Referenda, na drodze których Kreml chce włączyć okupowane terytoria Ukrainy do Federacji Rosyjskiej, rozpoczęły się 23 września. Rosyjskie media podają pierwsze oficjalnie wyniki.

Podliczono już wszystkie głosy w punktach wyborczych zlokalizowanych w samej Rosji. Wynika z nich, że przystąpienie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej do Rosji poparło 98,69 proc. mieszkańców. Przystąpienie tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej – 97,93 proc., obwodu zaporoskiego – 97,81 proc., a obwodu chersońskiego – 96,75 proc.

Z punktów wyborczych zlokalizowanych na terenie okupowanych obwodów podawane są na razie wyniki cząstkowe. Wynika z nich, że przystąpienie do Rosji poparło 86 proc. głosujących w obwodzie chersoński, 92,74 proc. w obwodzie zaporoskim, 98,52 proc. w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej. Nie ma jeszcze informacji na temat tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Taki rezultat „referendów” był oczywiście znany od dnia ich ogłoszenia i nie ma on żadnego znaczenia. Nawet państwa uchodzące za sojuszników Rosji zapowiadają, że nie uznają aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy.