12.01.14, 20:42CHAIM GOLDBERG (fot, Wikipedia)

Antypolska prowokacja: Polski ksiądz rabujący żydowskie precjoza

„Kurier Lubelski” informuje, że podczas otwarcia Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu doszło do skandalu, prowokacji antypolskiej i antykatolickiej. Chodzi o wystawę obrazów Chaima Goldberga - artysty związanego z miasteczkiem. Trzy obrazy Chaima przedstawiają prowokacyjne sceny. Na jednym widać exodus Żydów z Kazimierza, gdzie w tle tańczą i cieszą się z tego Polacy ubrani w stroje ludowe. Na kolejnym obrazie widać polskiego księdza katolickiego, który razem z chłopami rabuje precjoza żydowskie oraz możemy zobaczyć polskich żołnierzy w rogatywkach, nożami, którzy napadają na ukrywających się Żydów. Trzeci obraz przedstawia polskiego, wąsatego chłopa, „dentystę” wyrywającego zęby zamordowanemu przez Niemców Żydowi.

Obrazy wywołały skandal. Piotr Żółkiewski, malarz z Kazimierza mówi, że „Goldberg malował sceny z martyrologii Żydów, której sam nie doświadczył i której w Kazimierzu nie było: nie spłonęła synagoga, pod Grodarzem nie chowali się Żydzi, których atakowało polskie wojsko, a na jego obrazach są takie sceny. Brakuje opisu, że te obrazy to licencja poetica artysty, oparta na wspomnieniach Żydów, którzy doświadczyli podobnych zdarzeń w innych miejscach”.

Wraz z malarzem Andrzejem Besarowskim, Żółkiewski mówi wprost: - To antypolska prowokacja. I domagają się usunięcia trzech najbardziej kontrowersyjnych prac oraz przeprosin środowisk katolickich przez władze muzeum. Jeśli prośba nie zostanie spełniona, zostanie rozważony pomysł zbierania podpisów wśród mieszkańców Kazimierza pod pismem protestacyjnym do dyrekcji Muzeum Nadwiślańskiego.

