31.08.13, 17:56islamska kobieta Fot Getideaka za FreeDigitalPhotos

Czy to koniec z przemocą wobec kobiet w Arabii Saudyjskiej?

Teraz wszystkie formy przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej będą uważane za przestępstwo - poinformował  dziennik  Saudi Gazette, powołując się na saudyjskie Ministerstwo Spraw Społecznych. Jak podaje gazeta minimalna kara to jeden miesiąc więzienia a maksymalna  – rok. Pod  uwagę będą też brane kary grzywny  w wys. 5-50 tys. riali saudyjskich (od ok. 4250 do ok. 42 500 zł). W wypadku recydywy kara ma być podwojona.

Ustawa gwarantuje też ofiarom przemocy pomoc i leczenie. Przepisy określają, że osoby które posiadają informacje o przypadkach nadużyć i przemocy, powinny je bezzwłocznie zgłaszać organom ścigania.

Kampania nawołująca do zaprzestania przemocy wobec kobiet rozwinęła się w Arabii Saudyjskiej w kwietniu tego roku. Jej wizytówką był plakat z  kobietą w hidżabie z podbitym okiem, podpisany:  "Niektórych rzeczy nie da się ukryć. Wspólna walka z przemocą wobec kobiet ". inicjatorem akcji jest Fundacja Charytatywna Króla Kahalida.

Problemem w Arabii nadal pozostaje to, że zgodnie z tamtejszym prawem kobieta nie może studiować, podróżować ani poruszać się po mieście bez męskiego opiekuna, który dotychczas często był właśnie sprawcą przemocy.

Ed/TokFM

Komentarze

anonim2013.08.31 18:28
PetrasCK Ty masz obsesję Rydzyka? Lecz się.
anonim2013.08.31 19:00
@petras jak zwykle się ośmiesza
anonim2013.08.31 19:42
@Hitch Brak logiki, ale u Sz.Pani/Pana. Bo co ma wspólnego brak potrzeby ratyfikowania przez Polskę tej konwencji (w której pod ładnym tytułem przemyca się dodatkowe lewackie opowieści o kobiecie fizycznej, kobiecie psychicznej i super-kobiecie jednocześnie psychicznej i fizycznej) z tym, że akurat w Arabii S. albo na Madagaskarze sytuacja może być inna niż w Polsce? Dawniej to się kwiotowało: co ma piernik (brak potrzeby ratyfikacji w Polsce) do wiatraka 9potrzeba zmiany prawa w Arabii S.)?
anonim2013.09.1 5:48
Proponuję obejrzeć film "Ukamienowanie Sorayi M."!!. Wspaniały dramat ukazujacy życie kobiety w Iranie!!.
anonim2013.09.1 8:53
panie Hitch, panie Częstochowski : proszę zapytać o opinię prawników, jak jeden mąż twierdzą tzw Konwencja nie zmienia w sprawie obrony kobiet niczego. Wszystkie zapisy dotyczące obrony kobiet są już w naszym prawie. Konwencja natomiast jest mocno zaangażowana ideologicznie.Jeżeli zadadzą Panowie sobie troszkę trudu bez problemu znajdą wyjaśnienia. Proszę sobie poczytać a nie głosić demagogiczne hasełka. Co do informacji. Bardzo dobrze, że w Arabii chcą bronić ofiar przemocy. Przemoc domowa jest patologią niszczy zarówno ofiarę jak i dzieci ale też i sprawcę. Tak, tak Trochę o tym wiem /żona jest kuratorem społecznym od wielu lat, miała pod opieką kilka takich przypadków/. Widzę jednak pewien problem otóż z tego co słyszałem to w/g Szariatu zeznanie jednego mężczyzny jest warte tyle co zaznanie dwóch kobiet. W sytuacji gdy ofiara /kobieta/ oskarży męża jest jej słowo przeciw jego słowu - ofiara jest bez szans. Mimo to uważam, że już samo zwrócenie uwagi na problem jest pewnym sukcesem.
anonim2013.09.1 12:50
Drogi panie Zanarkand nie podejmuję z Panem dyskusji z prostej przyczyny, Pan cierpi na antykatolicką fobię. Jednak wywołał mnie Pan do tablicy. Myślę, że mogę Panu pomóc. Pewnie Pan nie wie ale medycyna poczyniła ogromne postępy psychologia i psychiatria też..... jeżeli zgłosi się Pan do specjalisty to może Pana wyleczy .... z serca tego Panu życzę !
anonim2013.09.1 14:54
@Zanarkand "Tak więc czym właściwie podejście muzułmanów różni się od podejścia "katolików", skoro dla tych drugich ideałem by było ubezwłasnowolnienie kobiet?" Kobiety w chrześcijaństwie mają swe zasługi i sa w historii katolicyzmu uznane jako Świete /nie tak zwane św./ jakm i zapisłay sie w historii z jak kanonizowana Joanna d’Arc. Biblia ukazuje fakt, że być kobietą to być kimś szczególnie wrażliwym na świat osób, więzi i wartości. Niezwykłością kobiety jest to, że może być matką, czyli kimś, kto potrafi ofiarować część własnego ciała i własnej krwi po to, by mogło zaistnieć nowe życie. Kościół od zawsze głosił, że najwspanialszym człowiekiem w historii ludzkości nie był mężczyzna lecz kobieta – Maryja. Syn Boży przyjął ciało mężczyzny po to, by chronić kobiety. Bronił je nie tylko przed poniżeniem i krzywdą, ale nawet przed pożądliwym spojrzeniem mężczyzn. http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/md_femkat.html
anonim2013.09.1 16:51
@[email protected] Zanarkand No pewnie !Macie racje!!Katolicy nawet Murzynów bili!! Ej towarzysze!! Te wasze lewackie zabetonowanie!!?.
anonim2013.09.1 16:53
@[email protected] Zanarkand A co w temacie" Czy to koniec z przemocą wobec kobiet w Arabii Saudyjskiej?" A tak w nawiasie-( to sie odpierdulta od Katoli)!!
anonim2013.09.1 17:45
@Hitch Sprzedawali!Szczególnie ewangielikom!!
anonim2013.09.1 18:18
@Hitch A ty wiesz że głupi jesteś!!
anonim2013.09.1 18:36
@Hitch Wyciagnąć to ja se moge kozę z nosa!!! Hitachi!! Hihihiihihihihhhhiiii!!!