17.07.19, 14:50Fot. Pixabay, CC 0

Cela Plus: UWAGA na zakupy w sieci! Oszukali 1400 osób, zatrzymała ich policja

Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwa podczas zakupów na jednym z portali internetowych. Sprawcy wystawiali do sprzedaży głownie meble, materace i artykuły pościelowe. Mimo wpłat towar nie docierał do klientów. W ten sposób oszukali 1399 osób na łączną kwotę ponad 499 tysięcy złotych. Klienci w ramach specjalnego programu ochrony kupujących otrzymali od portalu zwrot poniesionych strat.

16 lipca 2019 roku policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi , bazując na wcześniej zebranym materiale dowodowym, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 42 i 65 lat, podejrzanych o oszustwa na wielką skalę. Funkcjonariusze na podstawie postanowienia prokuratora przeszukali także siedzibę firmy w dzielnicy Łódź Górna. Śledczy ustalili, że nieuczciwi użytkownicy wytypowanym różnych kont na portalu aukcyjnym  wystawiali głównie meble, materace i arykuły pościelowe i nigdy nie wysyłali towaru kontrahentom pobierając zapłatę. W ten sposób oszukali 1399 internautów z całej Polski. Łączna kwota strat to ponad 499 tysięcy złotych. Klienci w ramach specjalnego programu ochrony kupujących otrzymali od portalu zwrot poniesionych strat a ostatecznym pokrzywdzonym jest sam portal. Policjanci po zatrzymaniu podejrzanych zabezpieczyli m.in. dokumentację księgową oraz sprzęt komputerowy.

Prokurator przesłuchał zarówno 42-latka jak i jego 65-letniego ojca. Obaj usłyszeli zarzuty, za które grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Zastosował wobec nich dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Śledczy starają się również o istotne w tym przypadku zabezpieczenie majątkowe.

PAMIĘTAJ !

  • Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedającego,
  • Zwracaj uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu,
  • Wybierając sklep internetowy zwracaj uwagę na komentarze klientów, np. dostępne na forach,
  • Sprawdzaj jakie są warunki zwrotu i gwarancji, aby później w razie problemów łatwo odzyskać pieniądze, bądź zwrócić przedmiot,
  • Jeżeli zdecydujesz się na zakup u prywatnej osoby, np. za pośrednictwem portalu ogłoszeniowo zawsze umawiaj się na odbiór osobisty – nie przelewaj pieniędzy zanim przedmiot do Ciebie nie trafi. Jeżeli trafisz na nieuczciwego sprzedawcę możesz stracić pieniądze, ponieważ takie serwisy nie pośredniczą w sprzedaży i nie gwarantują bezpieczeństwa zakupów,
  • Unikaj płacenia za towar lub usługi kartą płatniczą bezpośrednio na stronie internetowej sklepu, szczególnie jeśli musisz tam podać informacje takie jak numer karty płatniczej,
  • W miarę możliwości korzystaj z prywatnych komputerów co do których masz pewność, że nie korzysta z nich wiele osób,
  • Używaj programu antywirusowego i na bieżąco go aktualizuj,
  • Pamiętaj by nie zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane.

Policja.pl

Komentarze

twitter:@PromocjaPWS2019.07.17 15:46
Polecam Program Wiedzy Społecznej K. Karonia - na youtube.com/HISTORIASZTUKI2011 i jego stronę historiasztuki.com.pl. Zbiór wszystkich jego prelekcji na wiedzaspoleczna.pl.
Strzeżonego Pan Bóg.........2019.07.17 15:00
Mimo,że mam konto internetowe zawsze kupuje w necie za pobraniem. Widzę towar wyciągam kasę.Sprzedawcą którzy żądają opłat tylko przelewami z góry dziękuje. Może jestem burak ale nie ufam aż tak bardzo bliźnim.
Durczykiewicz2019.07.18 11:20
I dzięki temu nigdy nie zostałeś oszukany, choć i tak czasem można dać się wrobić, bo nie zawsze przy pierwszym obejrzeniu widać, czy produkt jest dobrej jakości. Ja zwykle płacę z góry, ale też nie zostałam oszukana, choć może raz jak zapłaciłam za prenumeratę gazety Spotlight on Britain o ile dobrze pamiętam tytuł, częściowo tylko wysłali mi gazety potem zniknęli z rynku. Niewielkie pieniądze, ale i tak szkoda.