TUTAJ ZOBACZ SKANDALICZNE OBRAZY

SM

źródło: kurierlubelski.pl

Komentarze

anonim2014.01.12 20:53
Chaimie - i jak za te kłamstwa spojrzysz w lustro -? Nie mówiąc : jak staniesz przed Panem Bogiem ?!
anonim2014.01.12 21:03
Chaim Goldberg zmarł w roku 2004 na Florydzie. Dobry Pan, myślę, już mu dawno wytłumaczył, iż nie powinien był brać pędzla do ręki, gdy słońce stało w zenicie.
anonim2014.01.12 21:32
Antypolonizm w czystej postaci.
anonim2014.01.12 21:33
Antypolonizm w czystej postaci.
anonim2014.01.12 21:34
zapomnieli żydy jak POLAKÓW lichwą łupili i nadal to robią za przyzwoleniem czerwonej buraczanej ateistycznej władzy. Za Katyń żydołaki przeproście i za pomówienia na temat waszego spalenie tych 5milionów w małej stodole na terenie Jedwabnem. Gdyby to był rzeczywiście POLSKI msz to domagałby się odszkodowań dla mordowanych masowo POLAKÓW którzy ukrywając żydów wydawali na swe bezcenne życie skoro plemię żmijowe nieustannie nam bruździ!
anonim2014.01.12 21:47
Coraz bardziej rozumiem narody dawnej Europy, które masowo wypędzały Żydów ze swoich ojczyzn.
anonim2014.01.12 21:49
pikieta Muzeum i blokada fałszu!
anonim2014.01.12 21:50
Do prokuratury i do wiezienia organizatorow,za klamstwo oswiecimskie [falszowanie historii i obraza godnosci ofiar] i sprawa cywilna od odszkodowanie za rasim i nienawisc etniczna.
anonim2014.01.12 21:53
Kluczowy obraz to "Demontaż", namalowany przez malarza, po powrocie z Rosji Sowieckiej, gdzie spędził okupację, rzekomo na podstawie bezpośredniej relacji polskiej chłopki. http://en.wikipedia.org/wiki/File:%22The_Dismantling%22,_oil_on_canvas_40%22_x_60%22_1991.jpg
anonim2014.01.12 23:15
Nie da się polskiego antysemityzmu zagadać, zapisać, zakrzyczeć. Trzeba by było spalić całą przedwojenną prasę, która aż krzyczy antysemityzmem, która jest pełna zlowieszczych SŁÓW. Preludium do tego co stało się poźniej. A no początku było SŁOWO, a SŁOWO CIAŁEM się stało.
anonim2014.01.13 1:27
tak przysrywają aby wyciągać kasę ... typowo żydowska kultura.
anonim2014.01.13 1:29
GenesisX skleroza męczy? Żydzi byli gośćmi na ziemiach polskich ... przyjęci dobrotliwie ...
anonim2014.01.13 2:07
@GenesisX... "Polscy Żydzi są tutaj u siebie, są też gospodarzami tych ziem." Zapytałabym: "A od kiedy to ziemie polskie są żydowską Ziemią Obiecaną?" Ale OK. Istnieją wśród nas spolonizowani Żydzi, którzy uważają Polskę za swą Ojczyznę, gdyż tu się urodzili, tak samo jak ich rodzice, dziadkowie itd. Ale pierwsi Żydzi byli w Rzeczpospolitej gośćmi. Ludnością napływową, uciekającą przed prześladowcami z innych europejskich krajów. Polscy królowie ich przygarnęli, pozwolili im kultywować własną religię i przez wieki nikomu ich obecność na terenie Rzeczpospolitej specjalnie nie przeszkadzała. Ale bardzo mało Żydów się asymilowało i czyniło to świadomie, gdyż Żyd tracący swoją tożsamość religijną, tracił również tożsamość narodową – „przestawał być Żydem w oczach swoich współwyznawców i swoich własnych”. W ubiegłym wieku przez Niemców, większość polskich Żydów zginęła. Czy ci Żydzi, co pozostali na terenie Polski, są jej gospodarzami? Tak, jeśli działają dla dobra wszystkich obywateli Rzeczpospolitej. Są wówczas równorzędnymi gospodarzami naszego państwa. Nie, jeśli działają wbrew interesom Polaków zamieszkujących Rzeczpospolitą. Są wówczas zdrajcami interesu polskiego i jego polskich obywateli. Są wrogami, a nie gospodarzami naszego państwa.
anonim2014.01.13 8:10
Te prowokacje sa celowe i bardzo musi komus zalezec aby byly one coraz w wiekszym stopniu naglasniane.Jak nie polskie obozy smierci to inne .Kazda metoda do wpojenia klamstwa wiele razy powtarzanego doprowadza do faktu przyjecia go jako prawdziwe.Pamietajcie zydzi wiecznie macili w Polsce ,wiecznie judzili a pozniej przychodzili // jak mialo miejsce po wojnie// jako druga dywizja AL z sowietami i mordowali juz jako ubecy.Mysle ,ze polska zydowska historia zatacza kolo.Musimy cos z tym zrobic i odseperowac Zydow od polskiej polityki,kultury i Polski. Jedyne wyjscie .Przeciwnie przegramy na tym.
anonim2014.01.13 8:49
@GenesisX- Większość żydów (mówię o tych, którzy się nie zasymilowali) jest u nas gośćmi. To samo dotyczy Polaków mieszkających za granicą.
anonim2014.01.13 8:58
Ile pokoleń musi minąć żeby być gospodarzem? Czy Słowianie, którzy wyparli Germanów w V wieku są już godpodarzami polskich ziem? Czy księża Polan, którzy mieczem zabierali ziemie podbitym plemionom mieli prawo nazywac się właścicelami tych ziem? Czy polscy i litewscy królowie/księża mogli uważać się za właścicieli ziem kiedyś mieczem zabranych włościanom? Czy KK ma prawo uważać się za właściiela tychże ziem bezprawnie kiedyś zabranych chłopom Czy Żydzi, którzy przybyli na teren Polski w XIV wieku mieli prawo przed wojną uważać się za współgospodarzy polskich miasteczek?
