14.04.19, 09:13Zdj. J.Andrzejewski, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Abp Wojciech Polak wyjaśnia, czym jest Niedziela Palmowa

Dziś w Kościele Katolickim obchodzimy Niedzielę Palmową, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Dzień ten upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Ci, którzy dziś wiwatują na cześć Zbawiciela, wkrótce będą krzyczeć: "Ukrzyżuj Go!"

"Wielki Tydzień, który rozpoczyna się Niedzielą Palmową, a szczególnie potem trzy dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, dzień Wigilii Paschalnej i dzień Zmartwychwstania Pańskiego to największe święta chrześcijańskie"- powiedział dziś prymas Polski, abp Wojciech Polak. 

Hierarcha wskazał, że każdy z tych dni ma swoją dynamikę. Wielki Czwartek przypomina wiernym o ustanowieniu sakramentu Eucharystii i kapłaństwa, a także o ostatniej wieczerzy. Kapłani dokonują tego dnia obrzędu obmycia nóg 13 osobom. Ten gest oznacza wezwanie każdego z nas do służby na wzór Chrystusa- przypomina prymas. 

W Wielki Piątek towarzyszymy Jezusowi ukrzyżowanemu, przeżywamy Jego mękę i śmierć, mając jednocześnie świadomość, że krzyż nie oznacza przegranej Pana Boga. Ukrzyżowany Jezus Chrystus uosabia bowiem zwycięstwo nad grzechem i śmiercią.- wskazał abp Wojciech Polak. 

Wielka Sobota, to – jak zaznaczył prymas – "dzień ciszy, adoracji, kontemplacji Jezusa Chrystusa w grobie, przede wszystkim adoracji Najświętszego Sakramentu, który jest wystawiany w naszych kościołach".

- Łączymy się z Chrystusem i z ciszą Wielkiej Soboty, która zapowiada zmartwychwstanie, odnawiamy nasze przyrzeczenia chrzcielne oraz odradzamy się z wody i Ducha Świętego na życie wieczne – wyjaśnił prymas Polski. 

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – jak podkreślił abp Polak – "ogłaszamy światu, że Chrystus zmartwychwstał". - Zmartwychwstałem – jak mówi Jezus – i żyję z tobą i zawsze będę. Papież Franciszek mówi nam w najnowszej adhortacji "Christus vivit", że "Jezus zmartwychwstały jest źródłem nadziei i młodości świata i Kościoła" –podkreśla hierarcha.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

MOZE RYS WAM POWIE2019.04.15 7:26
JA MAM PYTANIE KTO W POLSKIM KOSCIELE MIANUJE TYLU ZYDOWSKICH KRETOW CO NISZCZA NAM WIARE A SLUZA JUDAIZMOWI.
DARMOCHA TO JEDEN Z ZYDOWSKI SPOSOBOW NA ZYCIE2019.04.15 7:24
W POLSCE ZYDZI GDZIE TYLKO MOGA ROBIA ZBIORKI SREBRNIKOW BO TO JEST ICH MOTTO ZYCIOWE.NACHAPAC SIE JAK NAJWIECEJ KAZDA OKAZJA JEST DOBRA.NAWET TA ZE IDZIE ZIMA A LEWORECZNY KIJOWSKI JEST BEZ SKARPETEK A KAZIRODEK ZGUBIL MYCKE.
Gnostyk2019.04.15 0:09
Niedziela palmowa byłaby nawet nieszkodliwa gdyby nie te uwikłanie w materię. Przecież te wszystkie palmy i te całe obrzedy i inne "cuda" to nic innego jak pogrążanie się w materii, zamykanie się na ducha.
andrzejhahn32019.04.14 12:40
katolickim idiotyzmem
to jest poklosie okraglego stolu i bolka2019.04.14 18:02
icek pluj na swuj judaizm
JaKi2019.04.14 12:37
Czym jest? Dla katolików niczym ,zobaczycie w dzisiejszych komentarzach które napiszą katolicy.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.14 11:47
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matką katolkę i jej konkubenta jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedzmy NIE katolickiej ideologii! Zbiórka dla Mikołaja już 9634zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
hej cwany gej2019.04.14 16:38
Z tą orientacją to maże gdzieś na dworcu zarobić pieniądze albo pod latarnią
Mac2019.04.14 22:38
Sprawe wyjasniono potwierdzili to specjalisci z katedry kryminologii - konkubent był GEJEM. to wyjasnia przemoc. Niespełni geje są straszni. Najpierw hejtuja na forach, i mecza dzieci. Matka nie była katoliczką chrzescijanka a to duza róznica .
tolo2019.04.14 9:41
A jak ma się Niedziela Palmowa do przestrzegania Konstytucji? Może warto i o tej, gardłowej dla wiernych i Kościoła, sprawie