29.10.19, 09:40

95 lat temu urodził się Zbigniew Herbert

Wybitny polski poeta Zbigniew Herbert urodził się 95 lat temu 29 października 1924 roku we Lwowie. Studia Herbert ukończył na krakowskiej Akademii Ekonomicznej oraz na Wydziale Prawa i Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Od lat 50 swoje wiersze publikował na łamach tygodnika PAX "Dziś i jutro", „Tygodnika Powszechnego”, PAX-owskiego „Słowa Powszechnego”, „Poezji”. W latach 60 podróżował po zachodniej Europie. Owocem jego fascynacji kulturą europejską są zbiory esejów. Do rąk czytelników trafiły też zbiory jego poezji.

Już w latach 70 Herbert prowadził działalność opozycyjną. W 1974 był sygnatariuszem „Listu 15”, który domagał się udostępnienia Polakom w ZSRR kontaktu z polską kulturą, w 1975 protestował przeciwko wpisaniu do konstytucji PRL zapisów o sojuszu z ZSRR i kierowniczej roli PZPR, był też sygnatariuszem "Memoriał 59".

W 1986 roku Herbert w wywiadzie dla Jacka Trznadla zamieszczonym w „Hańbie domowej” odciął się od literatów, którzy za życie w dobrobycie zhańbili się wspieraniem stalinizacji Polski. W latach 90 Herbert krytykował Adama Michnika za zwalczanie dekomunizacji i lustracji oraz wspieranie postkomunistów.

W 1994 w wywiadzie dla „Tygodnika Solidarność” Herbert stwierdził, że „zatarcie różnic” między PRL a III RP „odpowiedzialne są nie tylko nowe elity, ale te dawno utworzone. Ich hierarchia utrzymuje się do dziś. Są to elity zawodowe, nawet po śmierci: elity trupów". W wywiadzie poeta zarzucił Czesławowi Miłoszowi tchórzostwo i konformizm.

Zdaniem Herberta Miłosz był „człowiekiem rozdartym, o nieokreślonym statusie narodowym, metafizycznym, moralnym”. Pomimo ciężkiej choroby do końca swych dni poeta publicznie manifestował swój patriotyzm – wspierał Czeczeńców walczących z rosyjską agresją, domagał się rehabilitacji Kuklińskiego.

 

Jan Bodakowski

Komentarze

Marek2019.10.29 13:54
Za swoją twórczość powinien otrzymać Nobla,a nie ta...............