21.11.15, 11:31(fot. flickr)

2. rocznica wydarzeń na kijowskim Majdanie. Ukraińcy walczą o wolność!

Dziś przypada II rocznica wydarzeń na kijowskim Majdanie. To właśnie 21 listopada 2013 roku, na głównym placu Kijowa, rozpoczęły się demonstracje poparcia dla integracji Ukrainy z Unią Europejską.

Dzięki protestom został obalony prezydent Wiktor Janukowycz, który skrył się w Rosji. W wyniku brutalnych działań służb specjalnych zginęło ponad 100 osób.

- Ambasador Ukrainy Andriej Deszczyca powiedział, że sukces Majdanu polegał na tym, że Ukraińcy poczuli, iż są ważni i potrafią zmienić władzę. Dodał, że ci, którzy przeprowadzili rewolucję powinni pilnować wprowadzanych teraz reformy. - czytamy na radiomaryja.pl

Jak przyznaje poseł Michał Dworczyk z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, na Ukrainie wiele się już zmieniło, a proces naprawy państwa trwa dalej.

– Porozumienia mińskie, które miały zagwarantować pokój na wschodzie Ukrainy, jakąś drogę wyjścia z tej sytuacji, często są łamane. Tak naprawdę trudno jest mówić o jakichś optymistycznych perspektywach na najbliższą przyszłość dla Ukrainy. Trzeba też powiedzieć, że Ukraina jest rozczarowana postawą Europy. Ukraina liczyła na większe zaangażowanie Unii Europejskiej, większe zaangażowanie dyplomacji światowej w pomoc w rozwiązaniu jej problemów i –przede wszystkim – pomoc w odparciu agresji Rosji. Tak się niestety nie stało. Widzimy już w tej chwili, że najprawdopodobniej Ukraina nie może liczyć na większe zaangażowanie – zwrócił uwagę poseł Michał Dworczyk.

Jak wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, w trwającym od kwietnia ubiegłego roku konflikcie w Donbasie zginęło blisko 6,5 tys. osób. Dane te obejmują zarówno uczestniczących w walkach, jak i cywilów.

kz/radiomaryja.pl

Komentarze

anonim2015.11.21 12:02
Na tym Majdanie to stali tak długo że przepili , przejedli wszystko na 100 lat. Wybili nie 100 osób tylko 6,5 tyś . Walka bratobójcza trwa , i niektórych to cieszy nawet.
anonim2015.11.21 13:51
"W wyniku brutalnych działań służb specjalnych zginęło ponad 100 osób." Ustalenia ekspertów dowodzą, że nie było żadnych "brutalnych działań służb specjalnych", za to Majdaniarze dopuszczali się działań terrorystycznych oraz strzelali zarówno do swoich, jak i do policjantów.
anonim2015.11.21 17:44
Walić to...