17.02.20, 07:17Fot. Gage Skidmore via Flickr, CC BY-SA 2.0

Kuźmiuk: To dowód na to, że Donald Trump traktuje Inicjatywę Trójmorza poważnie

Wczoraj na dorocznej konferencji w Monachium poświęconej bezpieczeństwu światowemu, sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że Stany Zjednoczone chcą przeznaczyć 1 mld USD na wsparcie inwestycji infrastrukturalnych w ramach Trójmorza.

Środki te będą udostępniane przez rządową agencję DFC (International Development Finance Corporation) wspieraną przez amerykański Kongres i będą przeznaczane na dofinansowanie prywatnych inwestycji w sektorach energetycznych państw Trójmorza.

Wprawdzie nawet miliard dolarów, to nie są we współczesnych finansach oszołamiające pieniądze ale nie ulega wątpliwości, że pojawienie się amerykańskiej rządowej agencji wspierającej inwestycje jest bardzo mocnym sygnałem wysyłanym potencjalnym inwestorom, a szczególnie funduszom inwestycyjnym, które poszukują zyskownych projektów, gwarantowanych przez rządy zainteresowanych państw.

2. Przypomnijmy, że idea Trójmorza, to inicjatywa gospodarczo - społeczna 12 państw Europy, członków Unii Europejskiej, położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego w skład, której ostatecznie weszły: Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Węgry, Słowenia, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria.

Pierwszy szczyt tej grupy odbył się w Dubrowniku (Chorwacja) w sierpniu 2016 roku, a jego inicjatorami byli prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarowic i prezydent Polski Andrzej Duda.

Właśnie w Dubrowniku przyjęto deklarację, w której wskazano cele współpracy w dziedzinie energetyki gazowej, transportu (Via Carpatia), komunikacji cyfrowej oraz gospodarki i wyrażono przekonanie, że Europa Środkowa i Wschodnia staną się bardziej bezpieczne i bardziej konkurencyjne oraz przyczynią się tym samym do wzmocnienia Unii Europejskiej, jako całości.

3. Kolejny szczyt odbył się w lipcu 2017 roku w Warszawie, a jego gościem honorowym był prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który zdecydowanie poparł tę inicjatywę.

W 2019 roku Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank podpisały w Luksemburgu akt założycielski Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza.

Fundusz ma koncentrować się na projektach tworzących infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w regionie Trójmorza Powołanie Funduszu zostało zainicjowane przez stronę polską, a jego powstanie zapowiedział w 2018 roku Prezydent Andrzej Duda.

Trójmorze to 12 krajów członków UE, jego terytorium to 1210 tysięcy km2 (27% powierzchni całej UE), zamieszkałe przez 112 mln ludności (22% populacji całej UE), z PKB w wysokości 1,6 bln euro (10% PKB UE).

4. Sztandarowym przykładem ponadnarodowego projektu, wspólnego dla całego regionu Trójmorza jest Via Carpatia, szlak drogowy łączący Kłajpedę (Litwa), z portem w Salonikach (Grecja), który jest już realizowany, szczególnie intensywnie na terenie naszego kraju (choć na razie bez udziału Funduszu).

Podobne inwestycje są przewidziane w infrastrukturze kolejowej 12 krajów, ponieważ brak połączeń pomiędzy sieciami kolejowymi poszczególnych krajów regionu powoduje, że podróż pociągiem z Tallina do Sofii trwa aż 3 dni, podczas gdy na przykład podróż z Berlina do Madrytu tylko kilkanaście godzin.

Najważniejsze jednak przynajmniej dla kilku krajów w ramach tego porozumienia jest zbudowanie odpowiednich połączeń energetycznych, w tym w szczególności Polsce i Chorwacji zależy na połączeniu gazoportów w Świnoujściu i na wyspie Krk, oraz na rozbudowie sieci dystrybucji gazu w całym regionie.

