Według danych Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych, w Polsce działa 71 ośrodków formacyjnych, które obejmują seminaria diecezjalne, zakonne oraz misyjne. Spośród 301 nowych kandydatów, 196 zgłosiło się do seminariów diecezjalnych, a 105 do zakonnych.

Ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów, zauważa, że choć liczba nowych powołań nie jest imponująca, wzrost w tym roku jest pozytywnym znakiem. „Młodzi ludzie, którzy w tym roku zgłosili się do seminariów i zakonów, są dla wspólnoty Kościoła pełnym nadziei znakiem, że Duch Święty w młodych sercach budzi pragnienie służby wynikającej z wiary” – podkreśla ks. Frąckowiak.

Jednak ogólna liczba alumnów w seminariach nadal maleje. W 2023 roku w seminariach w Polsce było 1690 kleryków, w tym roku liczba ta wynosi 1594. Ks. Frąckowiak zwraca uwagę, że „w przyszłości w Polsce kapłanów będzie mniej niż obecnie, co już teraz zaczyna być wyzwaniem duszpasterskim i administracyjnym.”

Spośród seminariów diecezjalnych najwięcej kleryków formuje się w Poznaniu, gdzie studiuje 85 alumnów. Najwięcej nowych kandydatów zgłosiło się także do seminariów w Przemyślu, Katowicach, Tarnowie oraz Krakowie. W seminariach zakonnych dominują dominikanie, u których do kapłaństwa przygotowuje się 52 kleryków, a w tym roku przyjęto 18 nowych.

Mimo mniejszej liczby powołań, ks. Frąckowiak podkreśla, że każdy nowy kapłan będzie niezwykle ważny nie tylko dla wspólnoty Kościoła, ale i dla całego społeczeństwa. Wyraził także nadzieję, że malejąca liczba kapłanów może prowadzić do większej aktywizacji świeckich w życiu wspólnoty kościelnej: „Na mocy chrztu wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wspólnotę oraz za podejmowane w niej posługi, zwłaszcza świadectwo o Chrystusie i Jego Ewangelii.”

Wzrost liczby powołań w tym roku, choć niewielki, jest znakiem nadziei, że młodzi ludzie nadal odpowiadają na wezwanie do służby kapłańskiej, a przyszłość Kościoła w Polsce, choć pełna wyzwań, może być dynamiczna i pełna zaangażowania.