04.01.20, 17:28zdjęcie ilustracyjne (fot. flickr)

Amerykanie w podwyższonej gotowości. Polscy żołnierze zawieszają działania szkoleniowe w Iraku

NATO zawiesiło ze względów bezpieczeństwa misję szkoleniową w Iraku. Działania szkoleniowe zawiesili także polscy żołnierze. Z kolej amerykańskie oddziały na Bliskim Wschodzie, służby wywiadowcze oraz instytucje państwowe postawiono w stan podwyższonej gotowości w obliczu potencjalnej akcji odwetowej Iranu.

Te decyzje to konsekwencja eskalacji napięcia w tym kraju po gwałtownych protestach przed amerykańską ambasadą w Bagdadzie i zabiciu przez USA najważniejszego dowódcy wojskowego Iranu, Kasema Sulejmaniego.

Misja szkoleniowa NATO w Iraku została utworzona latem 2018 roku. Prowadzone w jej ramach ćwiczenia miały pomóc w odbudowie irackiej armii, która została mocno osłabiona przez ostatnie lata walki przeciwko fanatykom z tzw. Państwa Islamskiego. Żołnierzy na Bliski Wschód wysłała też Polska.

Wobec eskalacji napięcia w Iraku dowództwo misji NATO zdecydowało o zawieszeniu działań szkoleniowych. Major Adriana Wołyńska z Dowództwa Operacyjnego potwierdziła, że wchodzący w skład misji Polacy również zawiesili działania. W przesłanym Polskiemu Radiu oświadczeniu major Wołyńska napisała, że w związku z sytuacją podjęte zostały wszelkie środki ostrożności. Nie podano jednak szczegółów.

W skład polskiego kontyngentu wchodzi 350 osób. Chodzi zarówno o żołnierzy, którzy są w bazach w Bagdadzie, Besmayah i Tadżi, ale także o wojskowych w sąsiednich Jordanii, Katarze i Kuwejcie. Nie wiadomo, ilu dokładnie Polaków jest teraz w Iraku i czy pozostali oni na miejscu, czy też rozważane jest przeniesienie ich do sąsiednich krajów.

Śmierć Ghasema Sulejmaniego wywołała falę antyamerykańskich wystąpień w Iraku i Iranie. Teheran zapowiada odwet na Stanach Zjednoczonych. Nie wiadomo kiedy nastąpi i jak mocna będzie odpowiedź Iranu. Potencjalne cele ataku odwetowego to ambasady oraz bazy wojskowe na Bliskim Wschodzie, gdzie stacjonuje łącznie 80 tys. amerykańskich żołnierzy.

 

Zagrożona może być też infrastruktura naftowa w takich krajach jak Arabia Saudyjska. Jedną z form odwetu mogą być cyberataki na infrastrukturę amerykańskich banków i innych instytucji. Jednak irańscy hakerzy nie są tak sprawni jak rosyjscy czy chińscy i paraliż systemów informatycznych w Stanach Zjednoczonych raczej nie wchodzi w grę.

Iran nie ma możliwości przeprowadzania konwencjonalnego ataku na terytorium Stanów Zjednoczonych. W grę wchodzą jednak ataki terrorystyczne. Służby specjalne USA monitorują potencjalne zagrożenia.

Szef Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Chad Wolf powiedział wczoraj, że nie ma informacji o żadnym konkretnym zagrożeniu. Władze Nowego Jorku postawiły jednak policję w stan podwyższonej gotowości, a w niektórych miejscach pojawili się funkcjonariusze z długa bronią.

