31.12.19, 07:55Zdj. MSZ RP, CC BY ND 2.0

Będzie nowy system rekrutacji do Wojska Polskiego

Szef MON, Mariusz Błaszczak podjął decyzję o reformie systemu rekrutacji do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. O nowym systemie opowiedział w wywiadzie dla Defence24.pl gen. bryg. Artur Dębczak, pełnomocnik resortu ds. wdrożenia tego systemu.

Jak podało MON w komunikacie, nowy system ma opierać się m.in. na „o potencjale klas mundurowych, organizacji proobronnych, Legii Akademickiej i Wojskach Obrony Terytorialnej”. Jak tłumaczy gen. Dębczak, takie rozwiązanie ułatwiłoby rekrutowanie żołnierzy, a zatem również żwiększenie stanów osobowych polskich Sił Zbrojnych oraz wzmocnienie rezerw. 

"Stworzenie jednolitego systemu, ułatwiającego proces naboru ma służyć realizacji tego założenia"-wskazał rozmówca Defence24.pl. Pełnomocnik MON ds. reformy systemu rekrutacji powiedział również, że podstawowym założeniem jest uzyskanie synergii i pełne skoordynowanie różnych działań realizowanych obecnie w resorcie oraz jego poszczególnych komórkach związanych z rekrutacją żołnierzy. MON podejmuje w tym zakresie różne inicjatywy, czym zajmuje się m.in. Biuro ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej czy Biuro Do Spraw Proobronnych. Realizowane są też programy takie jak Legia Akademicka, klasy mundurowe, budowa strzelnic.

"Moim zadaniem będzie stworzenie systemu, który pozwoli skoordynować wszystkie te działania i doprowadzić do synergii między nimi"-poinformował gen. Dębczak.

"Naszym celem jest ujednolicenie i skoordynowanie procesu rekrutacji, a zmiany mogą być środkiem do tego, ale nie są celem. Jeśli okaże się, że wprowadzenie ewentualnych zmian będzie służyło jego realizacji, będę rekomendował podjęcie takich decyzji. Na razie jest za wcześnie, by mówić o szczegółach"-tłumaczył rozmówca Defence24.pl. Jak podkreślił generał, nowy system rekrutacji będzie mieć charakter kompleksowy i obejmie różne jednostki oraz różne rodzaje służby, co w ocenie koordynatora przysłuży się wszystkim pięciu Rodzajom Sił Zbrojnych RP. 

"Nowy system, którego utworzenie powierzył mi Minister Obrony Narodowej, ma umożliwić nie tylko zwiększenie stanów osobowych Sił Zbrojnych RP, ale też wzmocnienie rezerw. Naszym podstawowym założeniem jest ujednolicenie i uproszczenie procesu przyjmowania do służby"-wyjaśnił. 

yenn/Defence24.pl, Fronda.pl

Komentarze

Saki Faki2020.01.1 8:45
Czyli tłumacząc z trepiego na polski: maciora nawymyślał jakąś OT i nie bardzo wiemy co z tym szajsem zrobić :-)
Mirek2019.12.31 15:41
Każdy chłopak i dziewczyna powinni być przysposobieni do obrony kraju . To żadna łaska . Jeden rok wojska powinien być obowiązkowy bo inaczej zamiast mężczyzn będą męskie cioty , narkomani , pedały do niczego nie zdolne . Oczywiście sa tacy którym zdrowie nie pozwala na służbę wojskową . Ci nie powinni służyć w wojsku . Tusk jako niemiecki knecht zlikwidował obowiązkowy pobór i zlikwidował tak naprawdę wojsko . Najwyższy czas to wszystko naprawić .
ed2019.12.31 12:05
Idziemy w kierunku pospolitego ruszenia. Zwiększyć ilość /pogłowie/ żołnierzy i jeszcze na tym zaoszczędzić. Najlepiej jakby każdy rekrut zgłosiła się ze swoim kałachem lub armatą, najlepiej z czołgiem. Do tego niech sam się wyżywi i odzieje.
ArmiaOchlajGeneralissimusaGłódziaWAtakuNaSpiryt2019.12.31 9:17
Rosja podda się bez walki na wieść o wymyśleniu przez Płaszczaka Centralnego Planu Nowej Rekrutacji do Wojska Polskiego. Chętny na Centralnie Nowoplanowanego rekruta musi: dostarczyć: - świadectwo moralności od proboszcza - zaświadczenie o byciu ministrantem przez co najmniej 5 lat - zaświadczenie o niezaleganiu z sakramentami - aktualną książeczkę z rejestrem spowiedzi - kompromitujące zdjęcie na klęczkach z plebanii - oświadczenie o wpłacie rocznego żołdu na konto dowolnej fundacji Rydzyka
mac2019.12.31 9:11
Tylko powszechny pobór daje możliwość konkretnej samoobrony, bo tworzy miliony potencjalnych żołnierzy, nie sposób wyłapać takiej ilości ludzi obserwować itp. Dlatego stanowi to olbrzymie zagrożenie dla przeciwnika, nawet po ewentualnym pokonaniu polskiej armii
Marek212019.12.31 9:17
No to idź do woja albo wyślij tam swojego syna.
ciekawy2019.12.31 9:08
Program budowy strzelnic to pożyteczna i cenna inicjatywa. Dwa mln zł. to wydawałoby się kwota pozwalająca na budowę strzelnicy z prawdziwego zdarzenia, łącznie z niezbędną infrastrukturą wyposażoną choćby w ruchome cele. Jakiś czas temu wybudowano strzelnicę w Jarosławiu na Podkarpaciu. Szczere pole, wał i tyle. I błoto po kostki po deszczu I wszyscy zachodzą w głowę co tam mogło kosztować 2 mln. złotych.
Marek212019.12.31 9:16
Patriotyzm wykonawcy.
Marek212019.12.31 8:30
Klasa mundurowa w każdym LO? Czy obowiązkowe pięciogodzinne zajęcia z PO w soboty?
Michał Jan2019.12.31 8:35
Może niekoniecznie aż tak, ale jakaś forma, żeby pokemony chociaż buty nauczyły się samodzielnie sznurować by się przydała.
Marek212019.12.31 8:55
I mieliby kilka godzin wytrzymać bez ciągłego gapienia się w komórkę? Nie da się. Od prawdziwej giwery lepsza jest ta w okularach wirtualnej rzeczywistości. Można strzelać do czego się chce. Zresztą daj takiemu nie odróżniającemu już realności od gry prawdziwą broń.... Będzie się działo.
Michauowa2019.12.31 8:28
Proszę przyznać otwarcie, że programy pomocy rodzinie służą w rzeczywistości produkcji mięsa armatniego.