27.03.20, 16:43Fot. via. Pexels

180 mln zł trafi do samorządów na komputery dla uczniów

Epidemia koronawirusa sprawiła, że konieczne w Polsce stało się zamknięcie szkół. Dlatego też Ministerstwo Edukacji wprowadziło obowiązek zdalnego nauczania, które teraz muszą prowadzić wszystkie szkoły. Jednak nie wszyscy są na takie rozwiązanie przygotowani technicznie, nie wszyscy uczniowie dysponują odpowiednim sprzętem. Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów i nauczycieli, Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczy 180 mln zł na zakup potrzebnego sprzętu.

Od 1. kwietnia samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety oraz mobilny dostęp do Internetu. Jednak samorządy już teraz mogą zakupić sprzęt, a jak zapewnia ministerstwo, po 1. kwietnia zostaną im zwrócone pieniądze. Jak informuje resort: „Będzie obowiązywała zasada: jest wniosek, jest wypłata”.

-„Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty” – informuje minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Pieniądze, które resort przeznaczy na zakup sprzętu, zostały zaoszczędzone w ramach Programu Operacyjnego Polska. Komisja Europejska wyraziła zgodę na przesunięcie tych funduszy na zakup sprzętu dla szkół.

Resort zapewnia, że gminy nie będą potrzebowały żadnego wkładu własnego. Do nich należy jedynie oszacowanie potrzeb, aby sprzęt trafił do jak największej grupy potrzebujących go uczniów. Wysokość przyznawanej kwoty będzie uzależniona od potrzeb i wielkości gminy. Będzie to niemniej niż 40 tys. zł na gminę.

kak/ PAP

Komentarze

czekista2020.03.28 3:14
Ten rzad jest po*$bany! To wszystko na punkty dla Judy.
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.27 19:43
Szukam milego, zadbanego chlopaka na seks spotkanie w zamian za sponsoring. Nie mam swojego lokum do spotkan. Moge zaoferowac seks oralny i klasyczny (w gumce). ---- Zalezy mi na dyskrecji! Najlepiej spotkanie w aucie lub twoim mieszkaniu ---- Zapraszam do kontaktu www.xlove.com.pl
Ale u pisich szukac logiki?2020.03.27 19:17
Bo zarządzenie o zdalnym nauczaniu to było na tym samym poziomie jakby kazać Polakom nauczyć siebfruwac tak samo wykonalne
Niejestemrobotem2020.03.27 18:52
Zaraz, to nie dość, że dostają 500+, to jeszcze teraz sprzęt? To jak zwykle poszkodowani będą Ci, którzy pracują i dbają o dzieci? Bo zapewne jak czyjeś dziecko ma komputer, to ekwiwalentu finansowego nie dostanie? Ani drugiego laptopa, skoro to 40 000 na gminę, czyli maks 20 laptopów. A do tego opłacanie dostępu? No o ile jeszcze może i w normalnych domach jak jest 4 dzieci i pracujący zdalnie rodzice to może dla kogoś zabraknąć jednego komputera, ale brak dostępu do sieci? Chyba opieka społeczna powinna się tym zainteresować.
jozef2020.03.27 17:21
Pewnie jeden komputer będzie kosztował 10 tysięcy.
Yo... hehe Stachu...2020.03.27 17:07
Can you use "Poleasingowy" diapers?
man.of.Stagira2020.03.27 17:06
Zawsze byli lepsi Niemcy oraz gorsi (Ci odesłani do KL) Zawsze byli lepsi Żydzi oraz gorsi (Ci wysyłani przez Judenraty do KL) Zawsze byli lepsi Polacy oraz gorsi (Ci wysłani do d i a b ł a przez anty-moherowy establishment) Teraz są lepsi chorzy na koronawirusa (np. w UK, Hiszpanii, Belgii, Włoszech) oraz gorsi (np. katolicy zwani homofobami, ale nie tylko) Duch SS-Obersturmbannführera Eichmanna wiecznie żywy po liberalnej stronie PRAWDZIWA l e w i c a (od Habermas Spivak czy Butler) to TO TEŻ NIE jest. Mamy tutaj sporo pseudo-lewicowych i pseudo-lgbt n a z i o l i koczujących na forum. Alas! NIE WOLNO J U D A I Z O W A Ć prawem selekcji kultury Europy! NO P A S S A R A N! PS. Nie mam nic przeciwko ludziom zwanym judajczykami ALE to jest ICH prawo – selekcja tych do śmierci JUDAISTYCZNE prawo selekcji słabszych– NIE j e st to prawo kultury europejskiej. EUROPA u m i e r a sfaszyzowana PRAWEM HITLERA i STALINA.
bezlitosny internauta2020.03.27 16:51
500+ i wyprawki na co szły? Na "pazurki" i na "ziubrzyki" ? Poleasingowy dobry laptop można spokojnie kupić za 700 zł.