24.12.19, 07:20Screenshot Youtube - Telewizja Republika

Cela Plus: Afera SKOK Wołomin. Były oficer WSI oskarżony, chodzi o wypranie 350 mln złotych

Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim skierowała 23 grudnia 2019 r. do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim akt oskarżenia przeciwko Piotrowi P. w wątku prania brudnych pieniędzy tzw. afery SKOK Wołomin. Niniejszy akt oskarżenia, liczący 700 stron, to wynik współpracy Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim z Warszawską Delegaturą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Ponad 350 milionów złotych „wyparnych pieniędzy”

Piotr P. (były oficer WSI, w okresie PRL służył w kontrwywiadzie wojskowym) kierował grupą przestępczą, której był założycielem, a która w latach 2007 – 2014, zajmowała się uzyskiwaniem wielomilionowych pożyczek pieniężnych ze SKOK w Wołominie. W szczególności ustalono, iż Piotr P. działając wspólnie i w porozumieniu z innymi, ustalonymi i nieustalonymi, osobami doprowadził do zawarcia co najmniej 911 umów pożyczkowych/kredytowych. W tym zakresie Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim prowadzi odrębne postępowanie.

W zakresie objętym niniejszym aktem oskarżenia ustalono, iż Piotr P. podejmował rożnego rodzaju działania mające ukryć przestępne pochodzenie pieniędzy w kwocie ponad 350 milionów złotych. Polegały one na tym, iż na rachunek swój i innych członków SKOK Wołomin, do których posiadał pełnomocnictwa, przyjmował lub polecał przyjmować róże kwoty pieniężne, wpłacane zarówno w gotówce, jak i przelewem. Kwoty te pochodziły z korzyści związanych z wyłudzeniami pożyczek i kredytów ze SKOK w Wołominie. Pieniądze te były transferowane dalej. Dla nadania tym działaniom pozorów legalności zawierano fikcyjne umowy pożyczek, umowy przejęcia wierzytelności, umowy inwestycyjne, związane z działalnością podmiotów gospodarczych itp. Żadne z tych aktywności nie miały odzwierciedlenia w zdarzeniach gospodarczych. Celem tych zachowań było ukrycie i dalsze przeniesienie własności środków pieniężnych z jednoczesnym ich lokowaniem w zakup mienia ruchomego i nieruchomości na terenie Polski i za granicą

Piotrowi P. zarzucono popełnienie 227 czynów kwalifikowanych z art. 299 par. 1, 5, i 6 k.k. w związku z art. 12 kk i 65 § 1 k.k. Grozi mu za nie kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Oskarżony jest tymczasowo aresztowany.

pk.gov.pl

Komentarze

PiotrS2019.12.24 8:33
Stalker dobrze pisze. Prawda jest taka, że SKOK jest największym przestępstwem po 1989r. Bagsik i Gąsiorowski z ART B przy tym blado wypada. I - faktycznie - za tą aferą (nie lubię tego słowa, bo ostatnio jest nadużywane) stoją osoby mocno powiązane z PiS.
kgb2019.12.24 8:24
a wg PIS to UBecy i eSBecy byli większymi złodziejami a tu III RP i PIS w tle
man.of.Stagira2019.12.24 8:04
Panie Bronisławie Komorowski aka 'Prezydent' - GDZIE jest 1,5 mld złotych Skok Wołomin? W fundacji 'PRO CIVILI'? no comment
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.24 7:43
Czemu w sprawie "SKOK" Wołomin, ciągle bezkarny jest PiSuarowo-rydzykowy sponsor, i zarządca "kaczyńskiej piramidy", Bierecki? Tuczy się drugą kadencję w Senacie, ukryty za immunitetem a przecież jego przeszłość finansowo-biznesowa przebija 1000-krotnie kryształowego Banasia, łącznie z wyprowadzeniem pieniędzy ze SKOK-ów do Luksemburga na prywatne konta!
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.12.24 9:48
A Szewczak to niby nie?