anonim2014.01.13 9:10
No tak, bardzo skuteczny wytrych: "wizja artysty". Okey, tylko dlaczego nie działa w obie strony? Polskie obozy zagłady, kolaboracja, pogromy żydów, AKowcy napadający na miłujących pokój żydowskich mężczyzn, kobiety i dzieci... Śmierdzi satrym kotletem na kilometr! A może jeden z drugim namaluje obrazeczek żyda grabiącego swoich braci z getta, kolaborującego z Niemcami, żydów witających wiązankami kwiatów wkraczających sowietów we wrześniu 1939, a może denuncjujących Polaków ukrywających się na terenach zagrabionych przez kacapów? Co, złe tematy? Mało plastyczne? @GenesisX - żydzi nie są rdzennymi mieszkańcami ani tych ani tamtych ziem. Są ludnością napływową, korzystającą z przychylności polskich władców, uciekającą przed prześladowaniami władców całej ówczesnej Europy. Ich wdzięczność znamy dziś.
anonim2014.01.13 9:11
"starym" - przepraszam
anonim2014.01.13 11:12
Może osobliwy "dysonans moralny" jest powodem tej szczególnej nienawiści narodu wybranego: "...Dobrze znany fakt, że w rzeczywistości zadanie uśmiercania w ośrodkach zagłady spoczywało zwykle w rękach ekip złożonych z Żydów, został w stu procentach potwierdzony przez świadków oskarżenia - włącznie z tym, że członkowie owych brygad obsługiwali komory gazowe i krematoria, wyrywali złote zęby i obcinali zwłokom włosy z głowy, kopali groby, następnie zaś zasypywali je ziemią, aby usunąć ślady masowych mordów, a żydowscy specjaliści zbudowali komory gazowe w Terezinie, gdzie żydowska "autonomia" posunięta była tak daleko, że nawet kat był Żydem. Ale to wszystko było tylko potworne, nie stanowiło jednak problemu moralnego."
anonim2014.01.13 17:32
@Genesis- Oni przynajmniej w części są zasymilowani. Natomiast żydzi najczęściej wcale.
anonim2014.01.13 17:43
@GenesisX... Jak czytam twoją wyliczankę, to mam nieodparte wrażenie, iż chcesz udowodnić, że w Polsce nie ma Polaków i tak naprawdę nie wiadomo, kogo należy uważać za Polaka. Sięgnijmy zatem do naszej Konstytucji, która określa czym jest Naród Polski: "my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski, wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach, nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku, złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie,..." Jak widzisz - tu nie ma wyliczanki - Polanie, Żydzi, Kaszubi, Ślązacy, Górale, Niemcy, Tatarzy, Łemkowie, itd. Naród polski zatem tworzą wszyscy obywatele Polski, poczuwający się do wspólnego dziedzictwa i dobra Polski, niezależnie od narodowości. Zatem, ktoś kto do tego dziedzictwa się nie przyznaje, kto naszej historii i tradycji nie kultywuje, kto się od niej odwraca i ma zamiar zastąpić jakimiś innymi nie-polskimi tradycjami i kulturą, kto działa przeciwko dobru wspólnemu Polaków, taki ktoś sam się wyłamuje ze wspólnoty, którą nazywamy Polską i zatem tak jak zdrajca powinien być traktowany.
anonim2014.01.13 21:02
Opisany przypadek w ograbianiu żydów,wcale nie jest odosobnionym przypadkiem. Żydzi w przedwojennej Polsce byli różnie traktowawani i nie wszystkich jednakowo tolerowanano...A że nie wszyscy Polacy byli"świętymi",też jasne.Wiec dalsza dyskusja nie koniecznie potrzebna.
anonim2014.01.14 16:45
@GenesisX... Nie mam nic przeciwko tzw. "ludności napływowej", jeżeli będzie się wtapiać w nasz żywioł polski i nie będzie się starać tworzyć własnych gett, które rdzenny Polak będzie omijał, ze względu na nieprzychylną mu w nich atmosferę. Nie mam na przykład nic przeciwko posłowi pastorowi Johnowi Godsonowi, tak długo, jak długo nie będzie zamierzał ze swego pochodzenia nigeryjskiego stworzyć atutu, który pozwoli na uprzywilejowanie przybywających do Polski Nigeryjczyków względem polskich obywateli. Będę tak długo cenić polskich obywateli narodowości żydowskiej, jak długo będą wnosić coś ważnego dla naszej wspólnej kultury, nauki, czy gospodarki, dbając o wszystkich obywateli naszego państwa, a nie tylko o swój, żydowski interes. Dlatego na przykład będę cenić twórczość Lema czy Brandstaettera, ale będę się oburzać na treść książek Grossa czy tematykę obrazów Chaima Goldberga. Będę wspierać wszelkie inicjatywy ekumeniczne, ale dam opór, choćby słowny, przeciwko tendencjom separatystycznym RAŚ. Wszystko co nas, mieszkających w naszych granicach spaja, jest dobre. Wszystko czym nas się chce dzielić jest złe. Na tym poczuciu jedności wyrósł naród amerykański i doprowadził ich do potęgi. Polityka "dziel i rządź" sprawiła, że imperium rosyjskie się rozpadło. Kropelka - integralną cześcią tej tradycji, tego dziedzictwa, jest także tradycja i dziedzictwo Żydów Polskich, ale masz rację, że wielu nie przyznaje sie do tego dziedzictwa!