Z udziałem najwyższych władz państwowych odbyło się dziś oficjalne otwarcie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Składający się z sześciu poziomów gmach jest jednym z najnowocześniejszych i największych obiektów muzealnych w Europie.

- „To wydarzenie, które w autentyczny sposób chwyta mnie za serce”

- powiedział w czasie uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Wskazał, że przemówienie powinien wygłosić śp. prezydent Lech Kaczyński, ponieważ to muzeum było jego marzeniem i ideą.

- „Uważał to za jedno z najważniejszych zadań, które powinni zrealizować ci, którzy ponoszą odpowiedzialność za Rzeczpospolitą dla przyszłych pokoleń. On odwołując się bardzo często do historii pokazywał życie i wskazywał potencjalne możliwe rozwoje przyszłości, tego co może się stać”

- przypomniał.

Premier: Propaganda III RP niewiele różniła się od propagandy Stalina

Premier Mateusz Morawiecki w czasie swojego wystąpienia wskazał na czas, który upłynął od powołania muzeum w 2006 roku do jego otwarcia.

- „Dlaczego to muzeum powstawało aż 17 lat? Dlaczego musiało upłynąć tak wiele czasu, aby powstało miejsce tak ważne dla wszystkich Polaków? Przez te lata mówiono, że nie ma środków, woli do wybudowania, ale muszę powiedzieć, że zapewne brakowało jeszcze czegoś: przede wszystkim wiary w to, że takie miejsce jest potrzebne do budowania polskiej tożsamości, budowania, umacniania polskiej dumy”

- powiedział szef rządu.

- „Być może to właśnie ci, którzy boją się historii Polski, którzy opierają się być może o inne założenia, robili wszystko, aby to muzeum tak naprawdę nie powstało. Aby królowała propaganda, tak mocno widoczna w latach III RP, a właściwie nie tak bardzo różniąca się od tej, którą posługiwali się Fryderyk, Katarzyna, Bismarck czy Stalin. Umniejszania roli Polski, upadlania Polski, brania przez Polskę cudzych win na swoje sumienia, mikromanii narodowej i tego, co obejmujemy wspólnym pojęciem pedagogiki wstydu”

- dodał.

Podkreślił, że wreszcie udało się przełamać to fatum.

- „Dzisiaj to muzeum będzie służyło wszystkim pokoleniom i wszystkim mieszkańcom Polski. Każdy mieszkaniec jest zaproszony, aby mógł patrzeć, jak wielkie dzieło zbudowali nasi przodkowie przez ostatnich tysiąc lat”

- zaznaczył.