29.07.19, 20:38Zdj. Prawo i Sprawiedliwość, Flickr, CC BY SA 2.0

Będzie unijny sojusz przeciw wyłudzeniom VAT? Niemcy pozytywnie o inicjatywie premiera Morawieckiego

W gościnnym artykule w dzisiejszym niemieckim "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Mateusz Morawiecki zaapelował do unijnych władz, aby wzięły przykład z Polski i zaczęły skutecznie walczyć z wyłudzeniami vatowskimi.

Premier Morawiecki proponuje zawiązanie koalicji państw, które podejmą wspólną walkę z oszustwami VAT.

Rzecznik prasowy polskiej Ambasady w Berlinie Dariusz Pawłoś powiedział Polskiemu Radiu, że propozycje premiera spotkały się w Niemczech z dużym zainteresowaniem.

- Mogę potwierdzić, że apel pana premiera Morawieckiego o stworzenie w Unii Europejskiej koalicji chętnych do walki z mafiami VAT-owskimi padł w Niemczech na szczególnie podatny grunt - podkreślił rzecznik. Jak nas poinformował, polskimi propozycjami zainteresowały się nie tylko niemieckie media, ale także niemieccy ekonomiści oraz eksperci zajmujący się kwestiami podatkowymi.

- Wydział ekonomiczny polskiej Ambasady w Berlinie informuje zainteresowanych specjalistów i przekazuje niezbędne szczegóły tej inicjatywy - dodał Dariusz Pawłoś.

Mateusz Morawiecki twierdzi w niemieckim artykule, że do sukcesu Polski w walce z "mafiami vatowskimi" przyczyniło się skuteczne wykorzystanie narzędzi informacyjnych, nowoczesne prawodawstwo, efektywna administracja i współpraca z poszczególnymi firmami.

 

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

No-mad2019.07.30 9:07
Raz jest prezesem zagranicznego banku i pokornie wykonuje polecenia centrali w tym transferowanie kapitału i zysków z Polski, potem ekonomicznie doradza platformie i jakoś nie ma mowy o mafiach VAT, innym razem nawołuje Europę do pójścia polską drogą w sprawie VAT. Ot, współczesna wiarygodność.
XYZ2019.07.30 8:48
Spróbowałem coś na ten temat sprawdzić w prasie Europejskiej i co, i nic nie znalazłem.
www2019.07.29 22:13
Genialne posunięcie. Niech obecna władza poprzez tego typu pociągnięcia kształtuje europejską opinię publiczną, co dla obecnych władz Polski jest ważne. Niech w Europie widzą, że w Polsce promocja oszustów się skończyła. Niech widzą, że Polska idzie nowym kursem i próbuje go lansować na europejską skalę. Władza rozumiana jako uczciwa służba ludziom, to coś, co może być produktem eksportowym Polski. Z jednej strony polska gospodarka ma wiele do nadrobienia, co nie znaczy, że w innej dziedzinie Polska nie ma wartościowych rzeczy do pokazania. Wyjątkowo ciekawa inicjatywa Morawieckiego.
anonim2019.07.30 1:02
Najpierw podajcie parę osób, którym wytoczono procesy o oszustwa VAT, a potem się chwalcie.
Rumcajs2019.07.30 1:42
Ciężko będzie o całe nazwiska. Wygooglałem tylko pierwsze litery nazwisk. No ale chciałeś kilka przykładów to służę : Sławomir Cz. i Jacek Cz., Mirosława K. i Jacka Ż. Jak się postarasz do możne dojdziesz do całych nazwisk.
www2019.07.30 5:42
Co? Nie umiesz czytać wiadomości? Co rusz pojawiają się informacje o rozbiciu vatowskich mafii.
Mirek2019.07.29 21:50
dwa głupie wpisy . Jeżeli chodzi o VAT to sprawę tak naprawdę załatwił nie kto inny tylko Mariusz robespier Kamiński . To on uchwycił za mordę złodziei watowskich . Tam gdzie wchodzi CBA tam jest sr...nie w gacie ! . Pan premier Morawiecki za dużo przebywa w telewizji i większy z niego artysta niż premier .
michu2019.07.29 21:53
Bardzo mondry wpis. Bardzo. Im więcej pieniędzy w rękach podatników tym gorzej dla gospodarki.
michu2019.07.29 21:39
Jeśli chodzi o skuteczniejsze ściąganie podatków to socjaliści pobożni i laiccy mówią jednym głosem ;)
XYZ2019.07.29 21:26
Może kogoś posadzą na stołku.