Katolicki ksiądz Scott Nolan z parafii św. Stefana w East Grand Rapids w Stanie Michigan odmówił udzielania Komunii św. sędzinie Sarze Smolenski. Ksiądz Nolan przekazał jej tę informację w osobistej rozmowie telefonicznej. Powodem jest fakt, że Smolenski żyje w związku lesbijskim z drugą kobietą, z którą zawarła „małżeństwo” w roku 2016.

Niektórzy z parafian, po nagłośnieniu sprawy przez lokalną telewizję, chcą usunięcia ks. Nolana, zwracając uwagę na to, że wcześniej zwolnił homoseksualnych nauczycieli. Sara Smolenski, twierdząc, że wiara stanowi ważną część jej życia, uważa działanie księdza za „obraźliwe”. Próbowała też doprowadzić do pozbawienia go funkcji kapelana Katolickiego Stowarzyszenia Prawników.

Wsparcia księdzu udzielił biskup David Walkowiak, który wydał publiczne oświadczenie. Bp Walkowiak podziękował Smolenski za jej „służbę dla społeczności”, a także za jej hojność – Smolenski niedawno przekazała 7 tys. dolarów na parafialny fundusz budowlany. Jak sama zaznacza, jest członkiem parafii od 62 lat, a na parafialnym cmentarzu są pochowani jej rodzice.

Podkreślając, że „integracja i akceptacja” to cechy charakterystyczne kościołów katolickich w diecezji, biskup zwrócił uwagę na fakt, iż zakłada to „jednak szacunek ze strony osób indywidualnych dla nauki i praktyki szerszej wspólnoty katolickiej. Żadna społeczność nie może podtrzymywać publicznego kwestionowania jej wierzeń przez jej własnych członków. Dotyczy to zwłaszcza kwestii tak centralnych dla życia katolickiego, jak małżeństwo, które Kościół zawsze uznawał i nie przestaje uznawać za święte przymierze między jednym mężczyzną i jedną kobietą”.

Biskup docenił w swoim oświadczeniu pracę duszpasterską ks. Nolana i zaznaczył, że „częścią jego powinności (...) jest nauczanie prawdy, jakiej naucza Kościół katolicki”. Wskazując na znaczenie miłosierdzia, uwydatnił jednak rolę „pokory i nawrócenia” u tych, którzy pragną wieść autentyczne katolickie życie.

 

jjf/LifeSiteNews.com, ChurchMilitant.com