07.09.20, 10:55fot. yt/trzaskowski 2020

Awaria „Czajki”. Prokuratura już zna przyczyny

Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że prokuratura ustaliła już przyczyny awarii warszawskiej oczyszczalni ścieków „Czajka”. Wśród możliwych przyczyn podawana była awaria, ale pojawiła się też koncepcja sabotażu lub nawet działań terrorystycznych.

Jak jednak ustalił „Rzczpospolita” z oględzin miejsca awarii wynika, że nic nie wskazuje ani na sabotaż ani na działania o charakterze terrorystycznym. Nie ma więc mowy o celowym uszkodzeniu kolektora.

Jak podaje dziennik, sam tunel nie uległ uszkodzeniu, natomiast ciśnienie z uszkodzonej rury i napierające od spodu ścieki uniosły posadzkę tunelu. Na pewnym odcinku ścieki te wybrzuszyły tą posadzkę uszkodziły konstrukcję. Uszkodzenie nastąpiło na odcinku około 8 metrów.

Policyjny pirotechnik w rozmowie z „Rz” powiedział:

- W tym miejscu posadzka tunelu, po której szliśmy, uniosła się już tak wysoko i była tak zawalona gruzem z uszkodzonej podłogi tunelu, że dalej nie dało się iść.

Dodał też:

- Nie ujawniono śladów osmoleń charakterystycznych dla użycia materiałów wybuchowych

Ponadto policyjny śledczy stwierdził, że niemożliwe byłoby wpuszczenie ładunku wybuchowego do rury, ponieważ „system wychwytuje nawet drobne przedmioty”.

 