Wprawdzie dla takich krajów jak Austria, Węgry czy Bułgaria to nie jest priorytet, ale pozostałe kraje są zainteresowane budowaniem mostów energetycznych, aby uzyskać niezależność od dostaw rosyjskiego gazu.

Zapowiedź wsparcia 1 mld USD szczególnie inwestycji infrastrukturalnych na obszarze Trojmorza realizowanych przez podmioty prywatne jest poważnym sygnałem, że to porozumienie 12 krajów UE jest poważnie traktowane przez administrację Donalda Trumpa.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

PiS tylko troszkę mniejsze zło niz PO2020.02.17 11:34
Ale niepowazne sa osoby w PiSie jak obrończyni przesteprzej grupy ( okreslenie sądu) z Komorowskim, Bondarykiem na czele, których bronila poślica PiS Lichocka : https://wrealu24.tv/film/lichocka-z-srodkowym-palcem-czy-duda-wygra-druga-kadencje-w-sumlinski-wrealu
anonim2020.02.17 8:55
Nie zmarnujmy naszych pięciu minut!
Ala2020.02.17 8:00
Super, będzie ti przeciwwaga dla starej unii oraz zapora przed wschodem.
ktoś tam2020.02.17 8:09
Sam fakt uruchomienia takich funduszy daje europejskiemu lewactwu do myślenia. Podobno mieliśmy tylko perspektywę Unia albo Białoruś... Kto wie jakie inne fundusze za tym mogą pójść... Np. trwają prace nad Funduszem Trójmorza albo Międzymorza (jak zwał tak zwał) o kapitale sięgającym zdaje się kilkuset miliardów USD. Ma być w to zaangażowana Anglia i USA.
Elektor2020.02.17 7:36
Ledwo 2 razy więcej na 12 państw niż PiS zabrał nam na swoją jedną fabrykę kłamstw:) PiS to ma rozmach! Oby bokiem ta pazerność i złodziejstwo im wyszło w maju.
ktoś tam2020.02.17 7:47
Rozumiem, że najlepszym kandydatem na Prezydenta RP wg. Ciebie to jest albo p. Bosak albo p. Biedroń. No bo czy to p. Kidawa czy p. Hołownia, czy p. Kosiniak (wszyscy kontra-Duda) poglądami w zasadzie się nie różnią od p. Biedronia. To dopiero będzie "raj"... Krótki, ale za to intensywny... Jak w Sodomie i Gomorze.
Jahu2020.02.17 8:02
Płacisz frędzlu abonament?
Elektor2020.02.17 9:15
Ani myślę. Od lat już nie. Mamy w domu osobę dzięki której udało się ten haracz ominąć. Ściągają z nas niestety przymusowo. Czy ktoś ogląda TVP czy nie. Komunizm.
fdf2020.02.17 7:34
Pisowski aparat żyje we własnym świecie dobrobytu, bełkot, jakieś samozadowolenie, sobiepaństwo.
ktoś tam2020.02.17 7:59
Rozumiem, że jak totalniacy z lewa i prawa albo Ty dojdziecie do władzy to będziecie żyli w ubóstwie rozdając wszystko co macie dla biednych. Murzynków.
ktoś tam2020.02.17 8:03
Ps. Pan Bosak ostatnio założył podstawową komórkę rodzinną. Tak przed wyborami niczym ongiś p. Tusk w trakcie procesu wyborczego. Jak wiadomo komórka ma potrzeby rozwojowe. Chodziły słuchy, że jakiś czas temu p. Bosak w ramach potrzeb wziął niczym p. Miller "pożyczkę moskiewską". "Ale czego to źli ludzie nie rozpowiadają"...
ktoś tam2020.02.17 7:34
Podobno mamy mieć kary za nieprzestrzeganie praworządności. Różne zagraniczne i polskie pp. Guy'e o tym zapewniają. Proponuję zacząć żałobę narodową i lamenty rytualne. Chociaż lamenty już mamy.