Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej doszło do znacznej eskalacji napięć społecznych. W ostatnim tygodniu do Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń z całej Polski związanych z atakami na Kościoły, będących skutkiem akcji „Słowo na niedziele” i protestów zorganizowanych m.in. przez organizację Ogólnopolski Strajk Kobiet. Sprawcy dokonywali dewastacji często zabytkowych elewacji kościołów, umieszczając na nich wulgarne postulaty, ale także dokonywali profanacji Mszy Świętej. W związku z narastającymi aktami przemocy oraz wandalizmu prawnicy Instytut Ordo Iuris przygotowali poradnik prawny „Jak postępować w przypadku ataków na symbole religijne i miejsca sprawowania kultu”.

POBIERZ PORADNIK

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację Instytut Ordo Iuris podjął zdecydowane działania polegające na zapewnieniu wsparcia prawnego wszystkim tym, którzy postanowili zaangażować się w obronę Kościołów w całej Polsce. Instytut podjął też działania polegające na monitoringu zdarzeń, które mogły stanowić przestępstwo i zadeklarował przygotowanie zgłoszeń do organów ścigania w każdej sprawie dotyczącej ataków na wiarę i wiernych. 

Rozpatrujemy każde przesłane do nas zgłoszenie i podejmujemy interwencje, gdy widzimy, że doszło do naruszenia prawa, tak jak w przypadku zakłócania Mszy Świętej przez poseł J. Scheuring-Wielgus” - Mówi Beata Trochanowska z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris. 

Na chwilę obecną Instytut zgłosił szereg przypadków wandalizmu, natomiast w toku jest przynajmniej kilkanaście spraw, związanych z naruszeniem m.in. art. 196 KK, art. 195 KK czy art. 288 KK. Instytut podkreśla, że każdy przypadek noszący znamiona chrystianofobii jest rozpatrywany indywidualnie. Ze względu na duże zainteresowanie pomocą w walce z agresywnymi działaniami proaborcyjnych środowisk, Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przygotował poradnik, dzięki któremu każdy będzie mógł dowiedzieć się, jakie działania może podjąć, będąc świadkiem profanacji, wandalizmu, czy innych przypadków nienawiści wobec chrześcijan. 

Należy pamiętać, że będąc świadkiem czynu zabronionego, czy to w formie przestępstwa, czy wykroczenia należy powiadomić stosowne służby, czyli albo Straż Miejską albo Policję. Można to uczynić zarówno telefonicznie, jak i ustnie u najbliższego funkcjonariusza bądź pisemnie. W wypadku zgłoszenia telefonicznego lub ustnego warto również potwierdzić złożenie zgłoszenia za pomocą wiadomości email skierowanej do właściwej dla miejsca popełnienia czynu zabronionego jednostki Policji. W wiadomości email należy opisać całe zdarzenie, załączyć posiadany materiał dowodowy, a także podać personalia świadków. Pamiętać należy również o uzyskaniu w odpowiedzi sygnatury, pod jaką została zarejestrowana sprawa. Akty wandalizmu po powiadomieniu odpowiednich służb można również zgłaszać do prawników Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris na adres: interwencja@ordoiuris.pl.


Źródło: ordoiuris.pl