mp/rzeczpospolita/pap

Komentarze

Anonim2020.09.8 11:54
Pis gówno stworzył a teraz chce nim ubabrać czaska.
Margotka2020.09.7 23:30
W Gdansku stwierdzono ze jakosc wody przy ujsciu jest zdtna do picia. prosimy rozmontowac tak droga oczyszczalnie.
Andy Semicki Rabin2020.09.7 22:30
"Prokuratura już zna przyczyny", a powinna znać sprawców.
Kla2020.09.13 12:05
jeszcze nie wiesz kto?
mateuszjegliński2020.09.7 18:51
Najzabawniejsze jest to, że prokuratura na poważnie zajmowała się na poważnie donosem o zamachu terrorystycznym. A i tak była wolniejsza od tej badającej zamach w Smoleńsku. "Smoleńska" w godzinę po zamachu stwierdziła, że zamachu nie było.
KOSTEK2020.09.7 18:39
Po prokuraturze przyjdzie czas na państwową komisje wypadków kanalizacyjnych, a następnie na parlamentarną komisję pod kierownictwem opozycji, może na przykład pana posła Brejzy, który w poszukiwaniu szamboterrorystów ma już pewne doświadczenie. Skończy się zapewne rezolucją Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej i sankcjami nałożonymi na nasz kraj, za ukrywanie sprawcy, który zatkał rurę, a przez to ja rozerwał.
Anonim2020.09.7 18:24
Najprościej to wybudować nową oczyszczalnię ścieków po drugiej stronie Wisły i skończą się kłopoty z zanieczyszczaniem wody płynącej do Gdańska. To takie proste, ale Polska ma za mało laureatów nagród Nobla.
główny inspektor fekaliów lgbt2020.09.8 2:02
Jak ktoś nie potrafi puścić 1 rury to zbuduje dobrze nową oczyszczalnie hahaha. Przypomina mi się rysunek satyryczny z wkurzonym ojcem i dzieciakiem który wrześniowe niepowodzenie w szkole podstawowej skomentował że trzeba było go zapisać na uniwersytet gdzie zaczynają od pażdziernika
Szybka Randka2020.09.7 18:21
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.erooo.pl
Total Mayhem2020.09.7 18:13
Prokuratura wyklucza celowe działanie człowieka - z tego wynika, co NIE było przyczyną awarii. Ale jeszcze nie oznacza to ustalenia konkretnej przyczyny. Tej nie da się tu doczytać.
matis892020.09.7 17:13
Dziura w czajce jest jak tyłek sodomity po stosunku. Trzaskowski wyciek gówien warszawiaków zatka kolorową szmatą z podróbą tęczy. To ma zatamować wyciek. Tak jak zepsute drzwi naprawiał taśmą klejącą.
Stara wiedźma Cyganka2020.09.7 18:14
I napis koniecznie nad tęczową flaga przy ujściu gówien "Jesteśmy z wami"
Anonim2020.09.8 11:14
Twoja fascynacja męskimi odbytami jest zastanawiająca. Może masz jakieś ukryte pragnienia, do których nie chcesz się przyznać?
Elektor2020.09.7 16:15
Sporo szczęścia w tym wszystkim że to nie kibic Legii hehehe p. Jaki został prezydentem. Antoni miałby kolejną posadę na lata - szukanie winnych zamachu i dowodów na zamach. Dochodziłby do prawdy latami, a kasa płynęłaby (równie wartkim co obecnie ścieki) strumieniem pachnących banknotów. Musi się zadowolić, intratną oczywiście, posadą poszukiwacza zamachu w Smoleńsku. Stać nas. Pieniądze Polaków się im po prostu należą!
Yudith alpern2020.09.7 15:33
To raczej wielki "bąk" puszczony przez Raf. Trzask. i warszawskich lemingów ze strachu przed auistriackim kierownictwem polskiego Greenpeace`u i LGBTświr spowodował, że "pierdło" ...
Darek2020.09.7 14:47
Może to była bomba termobaryczna. Należy powołać komisję śledczą z Antkiem Macierewiczem na czele - on udowodni że to był zamach, jedyny mankament że się raportu nie doczekamy, ale i tak warto Macierewicza zaangażować - to jedyna droga do prawy o pękniętej rurze.
ktos2020.09.7 14:29
A co jesli rzeczywiscie jeszcze na etapie zakladania rury ktos umiescil w niej ladunek wybuchowy. Trudno jest znalezc osmolenie poniewaz zostalo obryzgane kupa. Do rury nik nie wchodzil a pirotechnik chadzal sciezka nad rura to jakie mialby zobaczyc osmolenie. zeby stwierdzic co sie stalo trzeba obejrzec w jaki sposob zostaa uszkodzona rura...
rebeliant2020.09.7 14:46
