Zgodnie z obecnymi przepisami, które dostosowano do wymogów Unii Europejskiej, w trakcie procedury rozpatrywania wniosku SCIGC polska Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) nie może złożyć własnego pisma dotyczącego tych samych złóż. – „W Ministerstwie Klimatu i Środowiska toczy się postępowanie administracyjne o udzielenie koncesji badawczej dla SCIGC, co uniemożliwia złożenie wniosku przez JSW” – potwierdziła Joanna Karwot z biura prasowego JSW.

Według byłego wicepremiera Janusza Steinhoffa taka sytuacja jest zgodna z prawem. – „Nie występują jakiekolwiek preferencje dla polskich podmiotów. Taka sytuacja byłaby sprzeczna z regułami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Polskie firmy również korzystają z tych zasad w innych krajach” – powiedział.

Węgiel koksujący ma strategiczne znaczenie dla produkcji stali. Eksperci ostrzegają, że przekazanie jego wydobycia w ręce zagranicznej firmy może osłabić niezależność polskiego przemysłu. Węgiel z Dębieńska mógłby wspierać krajową gospodarkę, jednak obecne przepisy ograniczają możliwość działania polskich spółek w tej sprawie.