bz/IAR

Komentarze

Rysiu2020.01.5 23:19
Polacy nie chcemy was tutaj wracajcie do domu Taki napis widnial po 2 WS w 1947 roku na scianach bazy lotnictwa w ANGLI i skierowany byl do polskich weteranow przebywajacych w tych bazach Nie zapomnijmy o tym ...
Wierzący .2020.01.5 8:17
Wracać do domu tu w razie czego bronić ojczyzny a nie okupować inne państwo .
bodekyoga2020.01.5 1:31
Polski rząd nie powinien narażać życia polskich żołnierzy ze względu na izraelskie interesy na bliskim wschodzie.
Janek2020.01.4 20:00
Czy Trump kazał zabić gen. Sulejmaniego? Wojna USA - Iran prawie pewna! Jacek Matysiak wRealu24 youtube.com/watch?v=SBbzMBYoteY
JanP2020.01.4 19:32
Wracajcie do domu, do rodzin. To nie jest nasza wojna.
Janek2020.01.4 19:10
Robert Winnicki, poseł Konfederacji, zaapelował by władze nie wciągały Polski w ten konflikt. – USA, na osobisty rozkaz Trumpa, zabiły w Iraku jednego z najważniejszych ludzi w irańskim systemie bezpieczeństwa, gen. Ghasema Solejmaniego. Iran podejmie działania odwetowe. Apeluję do @prezydentpl @MorawieckiM i @MSZ_RP o to by trzymali Polskę jak najdalej od tego konfliktu – napisał na Twitterze Winnicki.
Mokabe2020.01.5 1:02
Człowieku, nie odnoś się do tej wypowiedzi bo to istna kicha. Konfederacja gdyby mogła to by się już armi USA pozbyła z Polski i poszła w stronę Rosji. To widać po ich nastawieniu do tego kraju - Winnicki nic nie mówi ani nie wywala Korwina za stawanie po stronie Putina i jego obronę. To hańba dla Konfederacji. Tak więc Winnicki nie jest już żadnym autorytetem aby na jego wypowiedziach się opierać. Polacy niestety będą musieli wspomóc USA jeśli doszłoby do poważniejszej wojny, bo armia USA broni nas przed ewentualnym atakiem Rosji która tylko czeka na okazję. Oczywiście głupotą ze strony USA było zabijanie tego szaleńca, mogli to zaplanować w inny sposób i ukarać go przy jakieś okazji walki a nie polucjąc na niego jak na zwierzę, co teraz odbije się na niewinnych ludziach a może nawet i dzieciach. Nie wiemy bowiem jak i gdzie uderzy Iran by zeralizować swój odwet. Może uderzyć też w sam kraj atakiem terrorystycznym a chętnie pomoże im w tym państwo islamskie. Warto tez spojrzeć na to ilu Polaków trafiło do Stanów w poszukiwaniu lepszego życia, ilu tam już mieszka od lat. Mielibyśmy się odwrócić od USA i ich olać? Trzeba się modlić aby Polska nie byłą wciągnięta w ten konflikt, ale jeśli do niego dojdzie - niestety nie będziemy mogli odmówić Amerykanom pomocy. Miejmy jednak nadzieję, że Amerykanie sami rozwiążą konflikt z Iranem.
JANOSIK2020.01.4 19:10
Nie zycze sobie aby Polscy zolnirze gineli w obronie innych narodowosci,niech bronia naszych dzieci,niepelnosprawnych i osoby w podeszlym wieku ale w naszym kraju bo na to placimy podatki bo i tak bedzie jak po 2 wojnie swiatowej [walczylismy na wszyskich frontach] mowie o swoich dziadkach i pradziadkach a na defilade zwyciestwa nawet nas nie zaprosili by nie narazac sie Rosjanom.Za chwile beda mowic ze to my wywolalismy wojne.WRACAC DO DOMU tego wam zycze kochani zolnierze w 2020,wracac do zon i dzieci
Wybrany2020.01.4 19:33
Będą ginąć posłusznie goje dla celów Świętego Israela .
Janek2020.01.4 19:05
Gadowski u Roli o kryzysie USA vs. Iran, ataku Putina, Trumpie, Izraelu, Białorusi i polityce RP PiS! youtube.com/watch?v=XCPMDkSJZ64
Taka prawda2020.01.4 17:48
Polscy żołnierze powinni się szkolić w Polsce i krajach będących w sojuszu a nie robić za najeźdźców i okupantów za granicami czy aż tak krótką mamy pamieć jak u nas stały wojska krzyżackie szwedzkie pruskie carskie austro-węgierskie rzeszy zsrr a teraz znów sami sprosiliśmy amerykańców . Nauka widać poszła w las i pamieć też krótka...
Berenika2020.01.4 19:07
Ja tam nie pamietam wojsk krzyzackich ani pruskich ani carskich za to Armia Radziecka była z nami od dziecka
lolek2020.01.4 19:31
narazie to jesteśmy znow okupowani a wojaki to zwykli najemnicy mordujacy w innych panstwach patzrac logicznei dlaczego by wspołczuc naszej Polsce skoro robi to samio gdzie indziej
Berenika2020.01.4 17:45
To sa tchórze nie żołnierze
wolf2020.01.4 17:51
no są bo nawet bezbronnych kobiet i dzieci w okupowanej Palestynie nie chcą bronić przed żydowskimi mordercami , gdzie współczucie cywilizowany świat miłosierdzie