11.08.20, 21:17fot. pixabay.com

Czy aborcja we Francji będzie legalna aż do rozwiązania?

Ciosem nie do przyjęcia nazywały organizacje pro-life nową ustawę bioetyczną, którą przyjęło Francuskie Zgromadzenie Narodowe. Na początku mówiło się jedynie, że wprowadza ona zapłodnienie in vitro dla par lesbijskich i samotnych kobiet. Okazało się jednak, że ustawa, mocno kontestowana przez środowiska prorodzinne, przemyciła również „poprawkę” zezwalającą na aborcję aż do samego rozwiązania - ze względu na „niepokój psychospołeczny” matki.

Zmiany w prawie bioetycznym były przedmiotem masowych protestów, które w ubiegłym roku przetoczyły się przez Francję. Po poprawkach Senatu, na początku tego roku, Zgromadzenie Narodowe powróciło jednak do forsowania bezprecedensowych zmian, wbrew opinii publicznej. Nowe prawo rozszerzyło dostęp do aborcji, zgodziło się na genetyczne modyfikowanie embrionów, chimery i finansowaną przez państwo sztuczną prokreację dla lesbijek i samotnych kobiet.

Organizacje pro-life wskazują, że pretekstem do rozszerzenia aborcji okazał się koronawirus. W czasie pandemii francuski minister zdrowia, Olivier Véran, nieformalnie zatwierdził „niepokój psychospołeczny” jako usprawiedliwienie dla aborcji po przekroczeniu jej ustawowego terminu. Do tej pory we Francji późne aborcje (po 12 tygodniu ciąży) wymagały zgody lekarza, a możliwość ich dokonania prawnie ograniczono do przypadków poważnych wad rozwojowych lub domniemanej niezdolności do życia dziecka poza organizmem matki, lub gdy ciąża zagraża jej życiu. Nowa ustawa bioetyczna radykalnie to zmienia.

Francja, która przeżywa zimę demograficzną otworzyła na oścież drzwi kulturze śmierci, zadając samej sobie cios nie do przyjęcia” – podkreślają przedstawiciele organizacji prorodzinnych. Przypominają, że w tym kraju nie rodzi się już wystarczająca liczba dzieci, by zapewnić wymienialność pokoleniową. Wskazują zarazem, że określenie „niepokój psychospołeczny” jest tak  niejasne i szerokie, że będzie wykorzystywane w każdym przypadku nieplanowanej lub powikłanej ciąży, a także utrudni wszelkie działania prewencyjne. „W ten sposób umierają cywilizacje, a geniusz ludzki zostaje unicestwiony. Tym, którzy przyjdą po nas, grozi wielkie niebezpieczeństwo” - napisał na Twitterze bp Bernard Ginoux. Odniósł się również do sposobu przegłosowania poprawek, w nocy, bez udziału wielu parlamentarzystów.

Ze względu na zmiany przegłosowane przez deputowanych, ustawa powróci do Senatu jeszcze w tym roku. Ostateczny głos w przypadku niewypracowania kompromisu będzie jednak należał do Zgromadzenia Narodowego. Przewiduje się, że decyzja zapadnie końcem roku.

 

Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Francja

Komentarze

Patriota2020.08.12 16:59
I komu będziemy sprzedawać żaby i winniczki - gdy Francuzy wyginą???
ahmed2020.08.12 10:19
Allahu nawróc ten laicko poganski kraj ostatnia ostoja moralnosci jest w islamie mozna powiedziec BOG tak chce
niewierzacy ateusz2020.08.12 9:48
dawno temu , czytałem opowiadanie Philipa K. Dicka , tytułu już nie pamiętam , tak w skrócie dwóch chłopców chowa się w krzakach w ogrodzie , bo na ulicę zajechał samochód ... aborcyjny i zastanawiają się po kogo , wspominają ,że jakiś czas wcześniej gdy taki samochód zawitał na ich ulicę zniknął ich kolega , fajna przyszłość was czeka młodziaki
Szybka Randka2020.08.11 22:03
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.frircikvip.com.pl
Jaro Kulas2020.08.11 22:38
Wchodzę w to.
POrada2020.08.11 21:50
Aborcja we Francji POwinna być legalna do 18 roku życia płodu :D
KOSTEK2020.08.11 21:42
Cy aborcja będzie legalna aż do rozwiązania? Tak. I, niestety, nie jest to ostatnie słowo zwolenników aborcji.
Jan Hertrich-Woleński, geremkowski profesor2020.08.11 21:32
Masz 80 lat, byłeś "celebryta naukowym" w PRL-u mając karierę zapewniona legitymacją PZPR-u, teraz kiedy cuchniesz trumną zupełnie straciłeś poczucie własnej godności produkując się tu. Pozostaje ci tylko osobiście przedstawić się. Ale się pękasz m.in. o kolegów redakcyjnych z "polityki". Adaś Szostkiewicz obciągnie każdego druta za free trip do duchowej ojczyzny, Izraela, a w doope weźmie za wyjazd do USA, Jasiu Hartman, podobnie jak ty wyjątkowa koorva żydowska.
Po 11 ...2020.08.11 21:24
Dlaczego nie wyślemy tych ciężarówek o LGBT do Paryża. Wystarczy przetłumaczyć napisy. Boicie się nieść katolickie oświecenie zawłaszczonym przez diabła narodom? Potraficie tylko kozaczyć pod ochroną pisowskiej prokuratury? Tchórze i katolickie miękkie buły z was.
Po 12...2020.08.11 21:59
Bohaterze! Idź i prowadź tę swoją ideologię LGBTQ w synagogach oraz meczetach. Tchórzu, pokaż, że masz cohones.
Po 11 ...2020.08.11 22:19
No właśnie. Ja nie wchodzę do kościoła nauczać o prawach ludzi LGBT. Nie wchodzę też do synagogi, nie wchodzę od meczetu. Nie pouczam też i akceptuje to, że każdy ma prawo do takiego życia jakie sobie wybierze. Jak katolicki ksiądz woli masturbację od małżeństwa - jego wprawo jego wybór. Ale w jednym masz rację, są kraje jeszcze bardziej posrane, gdzie religia (np. islam) jeszcze bardziej degraduje społeczeństwo. I wiesz co? Nawet byłem w kilku takich. Byłem w Kenii, Jemenie, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, na kilku karaibskich wyspach, Tunezji i pewnie innych miejscach gdzie ludzie LGBT są karani. Otwarcie mówiłem co o tym myślę i wiesz co? Generalnie było to akceptowane. Wszędzie na świecie dla światłych ludzi, prześladowanie ludzi LGBT to wieśniactwo.
Po 11 ...2020.08.12 7:46
Przepraszam ! Jestem psychicznie chory i jak nie wezmę rano tabletek to wypisuję takie bzdury jak powyżej. PS jem qpe ps2 rucham psa jak sra
coś ci się pokiełbasiło, debilny trolu2020.08.11 22:33
-