07.11.19, 17:30(fot. wikipedia/domena publiczna)

Afera 'Czajki'. MON ujawnia, ile kosztował most pontonowy

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, koszt budowy mostu pontonowego pod rurociąg pompujący ścieki przez Wisłę na dziś wynosi ponad 138 tys. zł. Resort nie doprecyzował przy tym, co składa się na tę kwotę. 

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia b.r. doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka". W efekcie awarii wszystkie nieczystości trafiały do Wisły. Rząd zareagował natychmiastowo na zagrożenie ekologiczne, podejmując decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, czemu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane do oczyszczalny. Most pontonowy, na którym ułożono zastępczy rurociąg zbudowało wojsko. Pod koniec września system osiągnął 100 proc. sprawność.

Rurociąg zastępczy będzie funkcjonował do 15 listopada 2019 r., ponieważ Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie zapowiedziało, że do tego czasu usunie awarię uszkodzonych kolektorów pod dnem Wisły. 

Dzięki awaryjnemu bypassowi zbudowanemu przez Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie, zapewniony jest przesył ścieków do oczyszczalni. Każdy dzień działania rurociągów kosztuje Wody Polskie ok. 50 tys. zł. Zaprojektowanie i budowa dwóch ponad 1000-metrowych rurociągów, przy której pracowało 500 osób zamknęły się w kwocie rzędu 35 mln zł. netto.

Rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW), Sergiusz Kieruzel wyjaśnił Polskiej Agencji Prasowej, że w kwocie tej nie jest zawarta budowa mostu pontonowego przez żołnierzy.

Według informacji Wód Polskich, budowa tymczasowego rurociągu pozwoliła na przepompowanie niemal 8 milionów metrów sześc. ścieków do oczyszczalni "Czajka", które bez tego rozwiązania trafiłyby do Wisły, a następnie do Bałtyku. Jak czytamy w komunikacie na stronie internetowej Wód Polskich, ta ilość ścieków odpowiada pojemności jeziora Resko Przymorskie nieopodal Kołobrzegu lub górskiego zbiornika retencyjnego Jezioro Brodzkie na rzece Kamiennej. 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

UPS2019.11.8 5:55
Niech napiszą, ILE CZASU zajęło rozłożenie tej przeprawy temu, pożal się boże wojsku?
Polak2019.11.8 5:39
Jak to co się składa, koszty misiewiczów i innych pisowskich przekrętów.
anonim2019.11.8 3:00
"Żenujące jest to że nawet przypadek dość poważnej awarii był wykorzystywany propagandowo przez obóz władzy i jeszcze się podlicza koszty. " Wystarczył protest Yecologów kąpiących się w zatoce gdańskiej - na znak protestu..
anonim2019.11.7 19:20
Żenujące jest to że nawet przypadek dość poważnej awarii był wykorzystywany propagandowo przez obóz władzy i jeszcze się podlicza koszty. Ale skoro prawacy tacy wrażliwi na wydawane pieniądze to ile już podatnicy wydali na tzw. komisję smoleńską pod wodzą Macierewicza która nic nie osiągnęła czy na śmiesięcznice organizowane przez Kaczyńskiego?
Grzegorz z Domaradza2019.11.7 20:13
Skończ trolu kłamać. Gówno byś spuszczał i jeszcze wołał że miód płynie.
at2019.11.7 20:19
lepsza akcja była jak po otworzyło stronę internetową dla bezdomnych, może spółki budujące elektrownie atomową które swoją drogą funkcjonują do dziś a od momentu powoląnia za po nawet fundamentów nie zrobiono. zresztą to jeest nic w porównaniu do prywatyzacji majątku Skarbu Państwa, spólek które wczeniej przynosiły zyski do teraz włacznie.
wicek2019.11.7 19:19
myślałem że jakieś 2 mln. Tyle by to kosztowało jakby Ratusz warszawski zrobił przetarg i wybrał firmę komercyjną.
Olej2019.11.7 19:09
Most Pontonowy, kolektor, Czajka i bijący fekaliami wulkan, na którego szczycie PO jawia się Klątwa w kulturze ! Kultura między zębami ! W orszaku maszerująca doborowa czołówka prominętnych figur z walcującą i wyrafinowaną megierą na czele, kutą na cztery kopyta, rogatym fajansem picowanym na glans, z burmistrzami nicowanymi ,wpadającym do ich samochodów, paczkowanym szmalem. Wszystko razem światowe jak ulotki z k----ami wsadzane za szyby aut. Błyskanie neonów, czerwień i q...wień, dyskretny urok Czajki.
katolicyzm niesie krzyz2019.11.7 18:54
TO GROSZE W PORÓWNANIU NA MIŚKIEWICZÓW, CZY DATKI NA RYDZA.
at2019.11.7 20:15
to grosze w porównaniu do amber gold czy foz czy układu gdańskiego
Majka2019.11.7 23:04
Racja ! ale tu chodzi jeszcze o zatruwanie nas i środowiska
.2019.11.8 7:14
Amber Gold to grosze w porównaniu do SKOKów