22.02.21, 15:55fot. pixabay.com/wikipedia.org, domena publiczna

Anglia. Cywilizacja śmierci w akcji: Covid-19 i eliminowanie najsłabszych

Jak ujawniły brytyjskie media, osoby niepełnosprawne intelektualnie były informowane o tym, że nie zostaną poddane reanimacji w przypadku zarażenia się koronawirusem. Sprawę bada rządowa Komisja ds. jakości opieki. Głos zabrał również Episkopat Anglii i Walii.

Media nie podają, kto jest autorem polecenia o zaniechaniu reanimacji osób niepełnosprawnych intelektualnie podczas drugiej fali pandemii Covid-19. Szokujące doniesienia potwierdziła jednak specjalistyczna organizacja MENCAP, informowana przez swoich podopiecznych o tym, że takich instrukcji im udzielono. Komisja ds. jakości opieki bada sprawę od grudnia 2020 roku, kiedy stwierdziła, że niewłaściwe zawiadomienia dotyczące reanimacji spowodowały w zeszłym roku potencjalnie możliwe do uniknięcia zgony. Pierwszy oficjalny raport w tej sprawie ma być opublikowany w ciągu najbliższych tygodni.

Z ramienia Episkopatu Anglii i Walii, stojący na czele Departamentu Sprawiedliwości Społecznej biskup Richard Moth wyraził głębokie zaniepokojenie tą sytuacją. „Całe życie ludzkie jest obdarzone tą samą godnością, jaką człowiek otrzymał od Boga, od chwili poczęcia do naturalnej śmierci – czytamy w oświadczeniu episkopatu. „O naszej wartości jako ludzi nigdy nie powinien decydować stan naszego zdrowia psychicznego ani naszych możliwości.

Papież Franciszek niedawno powiedział: „Jeśli pozbawiamy najsłabszych z nas prawa do życia, w jaki sposób możemy skutecznie zagwarantować poszanowanie każdego innego prawa?”. Całkowicie niedopuszczalne i niemoralne jest sugerowanie, że komunikowanie przez osoby z trudnościami w uczeniu się symptomów choroby spowoduje umieszczenie ich w grupie ludzi, których będzie dotyczyć dyrektywa o niepodejmowaniu reanimacji. Co więcej, wydawanie takich poleceń w sposób powszechny ignoruje fakt wyjątkowości każdego człowieka i uznaje, że osoby z trudnościami w uczeniu się są takie same. W naszej służbie zdrowia nie powinno być tego rodzaju dyskryminacji. Przedstawiamy powyższe pytanie Papieża Franciszka tym, którzy decydują się na wydanie ogólnych nakazów o braku reanimacji osób z trudnościami w uczeniu się. Ponawiamy apel katolickich biskupów Anglii i Walii z kwietnia 2020 r., aby dostęp do leczenia i decyzje dotyczące opieki nad chorymi zawsze koncentrowały się na specyficznych potrzebach jednostki, a wszelkie rozmowy na temat tych decyzji obejmowały bliską i jasną komunikację z chorymi i ich bliskimi” – czytamy w oświadczeniu episkopatu.

W Wielkiej Brytanii istnieje wskazanie o niepodejmowaniu tzw. „resuscytacji krążeniowo-oddechowej” (DNACPR) wobec osób, które są zbyt słabe, aby ich reanimacja była skuteczna. Organizacja MENCAP twierdzi jednak, że w związku z pandemią Covid-19 dyrektywą objęto osoby niepełnosprawne intelektualnie z powodu samego faktu istnienia tej niepełnosprawności.

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że w ciągu pięciu tygodni od rozpoczęcia trzeciej blokady kraju w styczniu tego roku Covid-19 był odpowiedzialny za 65 procent zgonów osób z trudnościami w uczeniu się. Państwowy Urząd Statystyczny również wskazuje, że sześć na dziesięć zgonów spowodowanych Covid-19 dotyczy osób niepełnosprawnych.

 

Elżbieta Sobolewska-Farbotko (Radio Bobola) - Wielka Brytania

Komentarze

ladychapel2021.02.23 9:57
Dlaczego w historii KK miało miejsce cś takiego jak palenie na stosach czarownic? Otóż to nie były żadne czarownice a mądre, sprzeciwiające się dominacji zacofanego kościoła kobiety, które dla tegoż kościoła stały się niewygodne
prorok2021.02.22 23:53
no coz wiekszosc angoli jest uposledzonych umyslowo!!!
Monika2021.02.22 16:29
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia ;) http://panieonline.pl/monia89
Jawny2021.02.22 16:15
Jazgoczące kundelki szatana (Anonim, ladychapel, Po 11..., AAAtomek, kretynizacja i spółka) już się zbudziły. Zrobiły kupy, obsikały i zaznaczyły teren, zżarły po misce koszernych ochłapów i teraz poszczekują. Ale skutek tego żaden. Niech sobie wyją do księżyca. Ich prawo. To jest wolny kraj. Gdzieindziej dostałyby kagańce na mordy i do mamra. A my mamy dzięki nim nieustanny ubaw (oni pozują na erudytów i mówią: LOLcontent).
Anonim2021.02.22 16:20
"my" to prawiczkowi impotentni stulejarze i piwniczaki?
Anon2021.02.22 17:31
O, jawny wypierd prawicy
matis892021.02.22 16:13
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed trującymi szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka . ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono zabijać.......''