05.05.21, 11:04Fot. screenshot YouTube (Platforma Obywatelska)

Borys Budka w alternatywnej rzeczywistości: rząd utracił większość, punkt zwrotny!

Wczoraj Sejm przegłosował ustawę o zasobach własnych UE, kluczową z perspektywy uruchomienia wypłat z europejskiego Funduszu Odbudowy. "Za" zagłosowało 290 posłów m. in. z PiS, Porozumienia, Lewicy, Polski 2050 i PSL. Posłowie PO wstrzymali się od głosu. Wczorajsze głosowanie skomentował szef PO Borys Budka.

- Wczoraj okazało się, że podczas jednego z najważniejszych głosowań rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ma większości w klubie PiS-u. 20 posłów PiS-u głosowało przeciwko własnemu rządowi. To pokazuje, że była olbrzymia szansa, by po tym głosowaniu, gdyby opozycja zagrała twardo, zmusić premiera Morawieckiego, by przyszedł do parlamentu i negocjował dobre dla Polek i Polaków warunki przeznaczenia środków z KPO - powiedział Budka.

- Chcieliśmy to zrobić, chcieliśmy zmusić Mateusza Morawieckiego, by po raz pierwszy od wielu lat był zobowiązany do rozmów w parlamencie, by w drodze ustawy zagwarantować, że środki z Krajowego Planu Odbudowy nie podzielą losów zmarnowanych miliardów złotych przez ten rząd chociażby na inwestycje w Ostrołęce, zgubionych setek milionów złotych na wydatki covidowe, z których rząd nie potrafi się wytłumaczyć - maseczki, respiratory, przyłbice - stwierdził Budka w odniesieniu do strategii PO we wczorajszym głosowaniu.

Platforma Obywatelska złożyła wniosek o odroczenie obrad o 14 dni, który został odrzucony większością 276 głosów - więcej czytaj tutaj.

Budka powiedział także, że "rząd pod osłoną nocy wysłał Krajowy Plan Odbudowy do Komisji Europejskiej" bez zakończenia konsultacji.

- Jako opozycja będziemy nadal w tym procesie legislacyjnym starać się wprowadzić do ustawy gwarancje, by środki z Krajowego Planu Odbudowy były wydawane w sposób transparentny, uczciwy, ale przede wszystkim, by były dystrybuowane sprawiedliwie - zapowiedział.

- Wczoraj był punkt zwrotny w polskiej polityce. Rząd Prawa i Sprawiedliwości utracił większość parlamentarną. 211 głosów w klubie PiS pokazuje, że Mateusz Morawiecki wczoraj nie miał poparcia w żadnym obozie - stwierdził Budka.

Dodał, że teraz Senat będzie miał czas, aby "nadrobić to, co rząd stracił proponując i forsując taki bardzo szybki, niekorzystny dla Polski tryb ratyfikacji decyzji parlamentu".

jkg/rp

Komentarze

W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N2021.05.5 18:03
O­­­c­e­­­ń­ ­m­­­o­­­j­ą­ ­­­m­ł­­o­d­­ą­­ ­­­c­­i­­­p­­k­­ę­ ­-­ ­­W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N
YORK2021.05.5 15:02
Do tworek z tym przyglupem
Nawet na pierwszy rzut oka :2021.05.5 14:51
Czy Budka cierpi na psychozę paranoiczną ??
APEL2021.05.5 14:15
Niektóre komentarze na Frondzie, sygnowane przez nicki: Anonim, AAATomek, Po 11, katolicka kretynizacja Polski pl i in., są od dawna oazą polskich i chrześcijańskich myśli pełnych troski o człowieka, Polskę i ludzkości. Obsesją ich wpisów jest walka z np. przypisywaniem wszystkim osobom LGBT skłonności pedofilskich przy jednoczesnym deprecjonowaniem przez ich oponentów wynaturzeń księży katolickich. Każda porażka aktualnych władz jest analizowana. Furię ich wywołuje wykorzystywanie przez nieprawych ludzi postaci Matki Bożej i osoby Jana Pawła II. Ci nieprawi ludzie w swojej hipokryzji chcą osiągnąć przez to korzyści dla siebie, co tylko dowodzi szatańskich inspiracji ich wpisów. Szczególnie pod ich lupą jest o. Rydzyk, posądzany o pazerność, tylko dlatego, że jest skuteczny w monopolizowaniu kultu postaci żydowskich i robienie starym niegojom-ludziom wody z mózgu. Jak zatem raz na zawsze zatrzymać na stałe Anonima i jego pobratymców na forum Frondy? Administracja portalu ma w nosie ich patriotyzm, teizm i szerzenie demokratycznych postaw. Gdzie indziej to nie do pomyślenia. (Np. na forum osławionej Gazety Wyborczej, cieszącej się prestiżem propolskiej i prodemokratycznej gazety dla Polaków, panuje obiektywna ścisła samocenzura – to jest tzw. „wolna” prasa, wg czytelników.) Proponuję więc nadal pod swoimi nickami pisać sensowne komentarze. Nie widzę innego wyjścia. Oni, wtedy nie będą jazgotać o "kradzieży nicków przez prawiczków-katoliczków". Nie jazgoczmy zatem, jak mało inteligentni obłudnicy.
Polak mały2021.05.5 11:54
Żal mi Borysa - musi się podać do dymisji za tą swoją strategię anty-PIS.
robin2021.05.5 11:49
Gdyby mial wlosy to zachowal by troche rozumu a tak przez lysa pale mozg wyparowal i dletego caly czas bredzi i bredzi!!!!!!
Palindrom2021.05.5 11:35
Obłęd musi byś fajny, skoro jest tak popularny i pożądany.