .........czy choćby nawracanie Europy ............................................. CHRZESCIJANSTWO TO RELIGIA MORDU ........taka prawda
Karol2021.06.30 13:57
Biedna, smutna, zagubiona istoto, zal mi cie, mowie to szczerze.