Taką bombą wcale nie musi być ładunek wybuchowy. Wystarczy, że gdzieś tam w jakimś laboratorium opracują część, która właśnie ma po pewnym czasie (znanym tylko oszustom) brzydko się zachować. Aby mieć własne laboratoria, które w pewnym stopniu zabezpieczą nas przed inwestycjami zadającymi na większe straty niż kuszące oszczędności, to trzeba inwestować w rodzimy przemysł, a nie wydawać kasę na tramwaje w Korei.
Dam2020.09.7 13:49
Prezes MPWiK: Ekspertyza po pierwszej awarii wykluczyła, by przyczyną były kwestie materiału, z którego zbudowane są rury. Według autorów rury starzeją się tak, jak zapowiadał producent. Ale autorzy zaznaczyli, że nie mieli możliwości zbadania wszystkich kawałków rury, bo zajęła je prokuratura. Leżą zresztą wciąż u nas w magazynie, ale nie mamy do nich dostępu. Czekają na przeprowadzenie ekspertyz przez prokuraturę. Dopiero niedawno prokuratura wyłoniła firmę, która ma się tym zająć. Prokuratura przez rok nie zrobiła nic, ale "już zna przyczyny".
sos2020.09.7 12:37
Jeśli już było podejrzenie celowego działania aby uszkodzić Czajkę to należy przyjąć, że to dywersja jak czort. Trzaskowskiego zbyt dużo ludzi poparło w wyborach to trzeba go trochę zohydzić. No bo tak nagle kolejna awaria? Śmierdzi nie tylko g... z Czajki ale i sprawa.
niko2020.09.7 13:08
Odłóż na półkę kryminały i powieści sensacyjne
podstawy edycji tekstu2020.09.7 12:36
http://kursdlaopornych.pl/writer/pisanie/interpunkcja/
Topek2020.09.7 12:34
Rozpoczęta niespełna dwa lata temu budowa elektrowni węglowej Ostrołęka C została przerwana i miesiąc temu spisana na straty. W tekście “Energa i Enea tracą fortunę w Ostrołęce. Miliardowa strata sztandarowej inwestycji PiS-u". Kontrolowane przez skarb państwa spółki Energa i Enea zaksięgowały miliard złotych straty na inwestycji w elektrownię - jej obecna wartość to 0 zł. I tak będzie ze wszystkim czego się pis dotknie
lubliner2020.09.7 12:38
A sprawa stadniny w Janowie Podlaskim? I wiele innych…
Elektor2020.09.7 16:17
To prawda. Takich złodziei po prostu pospolitych gnid jak PiS to jeszcze u władzy nie mieliśmy. Skala żerowania na Polakach jest wręcz niewyobrażalna!
ladychapel2020.09.7 12:31
Gdyby sytuacja była odwrotna - wariat Macierewicz oraz Anita Gargas znaleźliby dowody sabotażu i wybuchu
Elektor2020.09.7 16:21
Nie tak prędko! Dochodzenie do prawdy trwałoby latami! Kasa misiu kasa... Jak mawiał znany śp. niestety już trener. Czego się nie dotknie pisowiec to zawsze straty, złodziejstwo i szkody. Nawet na życiu. Ile już osób zmarło bo nam pisdzielce zamknęli przychodnie? PiS to jest zaraza.
grimm2020.09.7 12:25
„system wychwytuje nawet drobne przedmioty”. - to dlaczego system nie wychwycił gruzu?
Precz z kaczorem dyktatorem!!!2020.09.7 12:21
Winny kaczor po smoleńsku który wtedy podejmował najważniejsze decyzje dotyczące tego projektu
Glaudiusman2020.09.7 12:14
Winny jest tylko zarząd warszawki. Przyjął do realizacji kiepski projekt, potem go zmieniał w trakcie prac, no i firma wykonawcza sknociła. W tym wszystkim jeszcze korupcja i łapówki musiały nadwyrężyć budżet firmy, bo jak się daje duże łapówki, to wtedy zmienia się materiały na dziadostwo, bo inwestor nie ma odwagi sprawdzać jakość i robót i materiałów. Morał jest taki. Mają warszawiaki to na co zasłużyli. Skoro wybierają złodziei to ci sami złodzieje wybierają oszustów i niekompetentnych do wykonawstwa. I kto na tym wszystkim cierpi. A złodzieje boją się odpowiedzialności i ciupy, więc wymyślają niedorzeczności i kłamstwa, obarczając winą projekt koncepcyjny z czasów rządów PIS, gdzie chodziło tylko o środki z UNI. A nie był to żaden projekt szczegółowy, który powstał kilka lat później za rządów bufetowej. A teraz zero litości.
Alojzy Cedzidło2020.09.7 12:11
