02.09.19, 10:34zdj. screen TVP Info

Cela Plus: Bez litości dla mafii VAT! Kolejne zatrzymania

Cztery osoby z międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem VAT oraz "praniem" pieniędzy pochodzących z przestępstw podatkowych zostały zatrzymane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Informację potwierdziło biuro prasowe ministra-koordynatora służb specjalnych, zaznaczając, że zatrzymań dokonali agenci z katowickiej delegatury ABW w ubiegłym tygodniu – między 27 a 29 sierpnia. Jak ustaliła Agencja, działania w ramach rozbitej właśnie grupy przestępczej prowadziły zarówno podmioty polskie, jak i rosyjska spółka zarejestrowana w Obwodzie Kaliningradzkim oraz podmiot z Czech, zarejestrowany przez Mołdawianina.

ABW zatrzymała podejrzanego o założenie i kierowanie grupą, jak również przedstawicieli polskiej i rosyjskiej spółki. Według ustaleń śledczych, zatrzymani "prali" pochodzące z przestępstw podatkowych, m.in. z wyłudzenia nienależnego zwrotu VAT. Chodzi o kwotę przekraczającą 18 mln zł.

Czwarty zatrzymany – prokurent czeskiej spółki – podejrzewany jest o udział w fikcyjnym obrocie towarami służącym do wyłudzenia VAT na ponad 5 mln zł. 

Sąd zgodził się na trzymiesięczny areszt wobec jednego z czterech zatrzymanych, o co wnioskowała prokuratura. Nie uwzględnił jednak analogicznego wniosku w przypadku drugiej z zatrzymanych osób. Wobec trzeciej osoby prokurator zastosował środki wolnościowe, a czwarty z zatrzymanych, ze względu na stan zdrowia, został zwolniony bez wykonania czynności z jego udziałem.

Zatrzymanym przez ABW grozi kara pozbawienia wolności do lat 15. Śledztwo zostało wszczęte na podstawie materiałów wyłączonych ze sprawy zatrzymanego b. naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu Marcinowi K. i innych urzędników skarbówki. Jak podaje biuro prasowe ministra-koordynatora służb specjalnych, sprawa jest rozwojowa, zatem nie można wykluczyć kolejnych zatrzymań.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

Dariusz Andrzej2019.09.2 10:59
Jak wyłudzić VAT bez żadnych konsekwencji!? Tak to robił Rydzyk... zakon redemptorystów udziela "pożyczki" w kwocie 20 milionów złotych fundacji Lux Veritatis której właścicielem jest Rydzyk (czyli zakon pieniądze pożyczył sam sobie bo zakonnik nie może mieć żadnego majątku a wszystko co ma należy do zakonu). Za te pieniądze fundacja rozbudowuje kampus należący do związanej z Rydzykiem WSKSiM w Toruniu. Tyle że fundacja nigdy nie oddaje pożyczki! Nieruchomość zaś przekazuje na własność redemptorystom, już jako darowiznę. Przy czym odlicza sobie VAT od inwestycji w wysokości 4,3 mln zł!!! Na szczęście Urząd Kontroli Skarbowej połapał się że coś tu śmierdzi i złapał oszusta Rydzyka za rękę, ojczulek kombinator musiał te 4.3mln zwrócić! oczywiście poza zwrotem wyłudzonego VATu włos z głowy ,pazernemu klesze, nie spadł i oszust chodzi nadal na wolności śmiejąc się obłudnym ryjem uczciwym ludziom w twarz!
marek2019.09.2 11:59
Do prokuratury z tym ciołku a nie na forum. Chyba żeś za głupi żeby złożyć zawiadomienie!?