Nie mogę się zorientować z kogo kpią nasi frondowi specjaliści . Z Warszawiaków , z Trzaskowskiego . PiS u czy z tych miejscowości powiązanych z wodą Wisły na północ od Warszawy . No to i ja pofantazjuję ale nie w formie tańca na grobie. "Awaria " Czajki to następny krok PO pod kierownictwem Budki ( na razie ) i jego zastępcy Trzaskowskiego na drodze do zdobycia władzy w Polsce . Uzasadniam": Te miliony syfu spływają Wisłą do Bałtyku . Tylko władze Gdańska piją wodę z Wisły ze smakiem . Państwa wkoło Bałtyku , podparte nakazem Brukseli , obciążą odpowiedzialnością za zatrucie Rząd , dziś pisowski . Rząd padnie a PO i spółka obejmie władzę . I znów co najmniej jedna kadencja prosperity. A my ? Eeee tam ... granice otwarte ,Zacznę się wędrówki Polaków za pracą . Jedna kadencja wystarczy aby znów co nieco Polski wyprzedać , Niemcom pozwoli bez przeszkód Nord Stream wykończyć i będzie git. Głupie , co ? Może , ale przynajmniej nie kpie z nieszczęścia , oby nie tragedii.
Anonim2020.09.7 18:04
Alois, smolisz jak kaczor po jagodach.
Sticky Notes2020.09.7 12:00
Jaja sobie robią ? Przecież informowali, że kontrola zakończyła się dzień wcześniej. To NIC nie zauważyli na tym audycie ? To po pierwsze. Po drugie to wg tego co podają, ścieków płynie do Wisły więcej niż przed rokiem. Co oznacza, że "towarzystwo" z ratusza załatało starą rurę taśmą, dokleiło bajpas i dodatkowo zwiększyło ciśnienie, czyli bardziej obciążyło ten "wynalazek". Czy o czymś zapomniałem/pomyliłem ??? Bo scenariusz na kabaret piszę...
Jak myślicie2020.09.7 11:54
to się kiedyś skończy czy to dopiero początek? Ile jeszcze ścieków przypłynie z Warszawy?
ideologia szamba2020.09.7 11:50
Patologie widać nie tylko na przykładzie świrów LGBT promowanych przez niby naukowców ale i nieumiejętności położenia pospolitej rury ściekowej przez pseudo inżynierów podczas gdy inni budują pod morzem Nord Stream. To jest szersza ideologia nazywania szamba perfumerią ukazująca dobitnie poziom degeneracji i zarżnięcia inteligencji której w Polsce faktycznie nie powstydził by się Stalin z Hitlerem
Albert2020.09.7 11:26
Wpuście tam Macierewicza, on wam udowodni, że to był wybuch wskutek zamachu.
Klejnot Nilu2020.09.7 11:32
Jeżeli by się porządnie wzięli za robotę, to jeszcze by im wyszło że awaria Czajki to wina Tuska i rosyjskich kontrolerów lotów.
Japa2020.09.7 11:40
O nieeeeee .... Nigdy Macierewicz . Masz " Klejnociku " rację . Tylko Anodina . Od Macierewicza Miller by nigdy nie zerżnął A Lasek to ho ho ho ...
tyś nie japa jeno ciapa2020.09.7 12:31
albo nawet cípa.
Japa2020.09.7 11:36
A " " Albetcik " jak zwykle robi sobie jaja z pogrzebu . Przez takie traktowanie mamy to co mamy .
Albert2020.09.7 12:15
Nie ja ośmieszam tragedię w Smoleńsku od 10 lat pokazując parówki i bredząc coś o wybuchach i bombach termobarycznych. Źle adresujesz swoje żale katoprawacki ćwoku.
katolski ćwoku2020.09.7 12:32
nie stój w rozkroku.
zmęczenie materiału2020.09.7 11:21
Zmęczyłem się i jəbłem.
dogmat PIS2020.09.7 11:12
przyczyną awarii była awaria
apsik2020.09.7 11:22
Nieprawda. To twój dogmat.
dogmat PIS2020.09.7 12:12
pisior się obruszył?
Pisior2020.09.7 14:24
Ano obruszyłem się... i?
pliszka2020.09.7 11:12
to zrobił komunistyczny kretyn polski widziałem go w gumowcach i czołówką na głowie śmierdział jak zwykle- to on to zrobił na bank
jula2020.09.7 11:09
Szajs materiał, szajs wykonanie i wybiło ... szambo. Jedynie pieniądze za to cudo były nieadekwatne do dzieła. A to PO właśnie.
Duda-Gracz2020.09.7 11:18
Żulio, ten projekt powstał za ś+p Kaczyńskiego i jego następcy komisarza z PiS-u.
jula2020.09.7 12:06
Odróżniasz założenia koncepcyjne od wykonu ( kto i z czego)?
jula2020.09.7 12:11
Przeinaczanie imion to bolszewickie działanie. Zupełnie bez jakości (jak z tymi działaniami przy budowie Czajki) OVER
Żulia uboga…2020.09.7 12:34
i jej w gipsie noga.
Czytar2020.09.7 12:12
Wina Zygmunta III Wazy , że tutaj pochopnie , bez konsultacji społecznych , ulokował stolicę . To oczywista praprzyczyna kłopotów z kanalizacją !
Klejnot Nilu2020.09.7 11:06
Dajcie tam Macierewicza z komisją, to zaraz znajdą jakiś materiał wybuchowy!
Jarosław Karłowaty2020.09.7 11:13
daj mu zważyć te śladowe ilości ton z T154, na razie zważył 100 ton a to jeszcze nie koniec
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.7 11:04
to zemsta z za grobu zimnego lecha na Trzaskowskim za to że ten nie nadał imienia lesia, jakiejś ulicy w warszawie!
Kawałek2020.09.7 11:02
No i było oszczędzać na betonie, lamerio?